Tanárnak és diáknak is kihívás a magyar diákok román érettségi tétele

Megjelent a mintatétel a román nyelvet sajátos tanterv alapján tanuló magyar tagozatos érettségizőknek. A 2025-ben végző évfolyam az első generáció, amely külön tanterv alapján tanulta a románt, így az érettségi vizsgán is más tételt kapnak, mint a többségi, román társaik.

Kihívás az új típusú vizsga, a november elején kiadott mintatétel alapján be kell gyakorolni a feladatokat, ez a szakos tanároknak és a diákoknak is próbatétel lesz, szögezte le megkeresésünkre Szép Helga, a Székely Mikó Kollégium román szakos tanára. A pedagógus a háromszéki RMDSZ által szervezett ingyenes felkészítőkön is segíti a magyar diákokat, hogy elboldoguljanak a román érettségi vizsgán.

Hasznosabb lett volna a mintatétel egy évvel korábban

Sokat segített volna, ha már egy évvel ezelőtt megjelenik a mintatétel, hiszen megvolt ugyan a tanterv, tizedik osztálytól már ennek az évfolyamnak is volt tankönyve, de megkönnyítette volna a felkészülést, ha korábban tudják, milyen kompetenciákat mérnek az érettségin, összegezte tanárnő.

Fotó: Agerpres

Hozzátette, első lépésben a tanárok kell alaposan átnézzék a mintatételt, és kidolgozzák, hogy milyen módszerekkel tudják megértetni, és tippekkel segítsék a diákjaikat. Az előző években rendelkezésre álltak a teszteket tartalmazó könyvek, abból tizenkettedik osztályban hetente oldották a feladatokat. Ha most nem jelennek meg ilyen segédeszközök, a tanár kell összeválogassa a nyelvi feladatokat, a példaszövegeket.

Biztató, hogy a javításkor csak a magyar diákok dolgozatait hasonlítják össze

Szép Helga azonban bizakodó, elsősorban azért, mert ezúttal kizárólag a magyar diákok dolgozatait hasonlítják össze a javító tanárok. Az előző években hátránnyal indultak a magyar érettségizők, hiszen egy román diák az anyanyelvén akár 12 oldalas esszét is írt. Ilyen szintre egy magyar gyerek soha nem jutott el, ők megtanulták, és megírták a másfél-két oldalas elemzést. A magyar gyermekek sem indulnak egyforma szintről, hiszen a tömbmagyarságban élők nem találkoznak annyit a román nyelvvel mint az interetnikus környezetben, szórványban élők, ám mégsem akkorák az eltérések, mintha valakinek anyanyelve a román. Ugyanakkor csökkent az elvárás is, már nem négyszáz, hanem háromszáz szavas esszét kell írni a harmadik tételnél.

A diákok rugalmasabbak, ők nem is találkoztak a korábbi évek tételeivel, a tanárok viszont már másként kell felkészítsék ezt az évfolyamot, a nyelvi készségeik fejlesztésére fektetve a hangsúlyt. Szép Helga úgy véli, a diákok passzív szókincse rendben van, viszont nem használják napi szinten a nyelvet, ezért nehezebb számukra a vizsga. Azt tanácsolja, naponta olvassanak el legalább egy hírt románul, az is sokat segít.

A könnyebben megoldható első tétel

A közzétett mintában három tétel van, mindegyik harminc pontot ér. A magyar tagozaton is különböző tételsort kell megoldaniuk az elméleti líceumok humán-, és reál szakos végzősei, és egy harmadik változatot a szaklíceumok diákjai, ám az eltérések nem lényegesek, mutatott rá Szép Helga.

Az első tételnél egy nem irodalmi szöveg szerepel, közérthető nyelven, a jövő mesterségeiről, a robotok, a mesterséges intelligencia szerepéről. Ehhez kapcsolódik két szövegértési feladat: egy karikázós, és egy behelyettesítős. A tanárnő az ingyenes felkészítőn már átvette a mintatétel egy részét a diákokkal, tapasztalata szerint, megértették a szöveget, a feladatot, egyedül a „sebész” román megfelelője okozott nehézséget.

