Magyarok Kenyere: a partiumi gazdák Sarmaságon öntötték össze az adomány búzát
A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű program keretében Magyarországon és az anyaország határain kívüli magyarlakta régiókból gazdák százai ajánlanak fel búzát nehéz sorsú gyermekeket és rászorulókat segítő szervezeteknek. A Partiumi Falugazdász Hálózat négy éve kezdte el közösen gyűjteni az adományokat. A hétvégi búzaösszeöntést ezúttal a Szilágyságban, mégpedig Sarmaságon tartották meg.
A partiumi falugazdászok közös munkájaként létrejött első búzaösszeöntést annak idején a Szatmár megyei Mezőpetriben tartották meg, a másodikat a Bihar megyei Monospetriben, a harmadikat a Máramaros megyei Koltón, az idei pedig a Szilágy megyei Sarmaságon zajlott a hétvégén. Vasárnap kora délután a nagy meleg ellenére kisebb-nagyobb zsákokkal sorakoztak fel a gazdák, önkormányzati képviselők, hogy jelképesen felajánlják termésük egy részét a zsoboki gyermekotthon lakói számára.
Az ünnepség az egyházi vezetők rövid igehirdetésével kezdődött, majd a helyi születésű Dari Tamás prefektus üdvözölte a jelenlévőket, mondván, a mozgalom üzenete az összetartozás, a magyarok közötti szolidaritás. „A ma összeöntött búza a bizonyítéka annak, hogy a rászorulók mindig számíthatnak a partiumi térség elöljáróira és a gazdákra. Minden gyerek számíthat a felnőttekre, minden idős a fiatalokra. A vidék a városra, és a város a vidékre. Egyszóval, minden magyar ember számíthat egymásra.”
Seres Dénes parlamenti képviselő a sarmasági kúria árnyékában kiemelte: az együttlét, az együtt gondolkodás, az összefogás olyan „fegyverek”, amiket nem lehet mellőzni. Az elmúlt harmincegynéhány év alatt kemény munkával, összefogva, számos eredményt érhettek el. A képviselő megköszönte a szilágysági és a partiumi magyar közösségnek, gazdáknak, hogy a népes rendezvényen belül az együvé tartozást hirdetik, hiszen „az összefogással az álmok megvalósulnak”. Végezetül, mivel még tart az aratás, bort, búzát, békességet és bő termést kívánt a gazdáknak.
Veres Judit Ágnes, a Kárpát-medencei együttműködések főosztályának vezető kormányfőtanácsosa elmondta, a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem 12 éve indult, az első tíz tonna búza 2011-ben gyűlt össze. Karitatív megfontolásból hozták létre a programot, ami a magyar nemzet összefogásának és összetartozásának a jelképévé vált. Amikor elindult, főként anyaországi felajánlásokat vártak és gyűjtöttek be, hogy azokat eljuttassák a Kárpát-medence magyarlakta régióiba, olyan intézményeknek, amelyek nehéz sorsú gyerekeket gondoznak, ám a kezdeményezés igen hamar átlépte az országhatárokat. „A gabonaadományozás gesztusának mély üzenete van: egy a nemzet, egymás támogatásával tudunk csak megmaradni, hiszen minden magyar felelős minden magyarért” – fogalmazott.
A Magyarok Kenyere program projektvezetője, Horváth Vivien ismertette, ugyan a búzagyűjtés fizikailag a Kárpát-medencében zajlik, a program szlogenjében szereplő „15 millió búzaszem” már a világ magyarságát jelképezi, így már a diaszpóra magyarsága is bekapcsolódott a gyűjtésbe. „Ez is jól mutatja, hogy az egyik legerősebb kapocs, ami összeköt bennünket, az a magyarságtudatunk. A magyar nemzet pedig erős” – mondta, majd köszönetet mondott a gazdálkodóknak, akik a program erős alapját jelentik, akik a búza betakarítását követően a terményük egy részét önzetlenül felajánlják.
Nagy Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Bihar megyei szervezetének elnöke gazdálkodó emberként elmondta, nincs annál szebb projekt és gondolat, mint amikor a jelenben a jövőt építik. Az egységgel meg tudják mutatni, hogy a magyar nemzetnek lesz jövője az anyaországban, a Partiumban, illetve vidéken, mert gondoskodnak a jövő nemzedékről, a gyermekekről. Az együtt munkálkodásnak, gondolkodásnak ereje és gyümölcse van – fűzte hozzá.
Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat vezetője a gazdák üzenetét tolmácsolta, elmondva, az Istené a dicsőség, az emberé a munka. „A gazdák adományozó kedve megmaradt. Megmaradt, mert látták, hogy ezek az adományok nagyszerű helyre kerültek, oda, ahol nagyon nagy szükség van a mindennapi betevő kenyérre: idősotthonokba, gyermekotthonokba, iskolaközpontokba, a szórványmagyarság területére, sőt a Bihar megyei magyar gazdák egyesülete Kárpátaljára is juttatott el lisztadományokat” – mondta.
Az ünnepi beszédek és szavalatok után a feldíszített szekérbe öntötték jelképesen a felajánlott búza egy részét. A termény megáldását megelőzően átadásra került a vándorbölcső, amit ezúttal a kárásztelki Deák Jázmin szülei vehettek át.
A tavaly az összefogás révén a Kárpát-medencében 1000 tonna gabonát gyűjtöttek össze, amiből körülbelül 600 tonna liszt készült, melyet civil szervezetek, egyházak, önkormányzatok, együttműködő partnerek útján juttattak el a rászorulókat segítő intézményekhez.
CSAK SAJÁT