A szaknak megfelelő választható vizsgával folytatódik az érettségi csütörtökön
Az ország 477 vizsgaközpontjában csütörtökön a szaknak megfelelő választható tantárgyból vizsgáznak az érettségizők, vagyis biológia, kémia, fizika, közgazdaságtan, filozófia, földrajz, informatika, logika, érvelés és kommunikáció, szociológia és pszichológia közül választhatnak.
Pénteken az anyanyelvükből vizsgáznak azok a diákok, akik valamelyik nemzeti kisebbség nyelvén tanultak a középiskolában.
A vizsgák előzetes eredményeit július 8-án legkésőbb 12 óráig teszik közzé a vizsgaközpontokban és az oktatási minisztérium honlapján. Óvást személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani július 8-án 12 és 18 óra között. A végleges eredményeket július 12-én függesztik ki. A listákon a diákok neve helyett egy egyéni kód jelenik meg.
Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.
A dolgozatok javítása digitálisan történik. A tételeket és a javítási útmutatót az írásbeli vizsgák napján 15 óráig közzéteszik a subiecte.edu.ro honlapon.
Két vizsgát már megírtak a diákok
Hétfőn román nyelv és irodalom vizsgával rajtolt az érettségi. A kisebbségi diákok ugyanazt a tételsort kellett megoldják, mint a román anyanyelvűek. Hogy a digitális javítással tetézett kettős diszkriminációt kivédjék, a dolgozatokon megjelölhették, hogy nem román anyanyelvű a vizsgázó, azonban amint megírtuk, Kolozs megyében ezt nem tették meg, Bihar megyében pedig nem mindenhol.
Kapcsolódó
Maria Badiu tanárnő, a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul főgimnázium román szakos pedagógusa, és aki egyébként korábban a Székely Mikó Kollégiumban tanított, a Maszolnak elmondta, a szövegértési feladatok fejtörést okozhattak a magyar gyermekeknek a román érettségin, viszont a harmadik tételnek sokan örülhettek, mivel a novella az egyik nagy kedvenc az érettségizők körében.
Kedden a szaknak megfelelő kötelező tárgyból vizsgáztak a tizenkettedikesek, vagyis történelemből és matematikából. Megkeresésünkre Vad Zoltán, az Ady Endre Elméleti Líceum matematika szakos tanára elmondta, sem a természettudományok, sem a matematika-informatika szakos diákok nem kaptak nehéz tételt, szerencséseknek mondhatják magukat, mert könnyen meg lehetett oldani a legtöbb feladatot. Egy átlagos képességű diáknak nem okozhatott túl nagy problémát egyik tétel sem.
CSAK SAJÁT