banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

„Kivezetik-e” ősztől az iskolákból a kötelező szexuális nevelést?

Várhatóan őszig függőben marad a kérdés, hogy kötelező lesz-e és milyen formában a szexuális nevelés az iskolákban. A jelenleg még parlamenti vita alatt lévő törvénymódosítás a szülők beleegyezéséhez kötné a tantárgy oktatását, a tanügyminiszter pedig egy kompromisszumos megoldást javasolt. Csép Andrea RMDSZ-es képviselő szerint a szülőknek nem kell attól tartaniuk, hogy a gyermekeket „megtanítják szexelni az iskolában”. A cél az, hogy egészséges életre neveljék őket, ismerjék a felelősségteljes szexuális együttlét fontosságát.

Ismét felkorbácsolta a kedélyeket Romániában az iskolai szexuális bevezetésének kérdése, miután a vonatkozó törvény terítékre került a szenátusban. A felsőház kedden elutasította Klaus Iohannis államelnöknek a parlamenthez intézett felülvizsgálati kérelmét az iskolai szexuális nevelést akadályozó jogszabály ügyében, így a tervezet továbbra is a szélesebb körű egészségügyi nevelést tenné lehetővé, amelyen a részvétel a szülői beleegyezéstől függ. Csakhogy ez a törvény még nem léphet hatályba, az elnöki felülvizsgálati kérelemről később a képviselőház fogja kimondani a döntő szót.

Az előzmények

Jelenleg a gyermekvédelemről szóló törvényt módosító, tavaly áprilisban kihirdetett jogszabály értelmében a helyi közigazgatási hatóságoknak és a tanintézeteknek gondoskodniuk kell arról, hogy félévente legalább egy alkalommal tartsanak az iskolákban egészségüggyel kapcsolatos és szexuális felvilágosítást a diákoknak. Ám a román ortodox egyház tiltakozásának hatására a parlament - a Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezésére - egy évvel ezelőtt módosította a jogszabályt úgy, hogy a szexuális nevelés kifejezést egészségügyi nevelés kifejezésre cserélték, és az ezeken az órákon való részvételt az előzetes szülői beleegyezéstől tették függővé. 

Csakhogy Klaus Iohannis államfő ezt a törvényt nem hirdette ki. Előbb az alkotmánybíróságra küldte, ám a bírák alkotmányosnak találták, majd visszaküldte a parlamentbe, felülvizsgálatra. Klaus Iohannis szerint a törvény módosított formájában a szexuális nevelés legfeljebb a személyi higiéniával kapcsolatos információk átadására korlátozódik, ami nem elégséges. Az előzetes szülői hozzájárulás kötelezővé tételéről úgy vélekedett, hogy a rendelkezés korlátozza a gyerekek megfelelő oktatáshoz való hozzáférését, és emlékeztetett, hogy más jellegű programok esetében nincs szükség szülői beleegyezésre.

Klaus Iohannis felülvizsgálati kérelme csak ezen a héten került az első ház, a szenátus elé. Az államfő érvei azonban süket fülekre találtak: az USR-PLUS kivételével még a kormánykoalíció honatyái is a felülvizsgálati kérelem elutasítására szavaztak. A történelem ugyanakkor megismétlődött: akárcsak egy évvel ezelőtt, a szenátus szavazás előtt néhány órával az ortodox egyház  szokatlanul vehemens állásfoglalásban a gyermekek ártatlansága elleni merényletnek nevezte az iskolai szexuális nevelést.

Az RMDSZ 9 szenátora szintén a felülvizsgálati kérelem elutasítását támogatta. László Attila szenátor a Maszolnak elmondta, a frakcióban előzetesen megvitatták az államfő kérelmét, de nem született testületi döntés arról, hogy miként szavazzanak. Abban viszont egyetértés volt, hogy szükség van iskolai szexuális nevelésre, de meg kell adni a szülőknek azt a jogot, hogy vonják ki ebből a gyermeküket, ha úgy látják jónak. „Meg kell nézni a hazai statisztikákat, lesújtóan sok a gyerekkori terhesség, terjednek a nemi betegségek a fiatalok körében. Ezen csak felvilágosítással lehet segíteni” – magyarázta László Attila, azonban kérdésünkre nem kívánta részletezni, miért tartja fontosnak a szülők beleegyezését.

