Megtört a jég: politikai megállapodás született Ausztriával – Románia két lépésben csatlakozhat a schengeni övezethez
Románia politikai megállapodást kötött Ausztriával és Bulgáriával a schengeni övezet bővítéséről, első lépésben, 2024 márciusától a légi és tengeri határokkal – jelentette be szerdán este a belügyminisztérium. A tárgyalások azért még nem zárultak le, csütörtökön folytatódnak, teszik hozzá.
Politikai megállapodást kötöttek Ausztria és Bulgária belügyminisztériumaival a schengeni térség Romániára és Bulgáriára történő kiterjesztéséről, 2024 márciusától kezdődően a légi és tengeri határoknál, közli a belügyminisztérium.
December 26-án és 27-én diplomáciai csatornákon keresztül, a belügyminisztériumok és a külügyminisztériumok között – többek között az Európai Unióba akkreditált diplomáciai képviseletek szintjén – megbeszélésekre került sor a politikai megállapodást jogilag magában foglaló határozattervezetről. Ezek a megbeszélések december 28-án folytatódnak, mivel
a politikai megállapodás határozatba foglalásához valamennyi uniós tagállam egyetértése szükséges.
A belügyminisztérium közleményében mindenkinek köszönetet mond, akik az elmúlt öt hónap során támogatták a tárgyalásokat, melyek végül „a december 23-i politikai megállapodáshoz vezettek Románia és Bulgária schengeni térséghez való csatlakozásáról”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azonnal reagált a bejelentésre, és kijelentette, hogy „jövő év márciusától a romániaiak a légi és a tengeri úton élvezni fogják a schengeni övezet előnyeit”. Hozzátette, meggyőződése, hogy „2024-ben lezárjuk a szárazföldi határról szóló tárgyalásokat is”.
„Tizenhárom év után Románia végre csatlakozik Schengenhez! Erről politikai megállapodásunk van! Jövő év márciusától a románok légi és tengeri úton is élvezni fogják a schengeni térség előnyeit. A konstancai kikötő jelentősége exponenciálisan megnő. Meggyőződésem továbbá, hogy 2024-ben lezárjuk a szárazföldi határra vonatkozó tárgyalásokat is. Rengeteg munka van ebben a nemzeti projektben. Köszönöm minden érintettnek, és különösen a kormányban dolgozó kollégáimnak, akik folytatták a munkát, annak ellenére, hogy tavaly a schengeni ajtó teljesen bezárulni látszott!” – mondta.
CSAK SAJÁT