Konzultációs karavánt indít a kerettantervekről a tanügyi szakszervezet – kedden Kolozsváron rajtol

A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) kedden Kolozsváron indítja el a középiskolai kerettantervekről szóló országos konzultációs karavánt, hogy összesítse a pedagógusok véleményét.

A karaván Bukarestbe és 19 megyeszékhelyre jut el, majd február 27-én ér véget, amikor a FSLI központosítja az ország minden tájáról összegyűjtött javaslatokat, és egy részletes, a tanárok ajánlásait tartalmazó dokumentumot nyújt be az Oktatási és Kutatási Minisztériumnak.

„Minden oktatási reformnak figyelembe kell vennie a tanárok véleményét. Nem tudunk változtatásokat eszközölni egy íróasztal előtt, ha nem fordulunk közvetlenül a tanárokhoz, akiket meg kell hallgatni, konzultálni kell velük, és be kell vonnunk őket egy ilyen messzemenő vállalkozásba” – idézi Simion Hancescu, az FSLI elnökének nyilatkozatát a News.ro.Összesítik a pedagógusok véleményét | Illusztráció: PexelsArra kérik a tanárokat, középiskolai igazgatókat és tanfelügyelőket, hogy szakmai tapasztalataik alapján elemezzék a tervezetet és fejtsék ki álláspontjukat, így lehetőséget kapnak arra, hogy aktív szerepet vállaljanak abban, hogy milyen lesz az új középiskolai oktatás felépítése.

A karaván a következő erdélyi városokba jut el:

  • Kolozsvár – 2025. február 11.
  • Zilah – 2025. február 12.
  • Nagybánya – 2025. február 12.
  • Nagyvárad – 2025. február 13.
  • Brassó – 2025. február 25.

Az oktatási minisztérium szakemberei által kidolgozott tervezet szerint a tanév öt modulban szerveződne, a IX-XII. osztályos tanulók számára egyenként 36, a XII. osztályosok számára 34 tanítási héttel. Folytatódnának az Iskola másként és a Zöld hét programjai. Lesznek kötelező tantárgyak, az úgynevezett közös mag, de lesznek szakiránytól függő tantárgyak, valamint a tanuló által az iskola kínálatából választható tantárgyak is. A kötelező tantárgyak a középiskola első két évében a tanterv 65 százalékát teszik ki, ezek az utolsó két évben csökkennek, míg a választható tantárgyak száma növekszik.

Daniel David oktatási miniszter elmondta, hogy amikor vitára bocsátotta a középiskolai kerettanterveket, azt tapasztalta, hogy a romániai oktatás „nagyon központosított, túl sokat és rosszul tanítanak”. „Elfogadhatatlan, hogy a 12. osztályban mintegy 50 százaléknyi diák a számolás területén funkcionális analfabétának számít” – mondta a miniszter.

Az oktatási szakszervezetek képviselői felrótták, hogy a minisztérium „titkolózik” az új középiskolai kerettantervek kidolgozására létrehozott munkacsoportok összetételét illetően. Emellett a szakszervezetek elégedetlenek, mert nem kérték fel őket a dokumentumok kidolgozásában való részvételre. Válaszul az oktatási minisztérium azzal érvelt, hogy a konzultációs szakaszban a szakszervezetek is kifejthetik álláspontjukat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?