Közvitán a tervezet: reprezentatív almintán mérik a magyar diákokat a PISA-teszten

Az oktatási minisztérium közvitára bocsátotta a 2025-ös PISA-felmérésben az ország részvételét rögzítő kormányhatározat módosítását. Ebben az áll, hogy a magyar tannyelvű iskolák 15 éves diákjait külön reprezentatív almintán mérik fel. Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár korábban a Maszolnak elmondta, ez az új kerettantervek miatt kiemelten fontos.

Az eredeti kormányhatározatba nem került be a magyar diákok külön mérése, most ezt korrigálják. A tervezet meghatározza a reprezentatív alminta különdíját a tesztben való részvétel során, ez 18 900 euró, számol be az Edupedu.Lesz külön reprezentatív magyar minta | Fotó: MTIA tervezetet négy héttel a nemzetközi értékelés kezdete előtt bocsátották konzultációra, a tesztre  április 28. és június 9. között kerül sor Romániában. Az oktatási minisztérium eredeti terve szerint 10 000 diák vett volna részt a felmérésben, ezt viszont kibővítik az 1300 fős magyar almintával.

A módosítás indoklásában a minisztérium azzal érvel, hogy a romániai iskolákban a magyar anyanyelvű tanulók aránya 4,8 százalék, azért van szükség külön reprezentatív almintára, hogy a romániai magyar nyelvű oktatás összefüggésbe hozható legyen a nemzetközi oktatási rendszerekben tapasztalható fejleményekkel.

Ez segít a megfelelő beavatkozások megtervezésében, hiszen a felmérés adatai nemcsak a tanulók nyelvtanulási szintjére, hanem a tanulás kontextusára is vonatkoznak, érvel a minisztérium. Emlékeztetnek, hogy 2022-ben, már volt reprezentatív magyar alminta, akkor azt a Nép Ügyvédje szorgalmazta.

Mint megírtuk, akkor hatalmas meglepetést okozott a romániai magyar diákok külön mérése: az eredmények rácáfoltak arra a tévhitre, hogy az erdélyi magyar oktatás gyengébb minőségű lenne, mint a többségi román. A magyar nyelven tanuló diákok minden téren az országos átlag felett teljesítettek: szövegértésből, matematikából és természettudományokból is túlszárnyalták az átlagot.

A magyar diákok részt vesznek az országos minta számára meghatározott valamennyi tesztben és felmérésben | Fotó:Pexels

Kallós Zoltán korábban a Maszolnak elmondta,  ha nincs külön reprezentatív alminta a nemzetközi mérésben, mintegy 500 magyar tagozaton tanuló diák került volna be az országos mintába. Az alapján is lehetett volna következtetéseket levonni, ám sokkal hatékonyabb a reprezentatív alminta, más adatokat kapnak. A magyar közösség számaránya alapján bekerülő 500 magyar diák mérése nem lett volna reprezentatív a 10 000 fős országos mintában. 

„A PISA-felmérés során a 15 éves diákok szövegértéséről, valamint matematikai és természettudományos készségeiről készül látlelet. Ezek a tanulók nyolcadik, illetve kilencedikes osztályosok. Amikor az új középiskolai kerettantervek készülnek, különösen fontosak az arra vonatkozó adatok, hogy hol tartanak. Utólag a következtetések alapján lehet igazítani az oktatáspolitikai lépéseket.

Kallós Zoltán elmondta, hogy a magyar diákok részt vesznek az országos minta számára meghatározott valamennyi tesztben és felmérésben, beleértve azokat is, amelyekben Románia idén először döntött a részvétel mellett.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?