FRISSÍTVE – Nincs előrelépés: a Kolozs megyei magyar diákok román dolgozatait már nem lehet megjelölni

Meghallgatást kért a szülők számára a Kolozs megyei érettségi bizottság elnökétől a megyei RMDSZ-szervezet. Csoma Botond megyei elnök jelezte, a találkozót szerdán délre szervezték meg. Mint írtuk, számos magyarlakta megyében megjelölték a dolgozatokon, hogy az érettségiző magyar tagozatos, Kolozs megyében azonban ez egyetlen vizsgaközpontban sem történt meg, Bihar megyében pedig Margittán nem került erre sor. FRISSÍTÉS:  Nem sikerült változást elérni a Kolozs megyei szülőknek: nem lehet utólag jelölni a magyar érettségizők román dolgozatait. Ezt a választ kapták az érettségi bizottság elnökétől is szerdán, amikor találkozón kérték a helyzet tisztázását. A Kolozs megyei magyar érettségizők és szüleik ezek után abban bíznak, Bukarestből jön megoldás. Beadványban kérik, hogy legalább a fellebbezések után a magyar érettségizők román dolgozatait olyan romántanárok javítsák, akik magyar tagozaton tanítanak. Király Attila, a Báthory Szülői Szövetség elnöke a találkozó után a Maszolnak azt mondta, nem rosszindulat van a háttérben, hanem átgondolatlan volt az eljárás.

„A román nyelv és irodalom érettségi dolgozatok javítása miatt kirobbant helyzet óta folyamatosan kapcsolatban állunk kolozsvári szülőkkel és a magyar iskolák szülői szövetségeinek képviselőivel. Próbáljuk orvosolni a helyzetet” – írta Csoma Botond, a Kolozs megye RMDSZ-szervezet elnöke szerdán a Facebook-oldalán. Bejegyzése szerint kedden meghallgatást kértek a megyei érettségi bizottság elnökétől a magyar iskolák szülői szövetségeinek elnökei számára. A találkozóra szerdán délben kerül sor Csoma közlése szerint. Csoma Botond a bejegyzésében azt is írta, ügyvéddel is egyeztetett egy beadvány megfogalmazása céljából: „két dolgot kérünk, tegyék lehetővé azt, hogy a magyar diákok dolgozatait olyan romántanárok javítsák, akik magyar tagozaton tanítanak, amennyiben ez most már nem lehetséges, akkor a fellebbezést követően a dolgozatok olyan tanárokhoz kerüljenek, akik az előbb megfogalmazott feltételnek megfelelnek”.

Illusztráció | Fotó: Adobe Stock

Mint arról beszámoltunk, míg Maros, Kovászna, Hargita, Brassó, Szatmár, Fehér és Szilágy megyében megjelölték a dolgozatokat, Kolozs megyében ez egyetlen vizsgaközpontban sem történt meg, Bihar megyében pedig van olyan iskola, mégpedig a margittai vizsgaközpontban, ahol nem jelöltek. Így most azok a magyar diákok vannak bajban, akiknek nem jelölték meg a dolgozatát.

Mindez azért történt, mert a nap során arról is ellentmondásos információk láttak napvilágot, hogy milyen utasítás alapján jelölték meg a magyar diákok román dolgozatait a bizottságok tagjai.

Kallós Zoltán oktatási államtitkár ugyanis pénteken egy internetes videókonferencián beszélt erről, hétfőn reggel pedig körüzenetben értesítette a vizsgáztató bizottságok elnökeit, hogy tegyenek így, de erről átiratot információink szerint senki sem kapott.

Király Attila, a Báthory Szülői Szövetség elnöke a Szabadságnak nyilatkozva elmondta, az iskolai szülői szövetség nevében kérik, hogy Kolozs megyében is alkalmazzák ugyanazt az eljárást, amit a többi megyében. „Nem tudom, miért okoz ez még mindig gondot. Felkérjük a tanügyminisztériumot, hogy mihamarabb küldjék ki a dolgozatok szétválasztására vonatkozó átiratot. Ezért a helyzetért valakinek vállalnia kell a felelősséget” – nyilatkozta a lap szerint Király Attila a szülők nevében.

Nincs változás: nem volt jogi alapja a jelölésnek

Nem sikerült változást elérni a Kolozs megyei szülőknek: nem lehet utólag jelölni a magyar érettségizők román dolgozatait és ezzel jelezni, hogy a vizsgázó magyar tagozatos. Ezt a választ kapták az érettségi bizottság elnökétől is a szerdai találkozón, amikor kérték a helyzet tisztázását. Király Attila, a Báthory Szülői Szövetség elnöke a Maszolnak arról számolt be, az érettségi bizottság arra hivatkozott, „hozzájuk hivatalos dokumentum nem jutott el arra vonatkozóan, hogy másképp kezeljék a dolgozatokat, mint ahogy az előre meg volt beszélve” – mondta Király, sőt volt, aki szerint erről szó sem volt. „Az érettségi előtti, pénteki beszélgetésen, a procedúrák véglegesítésekor állítólag szó sem esett erről. Egyesek szerint igen, mások szerint nem. Háromszor is megkérdeztem, a bizottság azt válaszolta, hogy nem, ez nem volt említve, nem volt kihangsúlyozva egyáltalán” – számolt be a szülői szövetség elnöke. 

