FRISSÍTVE - Káosz a román érettségin: Kallós Zoltán államtitkár a vizsgabizottsági elnökökre hárítja a felelősséget
Káosz uralkodik a román írásbeli érettségi vizsga körül, ugyanis a hiányos és félreértelmezhető utasítás miatt Erdélyben nem minden megyében, sőt nem minden városban vagy osztályteremben jelölték meg a dolgozatokon, hogy magyar tagozaton tanuló diák munkája. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy melyik megyében mi a helyzet. ⚫ Kolozs megyében egyetlen vizsgaközpontban sem jelölték meg a magyar diákok dolgozatait, mert nem kaptak erre vonatkozó írásos utasítást. ⚫ Bihar megyében van olyan iskola, ahol nem jelölték meg a magyar anyanyelvű diákok érettségi dolgozatát, mert vagy nem volt egyértelmű az erről szóló utasítás, vagy nem is tudtak róla, míg másutt éltek a lehetőséggel. ⚫ Nagyenyeden minden a magyar diáknak megjelölték a román vizsgadolgozatát. ⚫ Maros, Kovászna, Hargita, Brassó, Szatmár és Szilágy megyében megjelölték ugyan a dolgozatokat, de azt még nem tudják, hogy hol javítják majd ki ezeket. ⚫ Kallós Zoltán oktatási államtitkárt dél óta kerestük, hogy tisztázza a helyzetet, de csak késő délután sikerült elérnünk. Kijelentette, már pénteken elmondta a megyei vizsgabizottsági elnököknek, hogyan kell eljárni, sőt hétfőn körüzenetben is emlékeztette őket. Ugyanakkor közölte: mivel nem tiltott a dolgozatok megjelölése, lehetséges, ám mivel nem kötelező, egyben visszautasítható is. ⚫ Most azok a magyar diákok vannak bajban, akiknek nem jelölték meg a dolgozatát.
A vizsgatermekből a vártnál jóval később kiszállingózó diákok elmondták, kézfelemeléssel kellett jelezniük, hogy magyar tagozaton tanulnak. Fejes Réka tanfelügyelő elmondása szerint a dolgozatokat Maros megyében az alkalmazásban kellett megjelölniük. Hasonlóképpen számolt be a Brassó megyei főtanfelügyelő-helyettes is, ám Kolozs megyében nem jelölték meg a kisebbségi diákok dolgozatait, mert nem kaptak erre utasítást.
A nap során arról is ellentmondásos információk láttak napvilágot, hogy milyen utasítás alapján jelölték meg a magyar diákok román dolgozatait a bizottságok tagjai. Információink szerint Kallós Zoltán oktatási államtitkár körüzenetben értesítette a vizsgáztató bizottságok elnökeit, hogy tegyenek így. Dél óta próbáljuk elérni az államtitkárt, aki titkárnőjén keresztül későbbre ígért tájékoztatást.
Kolozs megyében jelölés nélkül maradtak a dolgozatok
A Kolozs megyei diákok dolgozatain nem jelölték be a tagozatot – erősítette meg szerkesztőségünknek Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes, akit a Maszol olvasóitól származó információ alapján kérdeztünk.
Kerekeș Adelhaida közölte, ennek az az oka, hogy ugyan az országos bizottságban jelezték, hogy ezt kell tenni, hivatalos átirat hiányában a Kolozs megyei érettségiztető bizottság elnöke, Cristian Potora nem vállalta a felelősséget.
Kerekes Adelhaida szerint még semmi nincs veszve, meggyőződése, hogy a minisztérium estig talál megoldást az utólagos pótlásra. Megvan ugyanis a módja annak, hogy utólag pótolják a hiányosságot, mondta. A dolgozatokat még nem osztották ki a javítótanároknak.
Nagyenyed: késő délutánra kiderült, minden rendben van
Bár kora délután még voltak kétségek, végül kiderült, hogy a nagyenyedi vizsgaközpontban mind a 13 teremben bejelölték a magyar diákok dolgozatait, mondta el a Maszol megkeresésére Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója. Kifejtette, őt nem engedték be a vizsgaközpontokba, a diákok egy része nem tudta, hogy erre sor került, de minden magyar érettségiző román dolgozatát jelölték az applikációban. Nagyenyeden minden rendben van, szögezte le az igazgató.
Biharban sem tudták, mit csináljanak
Információink szerint Bihar megyében van olyan iskola, ahol megjelölték a magyar gyermekek dolgozatait, máshol viszont erre nem került sor, mégpedig azért, mert bár korábban a vizsgaközpontok vezetőit felkészítő gyűlésen elhangzott ugyan, hogy ezt meg kell tenni, erről senki sem kapott írásos értesítést.
