Képességvizsga: közzétették a román nyelv és irodalom tétel javítókulcsát

A román nyelv és irodalom vizsgával kezdődött hétfőn a nyolcadikosok képességvizsgája. A minisztérium honlapján megjelent a javítókulcs, innen letöltheti.

A magyar nyelven tanuló diákok két szövegrészletet kaptak a román nyelv és irodalom képességvizsga első tételében. Az első szöveg a fogócska játék szabályait írta le, a második szövegrészlet Monica Pillat Dansul memoriei című művéből származott. E szövegek alapján a diákoknak több feladatot kellett megoldaniuk, például karikázós, igaz vagy hamis típusú és kifejtős feladatokat is. A második tételben a diákoknak egy 70–130 szavas esszét kellett írniuk, amelyben a második szöveg szereplőjét, Verát jellemzik.

Fotó: Agerpres

Az eredményeket június 28-án teszik közzé, legkésőbb 14 óráig, óvásokat benyújtani aznap 16 és 19 óra között, illetve másnap 8 és 12 óra között lehet. A végső eredmények közzétételének dátuma július 4. A képességvizsgára több mint 161 500 nyolcadikos iratkozott be.

A képességvizsga június 21-én, szerdán folytatódik, amikor a végzősöknek matematikából kell számot adniuk a tudásukról. Június 22-én, pénteken pedig anyanyelv és irodalomból írásbeliznek a tanulók.

Közel 96 százalékos volt a részvétel

A román nyelv és irodalom vizsgán 95,63 százalékos volt a részvétel.

A közlemény szerint a vizsgára beiratkozott 161 654 nyolcadikosból 154 600-an jelentek meg a hétfői vizsgán, több mint ötezerrel többen, mint tavaly, amikor a 155 561 beiratkozottból 148 888-an jelentek meg.

A román nyelv és irodalom vizsgáról két tanulót kizártak csalási kísérlet miatt.

Digitális javítás

Egy május végén kiadott miniszteri rendelet értelmében az Fehér, Călărași, Kovászna, Dâmbovița, Gorj és Szatmár megyében beiratkozott jelentkezők esetében a dolgozatok értékelése kísérleti bevezetésére szánt számítógépes alkalmazáson keresztül történik.

Az új javítási eljárás lényege, hogy a leadott dolgozatokat a vizsgázó jelenlétében beszkennelik, és digitális formában küldik el a két javító tanárnak. A dolgozatokat kiértékelő két személy nem fog tudni egymásról, nem tudnak eszmecserét folytatni, így a kiértékelés objektívebb lesz, indokolta korábban az új módszert a minisztérium.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?