Görög menekültügyi miniszter: Románia és Bulgária hiánya magát a schengeni térséget is hátrányosan érinti
„Románia és Bulgária hiánya magát a schengeni térséget is hátrányosan érinti” – jelentette ki szerdán az Agerpres hírügynökségnek adott exkluzív interjúban Notis Mitarachi görög migrációs és menekültügyi miniszter.
Az athéni politikus elmondta, hogy a múlt heti bécsi látogatásán jelezte Karl Nehammer osztrák kancellárnak és Gerhard Karmer belügyminiszternek, hogy „az EU külső határainak bulgáriai és romániai védelme csak jót jelenthet az Európai Unió számára”.
Közlése szerint Görögország azért támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását, mert a két ország teljesítette a feltételeket, és megérdemli, hogy tagja legyen a belső határellenőrzés nélküli térségnek. Hangsúlyozta, hogy az illegális migráció elleni fellépéshez „nem kevesebb, hanem több Európára van szükség”. Hozzátette, hogy a két ország csatlakozása a görögországi turizmus és a kétoldalú gazdasági együttműködések szempontjából is fontos.
A görög miniszter elmondta, nehéz megjósolni, hogy mikor tűzhető újra az EU Tanácsának napirendjére Románia és Bulgária schengeni csatlakozása, de reményei szerint ez még idén megtörténik.
Notis Mitarachi kifejtette, nem ért egyet Románia és Bulgária csatlakozási menetrendjének szétválasztásával, ami az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának kudarccal végződő decemberi ülése után merült fel. Szerinte a szétválasztás „gyakorlati és politikai szempontból is” nehézségeket okozna mindkét országnak.
Arra a kérdésre, hogy mit jelentene a két ország csatlakozásának újbóli elutasítása, a görög miniszter kijelentette: jelenleg „Románia és Bulgária hiánya magát a schengeni térséget is hátrányosan érinti”.
Notis Mitarachi az interjúban beszélt arról is, hogy szerinte a migráció kezeléséről szóló Dublini Egyezmény „halott”, de egyelőre nem készült el egy olyan alternatívája, amely nagyobb hangsúlyt fektet a menekülteket befogadó országok, például Görögország iránti szolidaritásra.
CSAK SAJÁT