Azok a vizsgaközponti elnökök, akik odafigyeltek az ominózus gyűlésen, és be is akarták tartatni a szóban elhangzó utasítást, azok megtették, akik nem voltak figyelmesek vagy nem jutott el hozzájuk az információ, azoknál nem lettek bejelölve a magyar diákok dolgozatai.
Értesüléseink serint a margittait kivéve valamennyi Bihar megyei vizsgaközpontban megjelölték a dolgozatokat. .
Hargita és Kovászna megyében éltek a lehetőséggel
Hargita megyében úgy tűnik, éltek ezzel a lehetőséggel, Demeter Levente főtanfelügyelő üzenetben annyit közölt, tudomása szerint az applikáció lehetővé tette, hogy megjelöljék a román dolgozatoknál, hogy magyar tannyelvű osztályban tanult a vizsgázó, akárcsak más tantárgyak esetében.
Szatmár megye: ugyanúgy megjelölték, mint a képességvizsgán
Szilágy megye: már pénteken tudható volt, hogyan kell eljárni
Brassó megyében biztosak abban, hogy megnyerték a csatát
„Kallós Zoltán oktatási államtitkár nem egy csatát nyert meg, hanem egy harcot” – mondta a Maszol megkeresésére Molnár Stefánia Brassó megyei főtanfelügyelő-helyettes arra, hogy elvileg sikerült elérni, hogy a magyar diákok dolgozatait olyan javítótanár javítsa, aki oktat magyar tanintézetben. Hozzátette: „végre a mi gyermekeinknek is úgy javítanak, ahogy kell”.
Közölte, az államtitkár közvetítette a kormány felé a magyar tagozaton tanító román tanárok, a szülői érdekképviseletek és a diákok kérését arra vonatkozóan, hogy a magyar diákok dolgozatait külön elbírálás alapján javítsák. Ez a döntés született az országos érettségiztető bizottságban, így minden iskolában, ahol magyar oktatás folyik, jelölik a diákok dolgozatát.
Molnár Stefánia szerint amennyiben a nyolcadikos diákoknak megadják azt a lehetőséget, hogy külön javítsák a dolgozataikat, akkor ugyanaz a jog megilleti a tizenkettedikeseket is. A próbaérettségin Vasluiba kerültek dolgozatok és nagyon lepontozták a diákokat, hiszen nem vették figyelembe, hogy nem anyanyelvi szintű ismeretekkel rendelkeznek a tanulók, hanem második nyelvként tanulják a románt – mondta a szakmáját tekintve romántanár.
A főtanfelügyelő-helyettes szerint ez úgy méltányos, hogy külön elbírálásban részesüljenek. Megerősítette, egy országos döntés született arról, hogy megkülönböztető jellel látják el a magyar tagozatos diákok dolgozatait és olyan tanárok javítják majd, akik magyar tagozaton is tanítanak. Amit egy nagyszerű dolognak tart, hogy a román kollégák is megértették, erre szükség van. Nem pozitív diszkrimináció. Diszkrimináció az lenne, ha román anyanyelvű társaikkal hasonlítanák össze a magyar gyerekek tudását - mondta.
Azt elkeserítőnek tartja viszont, hogy miközben a román nyelvű tanárok megértik a helyzetet, „saját magyar közösségünkben akadnak olyanok, akik megkérdőjelezik ennek a döntésnek a pozitívumát”. Molnár Stefánia kijelentette „ebben az esetben a mi munkánk hiábavaló. Mi ebből az országból elköltözhetünk, ha a mieink megkérdőjelezik a döntés fontosságát” – hangsúlyozta. Véleménye szerint az eredmény akkor fog igazán látszani, amikor megjelennek az eredmények.
Kallós Zoltán: mivel nem tiltott, lehetséges, de nem kötelező
Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkár a Maszolnak megerősítette, hétfőn reggel körlevélben emlékeztették az érettségiztető bizottságok elnökeit arról, hogy a román nyelv és irodalom érettségi dolgozatok javítására létrehozott digitális platformon bejelölhetik, hogy magyar tagozaton tanuló diák dolgozatáról van szó. Mint mondta, egy ideje dolgoztak azon, hogy ez a lehetőség meglegyen, azaz a magyar tagozatos diákok román dolgozatai olyan javítótanárokhoz kerüljenek, akik magyar tagozaton is tanítják a román nyelvet.
Viszont sehol nincsen módszertani kitétel arra, hogy ez így kell legyen – tette hozzá Kallós Zoltán. A nyolcadikosok képességvizsgája esetében egyértelmű, mivel ott külön speciális tanterv szerint tanulnak a diákok, tehát ott nem kérdés és nem téma ez. Ott csakis azok a tanárok javítják a dolgozatokat, akik azon a tagozaton és tanterv szerint tanítanak – mondta.
