Lelassult a betétdíjas visszaváltási rendszer – kivárnak a tanácstalan kiskereskedők

Egyelőre ritkán találni az üzletek polcain a betétdíjas rendszer logójával ellátott palackot, a kiskereskedők kivárnak, valójában mindenki arra számít, hogy leghamarabb januárban kezdenek megjelenni a boltokban ezek a csomagolóanyagok, és csak márciusban kezd el nagyobb kapacitással üzemelni a visszaváltás.

Tánczos Barna korábbi környezetvédelmi miniszter megállapította, az elmúlt fél évben hozott néhány rossz döntést a szaktárca jelenlegi vezetése, melyek nehezebb helyzetbe hozzák a termelőket és a kiskereskedőket. A pénztárgépek karbantartását végzők, a könyvelési és a forgalmazó cégek abban bíznak, legalább januárban a minisztérium ad néhány konkrét eligazítást. Addig a könyvelési programokkal felkészülnek ugyan, de a kisboltokban, ahol nincsenek digitalizálva az folyamatok, nem tehetnek egyebet: várnak.

Fotó: Tánczos Barna Facebook oldala

Minisztériumi hozzáállás: majd megoldódik

A termelőknek lehetővé tették, hogy december 31-ig még a régi címkés palackokat is megtöltsék vízzel, üdítővel, sörrel, borral, pálinkával, így még rövidebb lesz a átmeneti időszak, ameddig a régi és az új speciális logós címkével ellátott italcsomagolások egyaránt a piacon vannak, hívta fel a figyelmet Tánczos Barna. Hozzátette, ez egy becsukódó olló-effektust vált ki, ami még nehezebb helyzetbe hozza a kiskereskedőket.

„Ma még nagyon kevés olyan palack van forgalomba, amelyen rajta van a körkörös nyilakat ábrázoló logó, holott az eredeti terv az volt, hogy december 31-e után már nem lehessen ilyen címke nélküli palackot forgalmazni, illetve importálni” – részletezte Tánczos Barna. Arra is kitért, a minisztérium nem hozott meg egy sor döntést, amelyek a pénztárgépek átállítására, a könyvviteli és a pénzügyi folyamatokra vonatkozik, ez szintén nehezíti a kisboltok és a visszaváltó központok mindennapjait. Tánczos Barna erre felhívta a jelenlegi miniszter, Mircea Fechet figyelmét, de azt a választ kapta, hogy „majd megoldódik”.

Fotó: Székely Zita

„Ezt a hozzáállást nem értem, hiszen időben, már két évvel a bevezetése előtt, elkezdtük a rendszer kiépítését, előkészítettük a megfelelő döntéseket, lett volna idő felkészíteni a szereplőket, jó munkát végezni, de lelassultak a folyamatok. Nem kellett volna a véletlenre bízni” – taglalta a szakpolitikus.

Egy sor kérdés még tisztázásra vár

A törvényalkotó egy sor kérdést kellene még tisztázzon, abban bíznk, hogy januárban ez megtörténik, mondta el a Maszol megkeresésére Kardos Attila, a több száz pénztárgép karbantartását végző IRMEB cég ügyvezetője. Kifejtette, a pénztárgépek két kategóriája működik, amelyik hátterében egy számítógépes program fut, egyszerű a megoldás, csak beprogramozzák az új szolgáltatást. Ilyen esetben a pénztárgép tulajdonképpen csak egy nyomtató, mindent a program vezérel.

Azokban a kisboltokban azonban, melyek nem használnak számítógépes programot, körülményes lesz annak a dokumentálása, hogy kivesznek ötven banit és odaadják valakinek. Annál is inkább, mert kötelesek lesznek minden betétdíjas címkés ital-csomagolóanyagot visszaváltani, akkor is, ha nem ott adták el. A pénztárgépek eleve nem pénz kiadásra vannak beüzemelve, meg lehet ugyan tenni, de annak, aki nem használ számítógépes programot, bonyolultabb lesz a dokumentálás, részletezte a szakértő.

