FRISSÍTVE – Román érettségi: az első tétel fejtörést okozhatott a diákoknak

Román nyelv és irodalom írásbelivel kezdődött hétfőn az érettségi. A minisztérium honlapján megjelent a javítókulcs, innen letöltheti.

A reál szakos diákok az első tételben egy ismeretlen szöveget kaptak George Călinescu Ion Creangă. Viața și opera című művéből. E szövegrészlet alapján a vizsgázóknak egy sor szövegértési feladatot kellett megoldaniuk. Az első tétel B pontjában amellett vagy ellen kellett érvelniük, hogy az embereknek hálásnak kell-e lenniük vagy sem az iskolának, ahol tanultak. A feladat szerint hivatkozniuk kellett a fent említett szövegrészletre, valamint személyes tapasztalatok alapján is érvelhettek.

Fotó: Farkas Endre

A második tételben Alexandru Vlahuță A mele visuri című versét kellett elemezniük a diákoknak legalább 50 szóban. A harmadik tételben pedig egy 400 szavas esszét kértek a végzősöktől, amelyben egy Liviu Rebreanu vagy Camil Petrescu által írt mű alapján mutatják be az elbeszélő szöveg sajátosságait.

A humán szakosok tétele nem sokban tért el a reál szakosokétól, ugyanis az I. és a II. tételben is ugyanazokat a feladatokat kapták, viszont a harmadik tételben a humán szakosoknak egy Liviu Rebreanu vagy Camil Petrescu által írt elbeszélő szöveg egyik szereplőjét kellett jellemezniük.

Az első tétel fejtörést okozhatott a diákoknak

Maria Badiu, a sepsiszentgyörgyi  Mihai Viteazul főgimnázium román szakos tanárnője a Maszol megkeresésére elmondta,  nem volt túl nehéz az érettségi tétel, viszont akadtak trükkös feladatok. A tanárnő tavaly a Székely Mikó Kollégiumban tanított, így tisztában van azzal, hogy mely feladatok okozhattak fejtörést a magyar gyermekeknek.

Úgy véli, az első tétel lehetett a legnehezebb, mivel egy olyan szöveget kaptak, amely nagyon sok nehezen érthető kifejezést tartalmazott, ugyanakkor a mondatok megfogalmazása is nehézkes volt. Volt olyan diák is, aki hiába olvasta át többször a szöveget, nem találta meg a helyes választ.

Kiemelte, nagyon nehéz a magyar gyermekeknek román irodalmi szövegekkel dolgozniuk, hiszen általában csak az iskolai órák alatt beszélnek románul, így a szövegértelmezés sem olyan egyszerű. Ugyanakkor jó hírnek tartja, hogy a magyar diákok két éven belül más tételből érettségiznek majd, szerinte mindenképp szükséges bevezetni ezt a változtatást.

Maria Badiu nem tudja megállapítani, hogy könnyebb vagy nehezebb volt az idei tétel a korábbi évekhez képest, az azonban jó, hogy a tanulóknak egy regényről kellett esszét írniuk a harmadik tételben, főleg mert nagyon szeretik a Rebreanu Ion című művét, regényeket, novellákat pedig sokkal egyszerűbb elemezni, mint verseket.

Hangsúlyozta: a tanárok is tisztában vannak azzal, hogy az érettségire kért művek elavultak, a diákok már teljesen más világban élnek, ezért nincs is motivációjuk arra, hogy elolvassák a szövegeket. Ugyanakkor szerinte, ha a magyar diákoknak lenne lehetőségük arra, hogy folyamatosan használják a román nyelvet, ne csak az iskolában, akkor könnyebben megugornák a feladatot.

Jani Rácz Nikolett érettségiző  a Maszolnak elmondta, az első tételt elég nehéznek találta, mivel a szöveg rengeteg régi kifejezést tartalmazott, így volt pár olyan szó, amit meg sem értett. A hármas tételnek azonban nagyon örült, hiszen szerinte sokkal egyszerűbb regényt elemezni, mint verseket, úgy érzi, az esszével nem lesz gond. Hozzátette, a verselemzés sem volt egy „leányálom” a második tételben, de egyszerűbben meg lehetett oldani, mint a szövegértelmezéssel kapcsoaltos feladatokat.

Jövő hétfőn várhatók az eredméynek

Kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, szerdán a választott tantárgyból mérik fel a végzősök tudását, csütörtökön pedig anyanyelvből írásbeliznek a nemzeti kisebbségekhez tartozók. Az eredményeket július 3-án 12 óráig hozzák nyilvánosságra, az óvások benyújtására aznap 12 és 18 óra között van lehetőség, online is. A végleges eredményeket július 7-én teszik közzé.

A sikeres érettségi vizsga feltétele a hatos átlag, illetve a legalább 5-ös jegy megszerzése minden vizsgatárgyból. Az érettségizők nyelvi és digitális kompetenciáinak felmérése idén a sztrájk miatt elmaradt, a vizsgákra a diákok az adott tantárgy középiskolai tanulmányi átlagának megfelelő minősítést kapták.

Első nap 97,6 százalékos volt a részvétel 

Az érettségi első napján, a román nyelv és irodalom vizsgán 97,6 százalékos volt a részvétel – tájékoztatott hétfőn a tanügyminisztérium.

A tárca tájékoztatása szerint a feliratkozott 121.257 végzős közül összesen 118.384-en vettek részt a hétfői vizsgán; 2845 tanuló nem jelent meg a tudásfelmérőn, 28 diákot kizártak csalás vagy csalási kísérlet miatt.

A szaktárca létrehozott egy ingyen hívható zöldszámot – 0800801100 –, amelyen az írásbeli vizsgák során észlelt esetleges rendellenességeket lehet bejelenteni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?