FRISSÍTVE: Románia „beköszönt” a schengeni övezetbe – az EU rábólintott a politikai megállapodásra

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni vívmányok alkalmazását Romániában és Bulgáriában; a határozatnak megfelelően 2024. márciusától megszüntetik a határellenőrzést a légi- és a tengeri közlekedésben – jelentette be a szombat késő este meghozott döntést a hazai belügyminisztérium. Tájékoztatásában hangsúlyozta azt is, hogy a tanács jövőre igyekszik majd a szárazföldi határátkelőkre is kiterjeszteni a két ország csatlakozását a schengeni övezethez.

Fotó: AdobeStock

A szaktárca közleménye alapján az ET-határozat tartalmaz több intézkedést, amelyeket a határellenőrzés megerősítése érdekében be kell tartani, de azokat Románia már jelenleg is alkalmazza. „Új követelmények nincsenek” – hangsúlyozzák. A döntést kísérő politikai nyilatkozatok alapján pedig elkötelezettek, hogy 2024-ben folytassák a tárgyalásokat a teljes körű csatlakozásra vonatkozóan, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi határokkal is csatlakozzon a schengeni övezethez.

A belügyminisztérium emlékeztetett, hogy augusztus óta hónapokon át tárgyaltak a csatlakozásról, míg végül az osztrákok belegyeztek abba, hogy a határellenőrzést feloldják a légi- és a tengeri közlekedésre vonatkozóan. A részleges csatlakozásra vonatkozó politikai megállapodás a héten vált hivatalossá. Emlékezetes ugyanakkor, hogy Gerhard Karner osztrák belügyminiszter csütörtökön még azt mondta, hogy nem zajlanak tárgyalások a két ország teljes körű csatlakozásáról, ezért annak az időpontja sem ismert még. Marcel Ciolacu román kormányfő ugyanakkor leszögezte: minden jel arra mutat, hogy elérhető ez a cél is.

A tanács szombat esti határozata nyomán a miniszterelnök Facebook-oldalán üdvözölte a részleges csatlakozás hivatalossá válását. „Tizenhárom évnyi kudarc és megaláztatás után a mostani kormány elindított egy olyan folyamatot, amelyik most visszafordíthatatlanná vált. Jövőre folytatjuk törekvéseinket, hogy végérvényesen le is zárjuk ezt” – büszkélkedett a Szociáldemokrata Párt elnöke. Hozzá hasonlóan a koalíciós partner, Nicolae Ciucă is egy teljesített ígéretnék jellemezte az „Air Schengent”, a szentáus elnöke szerint ez az ország legfontosabb megvalósítása az uniós csatlakozás, valamint a NATO-csatlakozás óta. „A határellenőrzés feloldása a légi- és a tengeri határátkelőkön egy rendkívül fontos szakasz. A teljes siker érdekében folytatni fogjuk jövőre a tárgyalásokat, hogy a szárazföldi határátkelőkkel is csatlakozzunk a schengeni övezethez” – fogalmazott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.

Ezt várja el az államfő Klaus Iohannis is, aki hangsúlyozta: a schengeni vívmány teljes körű alkalmazása kell legyen a prioritás.

A szombat este kiadott határozatot követően az unió vezető politikusai is gratuláltak Románia és Bulgária részleges csatlakozásához. A bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint mindkét ország keményen megdolgozott ezért, légi és tengeri határátkelőik megérdemelten váltak a schengeni övezet részévé.

FRISSÍTÉS: Úgy Bulgária, mint Románia esetében a dublini egyezményben előírtakat kell teljesíteni a részleges csatlakozáshoz. Alin Mituță europarlamenti képviselő a Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra a háromoldalú megállapodásról készült dokumentumokat. Vasárnapi bejegyzésében az írta, hogy a részleges csatlakozás több mint semmi, de továbbra is sürgető lenne a szárazföldi határellenőrzést is felszámolni. Már csak amiatt is, mert a vállalások értelmében szerinte a román–magyar és a bolgár–román határon megerősödő ellenőrzés csak még jobban megnehezíti majd az áruforgalmat.

Ugyanakkor a bemutatott dokumentumból az is kiderült, hogy a repülőtereken és a kikötőkben március 31-étől oldják fel az ellenőrzést. Hozzátette: a török és a szerb határon megerősödő ellenőrzés nem jelent majd problémát, mint ahogyan a dublini egyezményben vállaltak sem, és a külföldi tisztek szúrópróba szerű ellenőrzése a reptereken sem jelent újdonságot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?