Ahhoz képest, hogy a korábbi években szinonimákat kértek, lényegesen egyszerűsödött a feladat, a rokonértelmű szavak, kifejezések nehézséget okoztak” – vetette össze Szép Helga. Az első tételnél az egyik feladat az angol nyelvvizsgán már ismert típus, az adott szövegrészt kell kiegészíteni a megadott változatokból kiválasztott mondattal, majd van egy igaz-hamis típusú feladat is.

Fotó: MTI

Az első tétel negyedik feladat nyelvhelyességi kérdés, ez már szakonként változik, a humán szakosoknak nehezebb, ők a nem a megadott szavak közül kell kiválasszák a megfelelőt, hanem a zárójelben megadott szótári alakot kell megfelelő formában beírják. Ez egy nyolcpontos feladat, ám csak az éri el a maximális pontszámot, aki jól és helyesen beszél románul.

Begyakorolható a második tétel

A második tétel egy irodalmi szöveg, de az adott témához kapcsolódik. Kilencedik osztály óta tanul ez az évfolyam különböző témákat, például az egészséges életmódról, mesterségekről, kamaszkorról, természeti katasztrófákról. A mintatételben szereplő alaptéma, amihez az irodalmi szöveg is kapcsolódik, a „hagyományok és újdonságok”. A második tétel első feladata, hogy meg kell találni és meg kell magyarázni a témát. De a szövegben, amely arról szól, hogy a kamasz fiút az édesanyja elviszi egy ügyvédi irodába, több mellékszál is felfedezhető – a mesterségek, a karrier, az anya-gyermek kapcsolat, a kamaszkor, érzelmek – ezekről mind lehet írni, ha figyelmesen elolvassák, találnak egy hozzájuk közel állót. Ezt is be kell gyakorolni, de nem csak román nyelv és irodalom órán foglalkoznak azzal, hogy egy adott szöveg témáját megtalálják, hiszen ez a szövegértés lényege, hangsúlyozta a tanárnő.

Fotó: MTI

A második tétel egyik feladata irodalomelméletre vonatkozik, a mintában a szövegben szereplő jellemzését kérik, egy tulajdonságát kell kibontani húsz-harminc szóban. Szép Helga úgy véli, ha eddig kielégítően megoldja a diák a feladatokat, már megvan az átmenő jegye.

A rövid érvelő szöveg a következő feladat, a két megadott szöveg alapján is lehet, de személyes tapasztalat alapján. A tanárok általában az első megoldást javasolják. Ennél a feladatnál változás a korábbi évekhez képest, hogy kevesebb pontot ér a nyelvhelyesség, és többet a tartalom. A szaklíceumokban nem érvelő, hanem funkcionális szöveget kell írjanak, blogbejegyzést, levelet, e-mailt.

Fejtörést okozhat az esszé

A harmadik tétel az esszé, az előző években tanult irodalmi tételt kellett leírni minimum 400 szóban, a téma a kanonikus írókhoz kapcsolódott. A mintatételben egy tanult irodalmi művet kell a témához társítani, tehát nem adják meg konkrétan, hogy melyik műről kell írni. Kiválaszthatja a diák tanult irodalmi művek közül, melyikhez társítja a valamelyik megadott szöveget, témát. A reál szakosok választhatnak a két megadott szöveg közül, a humán szakosok csak az irodalmi művel társíthatnak.

Ezúttal tehát a tanult leckét az értelmezéssel kell társítani, ez szokatlan, be kell gyakorolni, hangsúlyozta Szép Helga. Hozzátette, ez az évfolyam a 11. és 12. osztályban már három nagy témához társítva tanul irodalmi szövegeket, és nyelvi szinten is azt írja elő a tanterv, hogy az irodalmi szöveget kell tudják értelmezni. Pluszban a harmadik tétel egyik alpontjánál személyes élményeket is be kell vonni az esszébe, ennél kézenfekvő, hogy a magyar- vagy világirodalmi olvasásélményeiket is bevonják.

Szép Helga leszögezte, a diákok rugalmasak, felkészülnek az érettségire. A román vizsga nem mondható könnyűnek, erre az lenne a valós megoldás, ha az érettségit szintekre bontanák, mint például Magyarországon, hogy csak az tegyen le emelt szintű vizsgát, akinek erre valóban szüksége van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?