Elmozdulás Schengen-ügyben, januárban dönthetnek a repülőtéri csatlakozásról
Már Bulgária is elfogadná azt az osztrák javaslatot, hogy feltételek mellett beléphessen a repülőtéri schengeni övezetbe. Korábban Szófia elutasított a bécsi elvárásokat, s következetlen politikával vádolta Romániát, amiért az azonnal igent mondott Ausztriának. Diplomáciai források szerint januárban dönthenek uniós szinten Románia és Bulgária belépéséről az Air Schengenbe.
Nikolaj Denkov bolgár miniszterelnök közölte: nagy siker lenne Bulgária számára a csatlakozás az útiokmányok nélküli légi közlekedés lehetősége a schengeni övezetben. A teljes jogú tagságot Ausztria továbbra is ellenzi, az Air Schengenbe való belépést ugyanakkor támogatja, bizonyos feltételek mellett. Szófia eddig elutasította az osztrák elvárások teljesítését. Bécs feltételként szabná, hogy a két ország egyezzen bele az Ausztriából kiutasított, korábban román, illetve bolgár területről érkező - elsősorban afgán és szíriai menedékkérők befogadásába. Marcel Ciolacu miniszterelnök nem kifogásolta az illegális migránsok befogadását.
Nikolaj Denkov következetlenséggel vádolta a schengeni csatlakozás ügyében. A bolgár miniszterelnök Ciolacu kijelentésére reagálva azt mondta, Bukarest olykor az asztalt csapkodja, aztán meg úgy dönt, azonnal elfogad minden feltételt. Most megváltozott Szófia hozzáállása, a bolgárok már örülnek a két lépsben történő csatlakozásnak is.
Bulgáriának Magyarország is izgalmakat okozott, miután Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter pár nappal ezelőtt kijelentette: megvétózzák a bolgár Schengen-tagságot, ha huzamosabb ideig fenntartja a földgáz szállítására vonatkozó büntetővámot. Szófia ezt követően gyorsan lépett, s visszavonta az orosz földgázszállításra vonatkozó tranzitdíjat megemelő törvényét. Bojko Boriszov volt bolgár miniszterelnök Facebook oldalán közölte: az tranzitadó érvéntelenítése után. „Magyarország továbbra is szilárdan támogatni fogja Bulgária útját Schengen felé”. A politikus szerint erről Orbán Viktor magyar miniszterelnök személyesen tájékoztatta.
Schengen ügyében ugyanakkor még mindig kétséges Hollandia álláspontja. A holland kormány ugyanis elállt a vétótól Bulgária esetében, de a választások után megalakult új hágai parlamentnek ezt a döntést még jóvá kell hagynia.
CSAK SAJÁT