Az erdélyi református kollégiumok 400 éve – történeti kiállítás Marosvásárhelyen
A Maros Megyei Múzeum Történeti Osztálya, a Haáz Rezső Múzeum és az Erdélyi Református Múzeum új időszaki kiállítást mutat be a marosvásárhelyi várban található múzeumépületben. Az ORATIO, STUDIO ET COLLECTIO – Az erdélyi református kollégiumok 400 éve című kiállítás megnyitójára 2024. január 29-én, hétfőn 17 órai kezdettel kerül sor a Történeti Osztály épületében a Marosvásárhelyi Várban.
Az erdélyi református oktatás legfelsőbb szintjét a 17–19. században egymás után megalakuló kollégiumok jelentették. A felsőoktatás létrejöttének első lépéseit Bethlen Gábor fejedelem tette meg, amikor 1622-ben az országgyűlés elé vitte a kollégium-alapítás kérdését. Ezt követően nyitotta meg kapuit Gyulafehérváron az első erdélyi református kollégium. A 400 éves múltat áttekintő kiállítás a kollégiumok történetében bekövetkezett változásokat, folyamatokat igyekszik megragadni, különös hangsúlyt fektetve az erdélyi gyűjteményezésben betöltött szerepükre.
A református kollégiumok nemcsak az oktatásnak, hanem a tudományos életnek is a központjaivá fejlődtek. Az iskolákban zajló sokrétű tevékenységet szolgáló tárgyanyag a 19. századi kollégiumi gyűjteményeket az erdélyi műgyűjtés és muzeológia legváltozatosabb állományává teszi. Annak ellenére, hogy az első közgyűjteményekként tarthatjuk őket számon, az 1948-as államosítást követően állományuk szétszóródott. Részben az újonnan alakuló regionális múzeumok, könyvtárak alapgyűjteményét képezték, szemléltető eszközeik máig különböző utódiskolák használaton kívüli eszköztárát gazdagítják, további darabjaik ismeretlen helyen lappanganak.
A 19. század közepe határvonalat jelent az erdélyi gyűjteményezés szempontjából. Addig ezt a közfeladatot kizárólag az iskolák látták el, a forradalom bukását követően megalakuló múzeumok átvették a történeti értékű tárgyak gyűjtésének és őrzésének feladatát. Az iskolai gyűjtemények ettől kezdve kizárólag az oktatási segédanyagok gyarapítására összpontosítottak. Ezért tekintik a kiállítás történeti felső határának a 19. század közepét.
A kiállítás a gyulafehérvári, nagyenyedi, marosvásárhelyi, kolozsvári, székelyudvarhelyi és szászvárosi református kollégiumok szerkezetét, történetét és gyűjteményeit mutatja be.
Az ORATIO, STUDIO ET COLLECTIO című kiállítás 2024. augusztus 31-ig látogatható a múzeum várbeli épületében, keddtől péntekig 09.00 és 17.00, szombaton és vasárnap 10.00 és 14.00 óra között. Hétfőn zárva.
Jegyárak: 15 lej felnőttek, 7 lei nyugdíjasok és 3 lej diákok számára.
CSAK SAJÁT