Mennyire felkészültek az erdélyi repülőterek a légi Schengen-tagságra?

Az erdélyi repülőterek többsége felkészült arra, hogy a légi Schengen-tagság feltételeinek megfelelve biztosítsa az ellenőrzéseket és az utasok kiszolgálását. Kolozsváron kisebb módosításokra van szökség.      

Márciustól csatlakozik Románia az úgynevezett Air Schengenhez, a repülőterek szintjén az útiokmányok kötelező ellenőrzése nélküli utazást biztosító övezethez. A Hotnews összeállítása szerint néhány romániai légikikötő módosításokra szorul a feltételek teljesítéséhez. A közlekedési minisztérium arról tájékoztatta a portált, hogy a kolozsvári Avram Iancu reptér az utasforgalom megfelelő biztosítása érdekében kell módosításokat eszközöljön. A szatmárnémeti repülőtér esetében egyes fejlesztési projektek befejezését várják 2024 első negyedévében.

A temesvári repülőtér megfelel a követelményeknek, a tárca tájékoztatása szerint a belföldi/nemzetközi utasforgalom biztosítása tíz nap alatt átalakítható nem Schengen/Schengen rendszerré. A marosvásárhelyi, a nagyszebeni és a nagyváradi légikikötők felkészültek az Air Schengenre.  

Cătălin Predoiu belügyminiszter pénteken azt mondta, a csatlakozást követő időszakban a bukaresti repülőtéren osztrák határellenőrök is segítik majd román kollégáik munkáját. A tárcavezető szerint ez annyit jelent, hogy abban az esetben, ha valakinél gyanús, hamisnak tűnő útlevelet, személyi igazolványt találnak, a román tisztek mellett az osztrákok is ellenőrzik a dokumentumot. 

A kolozsvári reptéren van még tennivaló Fotó: a kolozsvári repülőtér Facebook oldala

A leköszönő uniós spanyol elnökség a tavalyi év utolsó napján közölte: március 31-én megszűnik a légi és tengeri határellenőrzés Románia, Bulgária és a schengeni térséghez tartozó tagállamok között, míg a szárazföldi ellenőrzések megszüntetéséről egy későbbi időpontban születik döntés. Bulgária és Románia törekvései a schengeni térséghez való csatlakozásra egy ideje megrekedtek Ausztria ellenállása miatt.

Az Európai Bizottság tavaly novemberben megállapította, hogy mindkét tagállam teljesítette a csatlakozáshoz szükséges feltételeket, az uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa azonban ugyanazon év decemberben nem hagyta jóvá a két ország csatlakozását az osztrák vétó miatt. Bécs attól tartott, hogy Bulgárián és Románián keresztül még több illegális migráns érkezik majd az országba. Az új tagok felvételéhez az összes tagország beleegyezése szükséges. Ausztria december közepén jelezte, hogy Bécs a légi közlekedés ellenőrzését illetően eláll a vétótól, amennyiben a Románia és Bulgária megerősíti az EU külső határainak védelmét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?