Király Attila úgy látja, „mindenképpen nagyobb hangsúlyt kellett volna erre fektetni korábban, hiszen nem lehet egy körlevélben, WhatsAppon értesíteni egy bizottságot, hogy módosítsanak egy belső procedúrát a vizsga reggelén, miközben minden felügyelő tanár már előre megkapta a megfelelő felkészítést, hogy hogyan kell eljárjon”. Beszámolt arról is, a bizottság arra is hivatkozott, hogy ezzel a jelöléssel vissza is lehetett volna élni. „Ezt is kérdezte tőlünk a bizottság, hogy – így, hogy ez nem volt procedurálisan átgondolva – mi történik abban az esetben, ha Galac megyében egy tanár bejelöli tíz diák dolgozatát, hogy bebiztosítsa magát, és nagyobb jegyet adjon a javító tanár abban a hiszemben, hogy magyar gyerekektől jöttek a dolgozatok” – magyarázta Király Attila.

„Nem volt átgondolva a rendszer”

Király Attila elmondta, arra a következtetésre jutott, nem rosszindulatból járt el így a Kolozs megyei érettségi bizottság, hanem a probléma az volt, hogy „nem volt átgondolva a rendszer”.„Megértem, hogy volt egy óriási jóindulat, megértem, hogy nem könnyű ilyen döntéseket hozni egyik napról a másikra, de akkor nem kellett volna kezdeményezni egy olyan dolgot, ami félig volt átgondolva” – érvelt a szülői bizottság csalódott képviselője.

Elmondta, elfogadja a bizottságnak azt a döntését, hogy nem vállalták a dolgozatok jelölését, arra hivatkozva, hogy semmilyen jogi alap nem volt erre. „Nincs semmi, ami alátámasztaná, hogy Kolozs megye hibát követett el, amikor úgy döntött, nem továbbítja a felügyelő tanároknak az üzenetet, hogy jelöljék a dolgozaton, ha az magyar tagozatosé” – mondta Király Attila.  

Bukarestből jöhet megoldás

A szülők képviselői a bizottságnak egy beadványt is átadtak, melyben kérik, hogy a fellebbezések után – amennyiben lesznek – a magyar diákok dolgozatainak újraértékelését magyar tagozaton tanító romántanár végezze. „Még ebben reménykedünk, hogy ez meg fog történni. Ezt is elutasították egyébként arra hivatkozva, hogy semmilyen belső procedúra nem létezik, ami alapján eljárhatnának” – mondta Király Attila. Hozzátette, az is mondták nekik, amennyiben érkezik egy miniszteri rendelet, hogy magyar iskolában tanító tanárok javítsák újra a dolgozatokat, azt azonnal alkalmazzák.

A beadványt még szerdán továbbítják a tanügyminisztériumnak, mondta el Király Attila. A szülők kérését a Báthory Szülői Szövetségen kívül az Apáczai Csere János Elméleti Líceum, a János Zsigmond Unitárius Kollégium és a Brassai Sámuel Elméleti Líceum szülői szövetségei, valamint egy dési iskola és a Waldorf iskola szülői képviseletei írták alá, tette hozzá Király Attila, hangsúlyozva, hogy valószínűleg több iskola is egyetért, azonban a sietség miatt nem sikerült felvenni minden tanintézménnyel a kapcsolatot.

Úgy gondolja, ez az eset már mindenképp keserű szájízt hagy, a továbbiakban pedig reménykednek abban, „hogy a tétel elég könnyű volt ahhoz, hogy mindenki megkapja azt a jegyet, amire vár”. Szerinte Kallós Zoltán államtitkárban megvolt a jóakarat, azonban „nem találta meg a megfelelő eszközöket arra, hogy értesítse az embereket időben, és a tanügyminiszter 'állítólag nem volt hajlandó kiadni erre egy hivatalos okmányt'”, fejtette ki. Ezek után Bukarestből várnak megoldást. „Mi azt várjuk, hogy Bukarest és az államtitkár úr lépjenek, és tisztázzák ezt a helyzetet úgy, hogy jó legyen a gyerekeknek, hogy ne maradjanak 12 év tanulás után egy olyan érzéssel, hogy ők nem voltak számításba véve, hiszen egyes megyékben pozitívan lépnek ki ebből, mások pedig vesztesnek fogják érezni magukat” –  magyarázta a szülői szövetség elnöke.  

Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes a találkozó után lapunknak megerősítette korábbi nyilatkozatát, miszerint sajnálatos, de hivatalos átirat hiányában az érettségi bizottság helyesen járt el, erre a következtetésre jutottak a találkozón is. Egyébként szerinte jó eredmények lesznek, hisz „ügyesek a Kolozs megyei diákok”.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?