Kezdődik a képességvizsga: három erdélyi megyében is tesztelik a digitális javítást
A diákok hétfőn román nyelv és irodalomból, szerdán matematikából, csütörtökön pedig anyanyelvük irodalmából vizsgáznak. A képességvizsgára több mint 161 500 nyolcadikos iratkozott be.
Egy május végén kiadott miniszteri rendelet értelmében az Fehér, Călărași, Kovászna, Dâmbovița, Gorj és Szatmár megyében beiratkozott jelentkezők esetében a dolgozatok értékelése kísérleti bevezetésére szánt számítógépes alkalmazáson keresztül történik.
Az új javítási eljárás lényege, hogy a leadott dolgozatokat a vizsgázó jelenlétében beszkennelik, és digitális formában küldik el a két javító tanárnak. A dolgozatokat kiértékelő két személy nem fog tudni egymásról, nem tudnak eszmecserét folytatni, így a kiértékelés objektívebb lesz, indokolta korábban az új módszert a minisztérium.
Az eredményeket június 28-án teszik közzé, legkésőbb 14 óráig, óvásokat benyújtani aznap 16 és 19 óra között, illetve másnap 8 és 12 óra között lehet. A végső eredmények közzétételének dátuma július 4.
Az iskolákba/vizsgaközpontokba 8 és fél 9 között engedik be a nyolcadikosokat, akiknek érvényes személyi igazolványt kell felmutatniuk. A dolgozat megírásához kizárólag kékkel író tollat vagy golyóstollat használhatnak, valamint ceruzát a rajzok elkészítéséhez.
A vizsga 9 órakor kezdődik a tételek és a lepecsételt piszkozatlapok szétosztásával. Időtartama 120 perc. A felügyelő tanárok ellenőrzik a diákok adatait, amelyeket utána titkosítanak (leragasztanak).
A térfigyelő kamerákkal felszerelt vizsgatermekbe a diákok nem vihetnek be olyan eszközt, ami segítheti őket a tételek megoldásában, és nem tarthatnak maguknál mobiltelefont sem. Tilos a táskák, hátizsákok, szatyrok, női kézitáskák bevitele is.
A kilencedik osztályba való beiratkozás a képességvizsgákon kapott jegyek két tizedes pontosságú számtani átlaga alapján történik.
Tanácsok a vizsgázóknak:
-
Legyen nálad: személyi igazolvány, kék színű toll vagy golyóstoll, ceruza, radír, vonalzó, víz, papír zsebkendő!
-
Amikor megkapod a tételeket, olvasd el, majd olvasd újra, és szánj 5 percet arra, hogy hozzászokj!
-
Azonosítsd be minden tételnél a feladattípust, és összpontosíts arra, hogy megértsd a követelményt!
-
Válaszd ki, amit a legjobban tudsz, és kezdd azzal a megoldást!
-
A piszkozatpapíron oszd be az idődet!
-
Tartalékolj 10-15 percet arra, hogy a végén átolvasd, esetleg átjavítsd a megoldásokat!
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT