Matematika vizsga: nem volt nehéz a tétel, a korábbi évekhez képest egyszerűbb feladatokat kaptak a vizsgázók

A kötelező tantárgy vizsgájával folytatódott az érettségi írásbeli szakasza. A subiecte.edu.ro holnapján háromkor közzétették a tételeket és a javítókulcsokat, ezeket innen lehet letölteni. A reál szakosok matekból, a humán szakosok történelemből vizsgáztak kedden.

Megkeresésünkre Vad Zoltán, az Ady Endre Elméleti Líceum matematika szakos tanára elmondta, sem a természettudományok, sem a matematika-informatika szakos diákok nem kaptak nehéz tételt, szerencséseknek mondhatják magukat, mert könnyen meg lehetett oldani a legtöbb feladatot. Egy átlagos képességű diáknak nem okozhatott túl nagy problémát egyik tétel sem.

Illusztráció: Unsplash

A matek-infósok az I. tételben könnyű feladatokat kaptak, esetleg az 5-ös pont, egy vektoros feladat okozhatott némi fejtörést. Ehhez képest a természettudományok szakos diákoknak az első tétel nehezebbnek bizonyult. „Ez azért is érdekes, mert ők kevesebb óraszámban tanulják a matematikát, mint a matematika-informatika szakosok” – tette hozzá a pedagógus, aki szerint évről évre egy picivel nehezebb a természettudományok szakon tanulók tétele.

A II-es tételben a matek-infósoknál volt egy feladat, amelyben polinomokkal kellett dolgozni, ez meglephette a vizsgázókat, mert évek óta nem kértek ilyen típusú feladatot. A természettudományok szakosoknak viszont a III. tételt nem volt olyan egyszerű megoldani, véli Vad Zoltán.

Szerinte az a diák, aki az órákba aktívan bekapcsolódott, megoldotta a házikat, és még készült is a tesztre, a 7-es, esetleg 8-as osztályzatot is elérheti. Az azonban mindenképp elmondható, hogy a korábbi évekhez viszonyítva egyszerűbbek voltak a tételek.

Ami viszont probléma a pedagógus szerint, hogy a tételeket néha hibásan fordítják le. Már megszokott az, hogy a magyar gyerekek kapnak egy magyarra lefordított, valamint egy román nyelvű tételt is, és össze kell hasonlítaniuk a tételeket, hogy nehogy fordítási hiba legyen bennük. Szerinte ezzel egy plusz terhet raknak az amúgy is stresszes vizsgázókra.

Mikor lesznek eredmények?

A vizsgák előzetes eredményeit július 8-án legkésőbb 12 óráig teszik közzé a vizsgaközpontokban és az oktatási minisztérium honlapján. Óvást személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani július 8-án 12 és 18 óra között. A végleges eredményeket július 12-én függesztik ki. A listákon a diákok neve helyett egy egyéni kód jelenik meg.

Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.

Csütörtökön a szaknak megfelelő választott tantárgyból (biológia, kémia, fizika, közgazdaságtan, filozófia, földrajz, informatika, logika, érvelés és kommunikáció, szociológia vagy pszichológia) vizsgáznak, pénteken pedig az anyanyelvükből adnak számot tudásukról azok a diákok, akik valamelyik nemzeti kisebbség nyelvén tanultak a középiskolában.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?