Szijjártó: Magyarország megvétózza Bulgária schengeni tagságát, ha nem szünteti meg a gázszállításra vonatkozó büntetővámot
Magyarország világossá tette Bulgária számára, hogy megvétózza az ország schengeni tagságát, ha huzamosabb ideig fenntartja a földgáz szállítására vonatkozó büntetővámot – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videóban.
Szijjártó Péter a bolgár lépést „botrányosnak és ellenségesnek” nevezte, mert az veszélyezteti az Észak-Macedóniának, Szerbiának és Magyarországnak szánt földgáz átszállítását.
A jelenlegi geopolitikai és biztonsági körülmények következtében a Magyarország földgázellátásához szükséges gázmennyiség döntő része ezen a vezetéken érkezik, és „az európai jogszabályokkal teljesen ellentétes” bolgár döntés „annak a veszélyét hozta magával, hogy leáll a földgázszállítás többek között Magyarországra is” – mutatott rá a miniszter.
Szijjártó Péter jelezte, hogy Bulgária schengeni tagságáról a jövő héten születik döntés, „ezért most hirtelen nagyon elkezdtek igyekezni, hogy eltöröljék ezt a törvényt”.
„Ha eltörlik, akkor mi is vissza fogjuk vonni a vétóról szóló döntésünket” – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
Mint emlékezetes, a bolgárok októberben jelentették be, hogy megawattóránként 20 levás (10,23 eurós) extraadót vezetnek be a tranzitgázra, ami rendkívül hátrányos lenne Magyarország számára. Novemberben arról szóltak a hírek, hogy bár nincs jele, hogy az orosz gázkereskedő kifizette volna a Bulgária által megemelt gáztranzitdíjat, a bolgár fél mégsem állította le az orosz gáz tranzitját, és hogy a háttérben egy ennél is fontosabb dologról, az orosz Lukoil bulgáriai finomítójáról is folyhat az egyezkedés.
Közben folyamatosan fennállt a lehetőség, hogy ha az orosz gázkereskedő vagy az oroszt gázt eladó társaság nem fizet, akkor a Bulgartranszgaz nem engedi be a hálózatába az érintett kereskedő gázát.
Ebben az esetben Magyarország nem jutna hozzá az orosz társaságtól vásárolt gázhoz, ami a tárolók telítettsége esetén is hatalmas probléma lenne, ugyanis az ország gázellátása párhuzamosan történik a tárolókból és az importból.
CSAK SAJÁT