Beperelik a román államot a Hargita megyei magyar diákok

Érettségin elért gyenge eredményeik miatt tervezik beperelni a román államot volt Hargita megyei magyar diákok. Úgy vélik, Bukarest diszkriminálta a magyar tanulókat azzal, hogy nem idegen nyelvként oktatta számukra a románt. Jelenleg 17 ügyben tart a kivizsgálás, a fiatalok erkölcsi kártérítést kérnek az oktatási minisztériumtól.

A Hargita megyei magyar diákok 2024-es román nyelv és irodalom érettségi vizsga eredményeit összegezte Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, valamint Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő. Beszámoltak a román nyelv oktatásának megreformálására tett lépésekről is, ezen felül ismertették, hogy mit kell tenniük a román érettségi vizsgán elbukott diákoknak ahhoz, hogy erkölcsi kártérítésben részesüljenek.

Szerdán kora délután Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Demeter Levente, főtanfelügyelő és Szikszai Tamás, ügyvéd a román nyelvű érettségi tanulságairól számolt be „Problémát jelent, hogy nincs különbségtétel az államnyelv kisebbségi és anyanyelvi oktatása között sem a tantervek, sem a tankönyvek szintjén, ami emberi jogi szempontból teljes mértékben diszkriminatív, és nincs összhangban sem a romániai, sem pedig az európai törvénykezés esélyegyenlőséget garantáló előírásaival. Szét kellene választani a román nyelv és irodalom oktatását: kétharmadrészt a tananyagot tanítanák, egyharmadrészt pedig úgy oktatnák a román nyelvet, mint az idegen nyelvet” – hangzott el.

Demeter Levente főtanfelügyelő hangsúlyozta: közös cél, hogy a magyar diákok megtanuljanak románul. A főtanfelügyelő ismertette az intézmény által tett lépéseket, rámutatva, hogy a nyolcadikos diákok román nyelv és irodalom vizsgatételei már négy éve megváltoztak, de ez nem hozott jelentős javulást az eredményekben.

„Úgy gondolom, hogy a nyolcadikos vizsga nem motiválja a diákokat, hiszen mindegy, milyen jegyet kapnak, úgyis bekerülnek egy iskolába és folytatják a tanulmányaikat. A tizenkettedikes érettségin azonban nagyobb a tét, itt most vezetik be az új tételsort, de a nyolcadikos eredményekből kiindulva itt sem várhatunk nagy változást” – fogalmazott Demeter Levente. Kiemelte ugyanakkor, hogy a 2024-es országos érettségi vizsga eredményeit vizsgálva figyelembe kell venni, hogy a Hargita megyei diákok több mint 85 százaléka magyar anyanyelvű.

Elhangzott, hogy az érettségi eredmények különbségeket mutatnak a vidéki és a városi tanulók között is. Az elmúlt évek törekvései között kiemelték a magyar anyanyelvű diákokat megszólító programokat, szóba került a román és magyar diákokat együttműködésre ösztönző vetélkedők megszervezése is. Mint kiemelték: minél több olyan akcióra van szükség, amelyek a diákokat igyekeznek olyan helyzetbe hozni, hogy románul kelljen beszélniük.

Szintén elhangzott, a pedagógusok számára is fontos, hogy folyamatosan képzéseken vehessenek részt, valamint megismerhessenek más megyékben jól működő oktatási modelleket.

Szikszai Tamás ügyvéd a román nyelv és irodalom érettségi vizsgán elért negatív eredmények által érintett tanulókat fogja képviselni a bíróságon. Mint elmondta, közösségi szerepvállalásként is tekint a tevékenységére.

„Egy normális társadalomban nem lenne szükség az én munkámra, nem kellene jogi lépéseket tennünk azért, hogy a gyermekek alapvető jogait biztosítani tudjuk. Hargita Megye Tanácsa alapfokon pert indított az Oktatási Minisztérium ellen, és 2023. május 18-án a Legfelsőbb Bíróságon (Înalta Curte, dosszié szám: 1793/2/2020) megnyerte. Az illetékes szervek olyan intézkedéseket kellett volna kövessenek, amelyek a helyzet orvoslására vagy javítására törekednek” – mondta el az ügyvéd.

Mint kiemelte, jelenleg 17 diák ügyét vizsgálják, és bírósági keresetet nyújtanak be, amelyben az Oktatási Minisztériumtól erkölcsi kártérítést fognak kérni. Hozzáfűzte, hogy az ügyhöz még csatlakozhatnak diákok. Az ügyvéd arra is felhívta a figyelmet, hogy a kereseti jog három év alatt elévül, és várhatóan azok a tanulók is félként vesznek részt a perben, akik a korábbi években vizsgáztak.

Borboly Csaba hangsúlyozta, szeretnék elérni, hogy a Nemzeti Oktatáspolitikai és Értékelési Központ (Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație) által kidolgozott iskolai tanterveket a helyi sajátosságokhoz igazítsák.


A Hargita Megye Tanácsa által készített, a 2024-es érettségi eredményekről szóló jelentés részletei itt olvashatók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?