„Az érettségi esetében nincs külön kitétel, viszont voltak beadványok, és gyakorlatilag arra alapozzuk meg ennek a kérésnek a legitimitását, hogy a tanár a rendelkezésére álló tanórák 75 százalékában kell tartsa magát a tantervhez, és a hatályban lévő törvények szerint a 25 százalékát arra használja a tanóráknak, amire akarja. Gyakorlatilag ismeretbővítésre, plusz olyan dolgokra, ami esetleg segíthet a diáknak az érettségin abban, hogy nagyobb jegyet érjen el. A magyar tagozatos diákok esetében, mivel sok esetben picit nehézkesebb a román nyelv használata, éppen ezért ezt a 25 százaléknyi pluszt ritkán használják ismeretbővítésre. Inkább felzárkóztató tevékenységet, szókincsbővítést tartanak. Tehát mindenféleképpen csak konszolidálni tudják az ismereteket. Bár látszólag ugyanolyan tanterv szerint tanítanak, mégis különböző a két tagozaton tanító pedagógusoknak a hozzáállása a román nyelv oktatásához. És éppen ezért gondoltuk úgy, hogy nem lenne rossz, ha az idén is már olyan tanárok javítanák ezeket a dolgozatokat, akik ismerik ennek a helyzetnek a specifikumát” - magyarázta az államtitkár a Maszolnak.
Arra a kérdésünkre, hogy mi a teendő a Kolozs megyében vagy másutt kialakult helyzetben, ahol nem jelölték meg, hogy a diákok magyar tagozaton tanultak, azt válaszolta, hogy amikor tudomást szerzett a történtekről, felhívta a bizottság elnökét, aki megismételte aggályait és azt, hogy azért nem tartotta be az államtitkártól érkező utasítást, mert nem kapták meg hivatalos átiratban. Kallós Zoltán közölte, ez valóban így van, nem volt erre vonatkozó hivatalos átirat, viszont azt sem írja sehol, hogy tilos lenne a magyar tagozatos diákok dolgozatait az említett módon javítani.
Az államtitkár elmondta, hogy „a Diszkriminációellenes Tanács erre vonatkozó álláspontjában is az a javaslat szerepel, hogy ott, ahol lehet, és ha lehet, akkor próbálják meg olyan tanárokkal javíttatni a dolgozatokat, akik ismerik ennek a helyzetnek a specifikumát”. Úgyhogy éppen ezért adták meg ezt a lehetőséget. Pénteken tartottak eligazítást, ott is elmondták a megyei elnököknek, hogy ezeket a dolgozatokat szükséges megjelölni ahhoz, hogy a számítógépes rendszer olyan tanárokhoz tudja leosztani, akik ugyanígy vannak a rendszerbe felvéve (a platformra regisztráló tanároknak be kellett jelölniük, hogy magyar tagozaton is tanítanak – szerk. megj.). „Akkor nem szólt senki, hogy ezzel kapcsolatosan bármilyen problémája vagy kérdése lenne. Ma reggel újból elküldtük az emlékeztetőt, hogy figyeljenek oda, abban az esetben, ha van magyar tagozat, akkor azt külön kell átvenni. Most úgy néz ki, hogy Kolozs megyében valamilyen oknál fogva nem akarták ezt megérteni” – hangsúlyozta Kallós Zoltán.
Kérdésünkre elmondta, mivel sehol nem írja azt, hogy ezt így kell bevezetni, kötelezni nem lehet. Hozzátette, az igazság az, hogy az eddigiekben is előfordulhatott az, ami most is előfordulhat azokkal, akik nem jelöltek be semmit, hogy akár magyar tagozaton tanító tanárokhoz kerül a dolgozatuk.
Amint már többször is megírtuk, az idén érettségiző magyar diákok az utolsó évfolyam, amelynek tagjai még a román diákokkal azonos tanterv alapján tanulják a román nyelv és irodalmat, és a vizsgán is azonos tételeket kell megoldjanak. Az idei érettségin a digitális javítás miatt kerülhettek volna hátrányos helyzetbe, eddig ugyanis a magyar diákok dolgozatait olyan megyékbe vitték, ahol magyarul beszélő tanárok javítottak. A digitalizált rendszerben viszont a beszkennelt dolgozatokat szétosztják az egész országban a javítótanárok között. Ezért fennállt a veszély, hogy egy magyar diák román dolgozata olyan javítótanárhoz kerül, például Galacra, aki a többségi mércével mér, és nem érti, esetleg miért szegényesebb a magyar érettségizők román szókincse.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT