A teljes körű schengeni csatlakozás határozott időpontját várják a fuvarozók

A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) üdvözli ugyan azt a politikai megállapodást, amelynek értelmében Román és Bulgária a légi és tengeri közlekedésben 2024 márciusában csatlakozik a schengeni övezethez, de határozottan kéri az illetékesektől, hogy az ország szárazföldi határátkelőire vonatkozó csatlakozásra is tűzzenek ki egyértelmű határidőt.

Fotó: Pixabay

A fuvarozók Maszolhoz eljutatott csütörtöki közleménye emlékeztet arra, hogy már nagyon régóta várnak schengeni csatlakozásra, ami szerintük kizárólag politikai okokból lett késleltetve. „Az európai uniós klub tagjai megbüntették Romániát és Bulgáriát, csökkentették versenyképességét és lefékezték a fejlődési lehetőségét. A közúti fuvarozóknak sürgős lenne, hogy az ország a szárazföldi határátkelőkkel is csatlakozzon a schengeni övezethez, mert jelentősen csökkenti az árúszállítás hatékonyságát a hosszú várakozási idő a határátkeléskor” – idézte Radu Dinescut, az UNTRR főtitkárát a közlemény. Számításaik szerint idén 2,41 milliárd eurós veszteséget okozott a fuvarozóknak, hogy Románia nem csatlakozott a schengeni övezethez. Emiatt fontosnak tartják, hogy tűzzenek ki konkrét időpontot az ország teljes körű csatlakozására, vagy legalább sorolják fel azokat a követelményeket, amelyeknek még eleget kellene tenni ahhoz, hogy a szárazföldi határátkelőkön is megszűnjön az ellenőrzés.

Az Agerpres beszámolója alapján Marcel Ciolacu csütörtökön a Facebook-oldalán közölte, hogy a kormány jövőre folytatja a Románia teljes körű schengeni csatlakozására irányuló erőfeszítéseit. A miniszterelnök szerint „minden jel arra utal”, hogy ez a cél elérhető. Bejegyzésében Ciolacu emlékeztetett: politikai megállapodás született Ausztriával arról, hogy Románia és Bulgária a légi és tengeri közlekedésben 2024 márciusában csatlakozik a schengeni övezethez. Ezt hosszú tárgyalások után elért eredménynek nevezte, és arról biztosította a közvéleményt, hogy „a dolgok itt nem állnak meg”. „Ez az első konkrét eredmény az elmúlt 13 évben, amely alatt sokan (...) véleményt nyilvánítottak (a schengeni csatlakozásról – szerk. megj.). De valójában (...) nagyon keveset tettek is érte. Ez a kormány el fogja érni, hogy a román állampolgárokat valóban egyenrangú partnerként kezeljék az Európai Unióban” – írta a miniszterelnök.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?