Minden Szilágy megyei városban és magyar többségű községben lesz magyar nyelvű oktatás

A tavalyi tanévhez hasonlóan, az igényeknek megfelelően minden szilágysági városban és magyar községben indul magyar tannyelvű előkészítő osztály. Az idén a megyeközpontban, Zilahon 62 magyar óvodás végez, ők három tanintézmény – a Mihai Eminescu Általános Iskola, a Simion Bărnuţiu Általános Iskola, és a Zilahi Református Wesselényi Kollégium – egyikében kezdhetik az előkészítő osztályt.

Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes a Maszolnak elmondta, létszámtól függetlenül Szilágy megyében minden magyar gyermek számára biztosított a magyar nyelvű oktatás, de nem mindegy, hogy összevont vagy teljes osztályban kezdik az iskolát. „Fontos, hogy a magyar óvodások, diákok magyar iskolában tanuljanak, mert megyeszerte jó pedagógusaink, középiskoláink vannak, és ha majd a továbbtanulást választják, akkor a magyar oktatási intézményben tanuló diák is megállja a helyét, és van, ahol továbbtanulnia” – nyilatkozta a helyettes főtanfelügyelő.

Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes | Fotó: Kulcsár Mária

A megyében összesen 518 magyar óvodás végez idén, Zilahon kívül más városokban is anyanyelvükön tanulhatnak a gyermekek, Szilágysomlyón a Báthory István Általános Iskolában, a szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskolában és a zsibói Octavian Goga Műszaki Szakközépiskolában, bár ez utóbbiban az elmúlt években csökkent a magyar tagozaton tanuló gyermekek száma, ezért itt többnyire összevont osztályok működnek.

Amint a főtanfelügyelő-helyettes tájékoztatott, sokszor a gyermekhiány mellett a pedagógushiány is gondot jelent, mert a csökkenő óraszám miatt nehéz oktatót találni. Néhány községből a város „elszippantja” a diákokat, a szülők annak ellenére, hogy településükön felújított, taneszközökkel ellátott, jól felszerelt iskola van, mégis a várost részesítik előnyben, oda íratják gyermekeiket vállalva a mindennapi ingáztatást.

Faluvégi Ervin a középiskolákkal kapcsolatban kiemelte, idén a megye 24 tanintézményében 424 nyolcadikos diák végez magyar nyelven. Számukra kilenc elméleti osztály, két hivatási szakirány (vokacionális) és hat szakosztály indul kilencedikben. Ezekben az osztályokban összesen 426 helyre jelentkezhetnek a diákok, tehát mindenki számára biztosított az anyanyelven történő továbbtanulás lehetősége.

Fotó: Kulcsár Mária

„Biztatom a diákokat és szülőket egyaránt, hogy válasszák ezt a lehetőséget, hiszen irodalmunkat, történelmünket, hagyományainkat csak magyar tagozaton tanulva ismerhetik meg szervezetten, intézményes keretek között, szakemberektől. A szakinformációk megértése matematikából, fizikából, biológiából, társadalomtudományokból sokszor gondot jelent anyanyelven is. Ha a diákoknak ezeket román nyelven kell elsajátítaniuk, további nehézséget jelent számukra. A román nyelv és irodalom tanítása a magyar gyermekek számára kialakított tanterv szerint történik, amely által könnyebben, játékosabban, nagyobb erőfeszítés nélkül el tudják sajátítani a nyelvet” – nyomatékosította Faluvégi Ervin.

A főfanfelügyelő-helyettes arra a kéri a szülőket, hogy a jelentkezési időszak végéig, május 10-ig írassák gyermekeiket magyar tagozatra, „mert közösségünk diákjainak részvétele a most zajló országos tantárgyversenyeken, az eddig megszerzett díjak, elismerések is azt bizonyítják, hogy itt is lehet kiváló eredményt elérni. Mindez az anyanyelvi oktatás minőségét igazolja”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?