Bolgár miniszterelnök: Bulgária és Románia schengeni csatlakozása erősebbé teszi Európát

Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával az európai határok védettebbek lesznek, és Európa is erősebb lesz - jelentette ki Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök szerdán Strasbourgban, az uniós parlament plénumának címzett beszédében.

Az idén áprilisban megválasztott kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy „Putyin orosz elnök titkosszolgálatai és propagandája kihasználja Bulgária Oroszországhoz fűződő gazdasági, történelmi és kulturális kapcsolatait, hogy a bolgár társadalmat oroszbarátokra és euroatlantiakra vágja ketté, és ellenségeskedést szítson".

Hangsúlyozta, hogy az EU- és NATO-tagság a legnagyobb garancia arra, hogy Bulgária haladhasson a demokratikus és európai fejlődés útján. „Ezért kell megszilárdítani európai integrációnkat a schengeni övezethez és az eurózónához való csatlakozással" - tette hozzá.

Fotó: Nyikolaj Denkov Facebook oldala

Denkov kiemelte, hogy Bulgária teljesítette a schengeni csatlakozáshoz szükséges összes feltételt, és nyomatékosította, hogy a csatlakozás további halasztása „elfogadhatatlan és demotiváló erővel hat az országra és annak polgáraira."

A kormányfő továbbá arra szólította fel az EU-t, hogy békeközvetítőként vállaljon aktívabb szerepet a nemzetközi színtéren. „Az EU-nak meg kell erősítenie védelmi képességeit és stratégiai kapcsolatait a NATO-szövetségesekkel, illetve alaposan meg kell fontolnia egy egységes európai hadsereg létrehozását" - jelentette ki.

Arra is figyelmeztetett, hogy Európának nem szabad alábecsülnie a Hamász palesztin szervezet „brutális terrortámadása és Izrael nagyszabású katonai válasza" által kiváltott közel-keleti konfliktus kiszélesedésének lehetőségét.

Az ukrajnai háborúval összefüggésben elmondta, hogy Európában egyre inkább a „háborús fáradtság" jelei mutatkoznak, és felerősödnek az ukrán népnek és az ukrán menekülteknek nyújtott segítség elleni hangok. Denkov szerint Putyin háborúja Ukrajna ellen valójában egy Európa elleni háború. „Azzal, hogy támogatjuk Ukrajnát, Európának segítünk. Ukrajna védelmével Európát védjük" - hangoztatta.

A migrációval kapcsolatban kiemelte: az EU képtelen korlátlan számú bevándorlót befogadni anélkül, hogy veszélyeztetné intézményeinek normális működését.

„Ráadásul a már befogadott bevándorlók közül sokak integrációja lassú és nem kielégítő, amit számos olyan incidens, támadás és robbantás bizonyít, amelyeket radikalizálódott elemek hajtottak végre, akik közül sokan az EU országaiban születtek, nevelkedtek és tanultak" - mutatott rá.

Véleménye szerint új stratégiára és megközelítésre van szükség, amely egyértelműen megkülönböztetné a háborús menekülteket a gazdasági bevándorlóktól.

„Az EU-nak mindent meg kell tennie a menekültek befogadásának megkönnyítéséért, és minden szükséges intézkedést meg kell tennie a gazdasági bevándorlók megállítására és visszatartására" - húzta alá.

Nyikolaj Denkov meglátása szerint az EU két fő ideológiai és politikai áramlatának, a konzervativizmusnak és a liberalizmusnak nem éles ellentétben, hanem kölcsönös megértésben és együttműködésben kellene fejlődnie. „Országaink határai, népeink történelme és hagyományai, a kereszténység és a család olyan konzervatív értékek, amelyekre a modern világnak továbbra is szüksége van" - jelentette ki.

Rámutatott ugyanakkor, hogy a világ változik, és egyre globálisabbá válik, a liberális eszmék nemcsak a gazdaságban, hanem a politikában, a kultúrában és a nemzetközi együttműködésben is teret hódítanak. „A nők, a kisebbségek, a másság, a bevándorlók jogai ma már a liberális demokrácia szerves részét képezik. Európa jövője érdekében ki kell zárnunk a szélsőségeket, és a legfontosabb konzervatív és liberális értékek mentén kell egyesülnünk" - zárta gondolatát a bolgár miniszterelnök.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?