Román érettségi: magyar–magyar diszkrimináció miatt tett panaszt egy kolozsvári jogvédő szervezet

Hivatalos panasszal fordult az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) a kolozsvári AGFI jogvédő civil szervezet (Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért/Advocacy Group for Freedom of Identity)  magyar érettségizők hátrányos megkülönböztetése miatt.

Bethlendi András, az AGFI képviselője a Maszol megkeresésére elmondta, kérték, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács sürgősségi eljárással bírálja el a panaszukat. Ha a testület megállapítja a diszkrimináció tényét, az oktatási minisztérium feladata lesz, hogy ezt figyelembe vegye, és a fellebbezések után, majd az őszi pótérettségi során szavatolja, hogy a magyar diákok román dolgozatait magyar tagozaton tanító oktató javítsa. „Ez az ésszerű cél, amit kitűztünk. Sokat segítene, ha a testület kimondaná a diszkrimináció tényét, ez alapján a szakpolitikusok úgy módosíthatnák a jogszabályi környezetet, hogy el lehessen várni a magyar tagozaton tanulók román dolgozatainak megjelölését” – mondta Bethlendi András. Hangsúlyozta, első körben az okozta a hátrányos megkülönböztetést a magyar–magyar diákok összehasonlításában, hogy hiányzott a megfelelő jogszabály, ami alapján a dolgozatokat mindenhol megjelölhették volna.Illusztrációk: PexelsMint írtuk, számos magyarlakta megyében megjelölték a dolgozatokon, hogy az érettségiző magyar tagozatos, Kolozs megyében azonban ez egyetlen vizsgaközpontban sem történt meg, Bihar megyében pedig Margittán nem került erre sor.

A panaszban arra hívják fel az Asztalos Csaba által vezetett diszkriminációellenes testület figyelmét, hogy a magyar tannyelvű érettségizők bizonyos csoportjait indokolatlan megkülönböztetés érte a július 2-i román nyelv és irodalom érettségi vizsga során.

Sajtóinformációkra hivatkozik leszögezik, ha a magyar diákok román dolgozatait megjelölték, azt olyan tanárok javítják, akik magyar tannyelvű osztályokban tanítanak, ez pedig kedvezőbb elbírálást eredményez. „Az ilyen módon előnyökhöz jutott diákok helyzete viszont relatív hátrányba hozza mindazokat a magyar diákokat, akiknek a dolgozatait nem jelölték meg” – szögezi le a jogvédő szervezet a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

Meglátásuk szerint, a diszkrimináció ténye, attól függetlenül fennáll, hogy létezett-e a vizsgalapok megjelölésére vonatkozó kötelező erővel bíró jogszabály vagy minisztériumi utasítás. A vizsgalapok megjelölése ugyanis nem a román és magyar diákok közötti hátrányos megkülönböztetéshez vezetett, hanem a magyar és magyar diákok közötti indokolatlan, előnyös és hátrányos következményekkel járó megkülönböztetéshez. Az ugyanolyan típusú és nyelvű oktatásban résztvevő diákoknak ugyanolyan módon kell vizsgázási lehetőséget biztosítani és vizsgalapjaikat ugyanazon módszertan szerint kell javítani. Csak így garantálható, hogy indokolatlan hátrányt senki sem szenved el.

Továbbá kifejtik, a kialakult helyzetet a tanügyminisztérium tudná méltányosan orvosolni, ha a megjelöletlen vizsgalapok kapcsán benyújtott fellebbezések esetében, ezeket is megjelölnék, és magyar tagozaton tanító tanárok javítanák újra.

Amint beszámoltunk, a Kolozs megyei magyar érettségizők és szüleik is abban bíznak, Bukarestből jön megoldás. Beadványban kérik, hogy legalább a fellebbezések után a magyar érettségizők román dolgozatait olyan romántanárok javítsák, akik magyar tagozaton tanítanak. Király Attila, a Báthory Szülői Szövetség elnöke a korábban a Maszolnak elmondta, beadványt még szerdán továbbították a tanügyminisztériumnak. Azt várják, hogy Bukarest és Kallós Zoltán államtitkár lépjenek, tisztázzák ezt a helyzetet úgy, hogy jó legyen a gyerekeknek, „ne maradjanak 12 év tanulás után egy olyan érzéssel, hogy őket nem vették számításba, hiszen egyes megyékben pozitívan jönnek ki ebből, mások pedig vesztesnek fogják érezni magukat” – mondta a szülői szövetség elnöke.

A kisebbségi oktatásért felelős államtitkárság már korábban kérte a minisztériumtól, hogy a magyar tagozaton tanuló gyerekek dolgozatát „ne dobják be a nagy közösbe”, ne javítsák együtt a román anyanyelvűek dolgozataival. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége jelezte az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak, hogy ez hátrányosan különböztetné meg a magyar diákokat. Végül hivatalos döntés, határozat nem született, de a vizsga előtti pénteken kora délután megtartott videokonferencián Kallós Zoltán oktatási államtitkár elmondta, elkészült a számítógépes program, amelyben meg lehet és meg kell jelölni, hogy az érettségiző diák magyar tagozaton tanult-e vagy sem. Ezt Maros, Kovászna, Hargita, Brassó, Szatmár, Fehér és Szilágy megyében figyelembe vették, ám Kolozs megyében és a margittai vizsgaközpontban nem.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?