Váltsunk tisztára – Tánczos Barna színes, vidám videókban minden, a betétdíjas rendszer kapcsán felmerülő kérdést megválaszol

Ha azt szeretnénk, hogy dédunokáink is csodálhassák Székelyföld, Erdély szépségeit, akkor „Váltsunk tisztára!” – szögezi le tájékoztató kampánya első videójában Tánczos Barna. Az RMDSZ Hargita megyei szenátora, még környezetvédelmi miniszterként dolgozta ki a betétdíjas rendszert, és azóta is aggódva, figyelemmel követi alakulását.

„Megkésett a szabályozás, a kormány nem tudott elég nagy lendülettel foglalkozni ezzel a programmal, négy hónappal később jött ki az utolsó szükséges kormányhatározat, amely a kereskedők a díjszabásait megállapította, tisztázza a gyártók és a forgalmazók kötelességeit” – mutatott rá a Maszol megkeresésére a szakpolitikus.

Fotók: Tánczos Barna Facebook oldala

Tánczos Barna ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az általuk kitűzött november 30-ai indulási dátumon nem változtatott a kormány. A késés nem jelenti azt, hogy a rendszer nem indul, egy év átmeneti időszak áll a RetuRO részvénytársaság rendelkezésére, hogy azt bejárassa. Ez alatt az idő alatt párhuzamosan lesznek a polcokon a kereskedelemben RetuRO védjegyes, és azt nem tartalmazó palackok is.

November 30-án tehát indul az italcsomagolások visszaváltó rendszere, amely 50 banis betétdíjjal ösztönzi a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg, alumínium, és pillepalackokat. Tánczos Barna a „Váltsunk tisztára!” elnevezésű tájékoztató kampány során a következő hetekben videósorozatban veszi végig, hogy „állhatunk be gördülékenyen a körforgásba”.

Számos tévhit van, amit le kell bontanunk, több millió román állampolgár fog szembesülni a rendszerrel néhány héten belül, az a jó, ha mindenki tisztán, pontosan ismeri a betétdíjas rendszer szabályait, támasztotta alá kérdésünkre a kampány indításának célját Tánczos Barna.

Példaként említette, hogy a védjegyes palackokat épen sértetlenül kell bedobni a visszaváltó automatába, vagy visszavinni az üzletbe, a védjegy jól látható kell legyen. A tej és az olaj csomagolása nem képezi a rendszer részét. A tájékoztató sorozatban a kiskereskedők is válaszokat kapnak majd a rendszer működéséről, például, mikor, hogyan kapnak üres zsákokat, mikor viszik el tőlük az összegyűjtött csomagolóanyagot. Ahogy menet közben felmerülnek kérdések, azokat megválaszolja, ígéri a szenátor.

Az első videóban rögtön azzal indít, hogy a műanyag palack a kilencvenes években szinte a semmiből lett része az életünknek, családonként először csak egy pár volt belőle, nagyon vigyáztak rá, többször újrahasználták, először vizet, tejet, majd a végén mindig benzint töltöttek bele.

Tánczos Barna megmutat egy palackot, amit a kétezres évek végén gyártottak, és amely nem bomlik le 2500-ig. „Most oda jutottunk, hogy évente mintegy 7 milliárd palackozott ital, kerül forgalomba Romániába, amiből több milliárd a folyókban, földeken, útszéleken, erdőkben végzi. Ez egyaránt a gyártók, a forgalmazók, a döntéshozók és a vásárlók felelőssége is” – összegez a politikus.

A kampány Tánczos Barna Facebook oldalán és a @tanczos.barna TikTok oldalon is követhető, de személyes találkozókon is részletezi a betétdíjas rendszerről a tudnivalókat. A találkozók helyszíneiről és időpontokról a következőkben tájékoztatnak.

Mint ismeretes a november 30-án induló betétdíjas rendszer az üvegből, műanyagból vagy alumíniumból készült, 0,1 és 3 liter közötti űrtartalmú italcsomagolásokra vonatkozik. Ebbe beletartoznak az ásványvizes üvegek, üdítőitalok, sörösdobozok, bor és más alkoholos italok csomagolásai is. Csak azok a palackok visszaválthatók, amelyeken rajta van a betétdíjas rendszer védjegye.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?