Könyvtörténeti szenzációnak számító kiállítás nyílt a Teleki Tékában

Ötszáz éves az első erdélyi nyomtatvány, ennek alkalmából minikiállítást szerveztek a marosvásárhelyi Teleki Tékában. Az első erdélyi nyomdában készült kiadványok könyvtörténeti szenzációnak számítanak. 

Könyvtörténeti szenzációkat állítottak ki a Teleki Tékában az első erdélyi nyomtatvány 500 éves évfordulója alkalmából. Bányai Réka, a kiállítás kurátora a Maszolnak elmondta, 1525 januárjában, Szebenben készült el az első erdélyi nyomtatvány, amely a XV. század végi és XVI. század eleji nyomdászati technológia jellemzőit hordozza magán, Gutenberg találmányával, vagyis mozgatható fémbetűkkel készült. „Azért nevezzük következetesen nyomtatványnak, mert nem könyvről van szó, hanem egy úgynevezett egyleveles nyomtatványról. Ennek egyik oldalán egy naptár található a nyomdászok ajánlásával, melyből tudjuk, hogy 1525-ben készült a szebeni városi tanács felkérésére és támogatásával” – mondta a kurátor.

Ötszáz éves az első erdélyi nyomtatvány. A Teleki Tékában kiállított minták február 7-ig látogathatók |Fotó: a szerző felvétele

A naptár ötven évre, 1525-től 1575-ig tartalmazza az egyházi év mozgó ünnepeinek – például húsvét és pünkösd – időpontjait. Feltételezhetően üzleti célból készült, hiszen Szeben akkoriban jelentős kereskedőváros volt, ahol ilyen projektek megvalósíthatók voltak. „Valószínű, hogy falvakban kifüggeszthető naptárnak szánták, de sajnos nem maradt meg teljes egészében. Nyolc töredékes példány létezik, amelyek egyike sem teljes, és az összesből sem állítható össze egy hiánytalan példány” – tette hozzá Bányai Réka.

A szebeni volt Erdély első nyomdája. Korábban a kiadványokat a Magyarországon működő két nyomdában adták ki. |Fotó: a szerző felvétele

A kiállítás kurátora elmondta: később az el nem adott példányok hátoldalára további nyomtatások kerültek, például latin és német nyelvű imádságok, mint a Miatyánk vagy rövidebb énekek. „Valószínűleg a naptár funkciója elvesztette aktualitását, különösen az 1526-os mohácsi vész és a lutheri reformáció térhódítása után. Ezután a példányok egy részét újrahasznosították, könyvtáblák megerősítésére használták töltőanyagként – ez akkoriban általános gyakorlat volt a drága papír újrafelhasználása érdekében” – mesélte a könyvtáros.

Az 1950-es és 1960-as évek fordulóján kerültek elő ezek a nyomtatványok, amikor valószínűleg valamelyik könyv kötéséből kibontották őket |Fotó: a szerző felvétele

Kérdésünkre válaszolva elmondta,  „az 1950-es és 1960-as évek fordulóján kerültek elő ezek a nyomtatványok, amikor valószínűleg valamelyik könyv kötéséből kibontották azokat . Az 1990-es évekig nem foglalkoztak velük különösebben, azonban 2006-ban Simon Zsolt történész, aki a középkori Erdély és a szász városok gazdaságtörténetével és kultúrájával is foglalkozik, kezdte kutatni ezeket. Rekonstruálta a töredékek történetét, és tanulmányokat publikált róluk. Ez az esemény jelentős figyelmet keltett a magyarországi könyvtörténetben, mivel az első erdélyi nyomtatvány szenzációs felfedezésnek számított.”

A szebeni volt Erdély első nyomdája. Források szerint 1525 és 1530 között működött. A nyomda egyik alapítója Lucas Club Holdner volt, aki egyébként a városi iskola igazgatójaként és a szebeni városi szenátus tagjaként is tevékenykedett. További nyomtatványok is ismertek ebből az időszakból, de ezek közül kevés maradt fenn.

A Teleki Téka keddtől péntekig 10 és 18 óra között látogatható. A könyvtárban a jelenlegi minikiállításon kívül számos más kuriózumot is láthatnak. |Fotó: a szerző felvétele

A tárlat, amelyen a töredékeket kiállították, február 7-ig látogatható. A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében, keddtől péntekig, 10 és 18 óra között tekinthető meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?