Hónapokat kell várni a diszkriminációellenes tanács döntésére a Kolozs megyei magyar érettségizők panasza ügyében
Csak hónapok múlva születhet döntés a Kolozs megyei magyar tagozatos érettségizők hátrányos megkülönböztetése miatt letett hivatalos panasz ügyében – tudtuk meg Asztalos Csabától, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnökétől. Bár a kolozsvári AGFI jogvédő civil szervezet (Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért/Advocacy Group for Freedom of Identity) a román vizsga után azt kérte, sürgősségi eljárással bírálják el a panaszukat, és ha megállapítják a diszkrimináció tényét, akkor az őszi pótérettségi során szavatolja a minisztérium, hogy a magyar diákok román dolgozatait magyar tagozaton tanító oktató javítsa, kevés az esély arra, hogy ezt a CNCD döntése nyomán tehesse meg a tárca.
Néhány hónapba biztosan beletelik, míg döntés születik a Kolozs megyei magyar érettségizők hátrányos megkülönböztetése miatt az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz benyújtott hivatalos panasz ügyében, ugyanis időbe telik az eljárás, ha panaszról van szó – tudtuk meg Asztalos Csabától, a diszkriminációellenes tanács elnökétől. Mint mondta, be kell idézzék a feleket, a törvényes határidőket be kell tartaniuk, mielőtt döntést hoznak. Míg a panasz kivizsgálása hosszas, véleményezést gyorsan ki tudnak adni, mint azt tették június végén, mondta el Asztalos Csaba a Maszolnak.
Még az érettségi vizsgák előtt, június 21-én kiadott véleményezésben az Országos Diszkriminációellenes Tanács javasolja, hogy mivel a nyolcadikosok szintfelmérőjén alkalmazzák azt az eljárást, hogy a magyar tagozatos diákok romándolgozatait magyar tagozaton tanító tanárok javítják, indokolt, hogy az érettségi esetében ugyanez történjen, mondta Asztalos Csaba. Azonban, mint arról beszámoltunk, ezt nem alkalmazták Kolozsváron és tudomásunk szerint a Bihar megyei Margittán.
„Miután ez történt, panaszt nyújtottak be a diszkriminációellenes tanácshoz, amiben azt kifogásolják, hogy a kolozsvári diákokat hátrányosan megkülönböztették összehasonlítva a más megyékben érettségiző magyar diákokkal. Ebben a kérdésben beidézzük a Tanügyminisztériumot és a Kolozs Megyei Főtanfelügyelőséget, és miután ez megtörténik, akkor döntünk” – fejtette ki Asztalos Csaba.
Úgy véli, meg lehetett volna előzni a megkülönböztetést, ehhez azonban egységes eljárás kellett volna, amit még az év elején elfogadott módszertanban is tételesen megfogalmaznak, és így kötelezővé tesznek. Ennek hiányában, bár érthető a Kolozs megyei tanfelügyelőség érve, hogy nem erre hivatalos utasítás, ugyanakkor szerinte felvállalható lett volna, „nem lett volna ebből kihágás, ha alkalmazzák az ajánlást”. Hozzátette, a tanügyminisztérium nagyon egyszerűen tisztázhatná a kérdést a pótérettségire.
Mint írtuk, számos magyarlakta megyében megjelölték a dolgozatokon, hogy az érettségiző magyar tagozatos, Kolozs megyében azonban ez egyetlen vizsgaközpontban sem történt meg, Bihar megyében pedig Margittán nem került erre sor. Ezek után fordult hivatalos panasszal a z Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) a kolozsvári AGFI jogvédő civil szervezet (Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért). A panaszban arra hívják fel az Asztalos Csaba által vezetett diszkriminációellenes testület figyelmét, hogy a magyar tannyelvű érettségizők bizonyos csoportjait indokolatlan megkülönböztetés érte a július 2-i román nyelv és irodalom érettségi vizsga során.
Sajtóinformációkra hivatkozva leszögezik, ha a magyar diákok román dolgozatait megjelölték, azt olyan tanárok javítják, akik magyar tannyelvű osztályokban tanítanak, ez pedig kedvezőbb elbírálást eredményez. „Az ilyen módon előnyökhöz jutott diákok helyzete viszont relatív hátrányba hozza mindazokat a magyar diákokat, akiknek a dolgozatait nem jelölték meg” – szögezte le a jogvédő szervezet közleményében.
Bethlendi András, az AGFI képviselője a Maszol megkeresésére korábban elmondta, kérték, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács sürgősségi eljárással bírálja el a panaszukat. Ha a testület megállapítja a diszkrimináció tényét, az oktatási minisztérium feladata lesz, hogy ezt figyelembe vegye, és a fellebbezések után, majd az őszi pótérettségi során szavatolja, hogy a magyar diákok román dolgozatait magyar tagozaton tanító oktató javítsa. „Ez az ésszerű cél, amit kitűztünk. Sokat segítene, ha a testület kimondaná a diszkrimináció tényét, ez alapján a szakpolitikusok úgy módosíthatnák a jogszabályi környezetet, hogy el lehessen várni a magyar tagozaton tanulók román dolgozatainak megjelölését” – mondta Bethlendi András. Hangsúlyozta, első körben az okozta a hátrányos megkülönböztetést a magyar–magyar diákok összehasonlításában, hogy hiányzott a megfelelő jogszabály, ami alapján a dolgozatokat mindenhol megjelölhették volna.
A megkülönböztetés miatt petíció is indult szintén a diszkriminációellenes tanácsnak, valamint a tanügyminisztériumnak címezve. A július 2-án indított Súlyos diszkrimináció a román érettségin Kolozs megyében elnevezésű petíciót csütörtök délelőttig 1142-en írták alá.
CSAK SAJÁT