Közzétették a PISA-felmérés újabb jelentését: mélyponton a romániai diákok kreatív gondolkodása
Mélyponton van a romániai diákok kreatív gondolkodása, derül ki a PISA 2022 felmérés legújabb eredményeiből, amely az új generációk ezt az alapvető készségét tesztelte. Ugyanakkor a társadalmi-gazdasági különbségek olyan szakadékot eredményeznek a román diákok között, amely páratlan a nemzetközi felmérésben részt vevő országok között.
A romániai diákok teljesítménye a kreatív gondolkodás terén a legrosszabbak között van Európában – derül ki a PISA 2022 legújabb, kedden közzétett eredményeiből. A „Kreatív elmék, kreatív iskolák" című jelentés ezt a 15 éves diákok körében a nemzetközi tesztelésben először vizsgált paramétert veszi górcső alá.Ugyanakkor a résztvevő 64 ország közül Romániában mutatkozik a legnagyobb különbség az előnyös és hátrányos helyzetű diákok teljesítménye között a kreatív gondolkodás terén, amelyet a 21. század gazdasági és társadalmi viszonyai között az új generációk egyik legfontosabb készségének tartanak, szemlézi a PISA-eredmények kedden közzétett új fejezetét az Eupedu.
A 2022-es PISA-tesztet Romániában azok a diákok töltötték ki, akik már jártak előkészítő osztályba (2012-2013), és akik végéig kompetenciaalapú tanterv alapján tanultak.
A tesztekben a résztvevő országok 15 éves diákjait először értékelték a kreatív gondolkodás szempontjából is, amely azt tükrözi, hogy képesek-e „produktívan részt venni olyan ötletek kidolgozásában, értékelésében és javításában, amelyek eredeti és hatékony megoldásokhoz, a tudás fejlődéséhez és a képzelet hatásos kifejeződéséhez vezethetnek".
A kreatív gondolkodást vizsgáló teszteket 64 ország diákjai töltötték ki a PISA 2022 kerettesztben részt vevő 81 ország közül.
A kreatív gondolkodásban nyújtott teljesítményt tekintve a romániai diákok a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) átlaga alatti eredményeket elérők csoportjába kerültek, Románia az utolsó európai országok között van e pontszám tekintetében. Az OECD 33 pontos átlaga mellett, a 38 pontos (Kanada, Korea) és 41 pontos (Szingapúr) jelenti a „csúcsot", Románia pedig átlagosan csak 26 pontot ért el, hasonlóan a Kolumbia és Jamaica eredményéhez.
Európai szinten Románia így csak Moldovát és Ciprust (24 pont), Bulgáriát (21 pont), Észak-Macedóniát (19 pont) és Albániát (13 pont) előzi meg.
A másik negatív rekord, amit Románia „felmutat” az ebben a tesztben részt vevő országok között: a legnagyobb különbség az előnyös és a hátrányos helyzetben levő tanulók átlagpontszámai között.
Így a társadalmi-gazdasági szempontból hátrányos helyzetű tanulók átlagos pontszáma 19 pont volt, míg az előnyös helyzeten levő tanulóké 32 pont – ez 15 százalékpontos különbség. Ez a különbség egy százalékponttal nagyobb, mint a következő, valamivel jobban teljesítő országok – a szomszédos Magyarország és Bulgária – esetében.
A lányok és a fiúk közötti különbség terén Románia az OECD-átlagnál jobb eredményt ért el
Ugyanez a PISA-jelentés megállapítja, hogy a kreatív gondolkodás terén a fiúk egyetlen országban sem teljesítettek jobban a lányoknál, a lányok az OECD-átlagban 3 ponttal előzik meg a fiúkat. E tekintetben Romániában kisebb a különbség - mindössze két pont, hasonlóan mint Kolumbiában, Üzbegisztánban, Olaszországban, Szingapúrban, Portugáliában, Magyarországon, Spanyolországban, Belgiumban és Brazíliában.
Két országban nem volt különbség a lányok és a fiúk átlagos eredményei között: Mexikóban és Peruban.Az OECD négy jelentésben teszi közzé a PISA 2022 nemzetközi felmérés eredményeit - az első két fejezetet, amely a főbb keretadatokat tartalmazza, decemberben tették közzé; a III. fejezetet most hozták nyilvánosságra, ez a kreatív gondolkodásról szóló; a IV. fejezet a pénzügyi műveltségről szól, a tervek szerint június végén teszik közzé.
CSAK SAJÁT