Búzaösszeöntés Szilágyságban: gyermekotthonoknak készül a magyarok kenyere
Az idén bőséges terméssel áldotta meg Isten a szilágysági magyar gazdákat, akik az elmúlt évhez hasonlóan csatlakoztak a Magyarok Kenyere jótékonysági programhoz, hogy búzaadományukkal segítsék a rászorulókat.
Tavaly, július 30-án első alkalommal tartották meg az összetartozást jelképező Búzaösszeöntő Ünnepséget a Szilágyságban, Kárászteleken. A gazdák adományából akkor több mint 12 tonna búza gyűlt össze, ebből leszámítva a költségeket közel 7 tonna lisztet őröltek a sarmasági malomban.
Szombaton a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem mozgalomnak ezúttal Kémer adott otthont, amelyen többek közt részt vett Seres Dénes, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke, parlamenti képviselő, Szilágyi Róbert-István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke, Szoboszlai Attila, a Szilágysági Magyar Gazdák Egyesületének elnöke, a megye magyar polgármesterei, alpolgármesterei, tanácsosok, megyei tanácsosok, helyi RMDSZ-elnökök és testvértelepülések képviselői.
Szabó Levente, Kémer polgármestere megköszönte a gazdák támogatását, hogy szívügyüknek érzik mások megsegítését, hiszen mint mondta, a tavalyi felajánlás, adomány által biztosítani tudták a zsoboki gyermekotthon, illetve a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthonának egy éves kenyérszükségletét.
Seres Dénes parlamenti képviselő beszédében megemlékezett a nemzeti ünnepről is, kiemelve, augusztus 20-án nemcsak az anyaországban, hanem az elszakadt vidékeken is megünnepelték a több mint ezer éves államiságot.
„Keresztény államot alkotott Szent István király, az elődök több száz éven keresztül megtartották, őrizték, gyarapították ezt az államot, és Budapesten a kereszttel záródó ünnepség sokatmondó, jelezve, a keresztény magyar nemzet ragaszkodik hitéhez, országához, magyarságához. A tavaly elkezdtük a Magyarok Kenyere programot, ebből hagyományt akarunk teremteni, mert a 15 millió búzaszem 15 millió embert jelent, mert ennyi magyar ember él a Kárpát-medencében. Tavaly az adomány jó helyre került, kenyeret nyújtott az árvaházban élőknek” – mondta a képviselő, hozzátéve, az összefogás olyan megtartó erő, ami a jövőre nézve biztonságot tud nyújtani, ugyanakkor azt jelzi, hogy itt vagyunk, leszünk, mert ez a nép élni akar, és ott akar élni, ahol született.
Az ünnepi beszéd után Mahajduda János kárászteleki plébános és Kánya Zsolt-Attila református tiszteletes megáldotta az új termést, majd az adományozók, illetve a községek képviselői jelképesen összeöntötték a szekérbe a búzát. Az eddigi felajánlások során 6,5 tonna adomány gyűlt össze, ezt a sarmasági malomban őrölik majd meg, és az árvaházi gyermekeknek adományozzák, ezáltal biztosítva az éves kenyérszükségletüket. Az ünnepség a kémeri fiatalok népi táncával, majd himnusszal zárult.
Az idén is példaértékű volt a gazdák összefogása és segítőkészsége, akik a tavalyhoz hasonlóan idén is szívügyüknek tartják a rászorulók megsegítését, mert sajnos vannak, akik nehéz körülmények között élnek, és támogatásra szorulnak.
CSAK SAJÁT