Illusztráció: Agerpres

Rámutatott, még az sem teljesen egyértelmű, hogy áfával vagy áfa nélkül kell betenni az ötven banit a kasszagépbe. Az adótörvénykönyvben úgy jelenik meg, hogy a termelő és a forgalmazó között a betétdíj áfamentes, de a végső felhasználó, vagyis a vásárló esetére nem pontosítanak. Mivel a szabályozás nem egyértelmű, a pénztárgépeket karbantartó cég úgy jár el, ahogy a cégvezető vagy a könyvelője utasítja. Van ahol az ötven banit áfával, máshol áfa nélkül programozzák.

A gyakorlat azonban azt mutatja, a többség kivár, arra számítanak, úgyis csak januárban kezd megjelenni az üzletekben a visszaváltható címkével ellátott áru, addigra majd csak a minisztérium is előrukkol valamilyen konkrét eligazítással. Hasonlóképpen halasztják a visszaváltó központok megszervezését is, hiszen hiába van lehetőség arra, hogy egy adott körzeten belül több kisbolt működtessen egyet közösen, ennek meg kell találni a megfelelő helyszínt.

A digitalizált rendszerek átállítása megtörtént

A rendszer megszervezését, a nyilvántartást részben megoldották, a könyveléssel vannak ugyan még elmaradások, de az amúgy is csak januárban lesz esedékes, mondta el a Maszolnak Bodosi Imre az országszinten könyvelési és ügyviteli szoftvereket szolgáltató és szervizelő Hamor Soft cég társtulajdonosa.

Kifejtette, a betétdíjas visszaváltó rendszerhez tartozó nyilvántartást, számlázást, bevételezést, pénztárgépezést megoldották a számítógépes programjukban, az ügyfeleik többsége ezt már fel is telepítette. A könyvelés még nem teljesen egyértelmű, de mivel ez csak januárban kerül sorra, abban bíznak, addig kapnak választ a kérdéseikre.

Fotó: Maszol archív

„Tartottuk a kapcsolatot a ReTuro részvénytársaság szakértőivel, megnéztük az eligazító videókat, sikerült olyan rendszert kialakítani, hogy ne okozzon semmilyen nehézséget. A program érzékeli, ha az adott termék csomagolása visszaváltható kategóriába tartozik, és az ár mellé automatikusan hozzáteszi az ötven banit, vagyis a pénztárosnak nem lesz ezzel semmi gondja” – mutatott rá Bodosi Imre. Hozzátette, a hónap végi zárás már nem ennyire egyszerű, a betétdíjas rendszer mozgását külön kell nyilvántartani, összesíteni, de a számlázásnál automatikusan hozzáteszik a termékhez.

A vállalkozó ugyanakkor bizakodó, mint mondta, folyamatos a bevezetés, még ritkán látni visszaváltható címkével ellátott palackot, egyszer minden szereplő kifuttatja a régi készletét. Januárban indul valójában, majd számítunk március környékén kezd el működni a rendszer, addig reméljük, minden tisztázódik, összegzett Bodosi Imre.

November 30-án indult az italcsomagolások visszaváltó rendszere, amely 50 banis betétdíjjal ösztönzi a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg, alumínium, és pillepalackokat. A rendszer csak az üvegből, műanyagból vagy alumíniumból készült, 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú italcsomagolásokra vonatkozik. Ebbe beletartoznak az ásványvizes üvegek, üdítőitalok, sörösdobozok, bor és más alkoholos italok csomagolásai is. Csak azok a palackok visszaválthatók, amelyeken rajta van a betétdíjas rendszer védjegye. A védjegyes palackokat épen, sértetlenül kell bedobni a visszaváltó automatába, vagy visszavinni az üzletbe, a logó jól látható kell legyen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?