Megvan a jogi megoldás?

A szenátus honlapja szerint maga Florin Cîțu szenátor-miniszterelnök  is az elnöki kérelem elutasítására szavazott. A kormányfő azonban azt állítja, telefonon mondta be a szavazatát, és egy kommunikációs hiba miatt torzult el az opciója. Cîțu bírálta azokat a koalíciós párti szenátorokat, akik az elnöki kérelem elutasítását támogatták, ám azt hangoztatta, hogy voltaképp lényegtelen, mi történik most ezzel a törvénnyel a parlamentben. A kormány ugyanis megtalálta a jogi megoldást arra, hogy a jogszabály sorsától függetlenül kötelező maradjon az új tanévben a szexuális nevelés az iskolákban.

Cîțu az oktatási miniszternek arra a bejelentésére utalt, hogy ősztől bevezetik az Életre nevelés című kötelező tantárgyat, amely több modulból állna, melyek között van a szexuális nevelés, egészségügyi nevelés is, és állampolgári ismeretek, egészséges táplálkozás, közlekedésbiztonság és elsősegélynyújtás oktatása.

Sorin Cîmpeanu leszögezte, hogy a tanügyi törvény szerint Romániában az iskolai kerettantervek kidolgozása a kizrólag az oktatási tárca szakembereinek a hatáskörébe tartozik. A törvény 5. cikkelyének első bekezdése pedig kimondja, hogy az oktatás területén a tanügyi törvény rendelkezései elsőbbséget élveznek minden más jogszabály rendelkezésével szemben, azaz a törvények közötti ellentmondások esetén az utóbbi jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.

Ez alapján a minisztérium támogatja az Életre nevelés című kötelező tantárgy bevezetését az iskolákban, amelyet 5. osztálytól 12. osztályig oktatnának, modulokra bontva, a tanulók életkorának megfelelően. Ha egyes szülők úgy döntenek, hogy gyerekük nem vehet részt a szexuális nevelés modulon, ezt írásban kell jelezniü. Ebben az esetben az Életre nevelés tantárgyból a diák végső jegyét a többi modulban elért eredmények alapján számítják ki, szögezte le Cîmpeanu.

Lelkiismeretük szerint szavaznak majd az RMDSZ-es képviselők

Az elnöki kérelemről a képviselőház mondja ki a végső szót, ám az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint nem valószínű, hogy a törvény még ebben a parlamenti ülésszakban az alsóház napirendjére kerül. Ám amikor ez megtörténik, akkor – a szenátushoz hasonlóan – nem lesz testületi döntés arról, hogy az RMDSZ-frakció tagjai miként szavazzanak. „Ez egy olyan kérdés, ami megosztja a képviselőtársaimat, ezért mindegyikük a lelkiismerete szerint szavaz majd” – jelentette ki a frakcióvezető.

Csoma Botond elmondta, személy szerint egyetért az államfővel abban, hogy felül kell vizsgálni a törvényt, ezért arra fog szavazni, hogy a képviselők fogadják el Klaus Iohannis kérelmét, és töröljék a módosításokat. „Ha szülői beleegyezéshez kötik az iskolai szexuális nevelést, akkor a törvény nem éri el a célját. Köztudott, hogy a romániai családok többségében tabu ez a téma, így várhatóan sok szőlő nem járul majd hozzá ahhoz, hogy gyereke ilyen órákon vegyen részt” – fejtette ki a frakcióvezető.

A képviselő elmondta, konzultált orvosokkal erről a kérdésről, szakemberek pedig azt mondják, hogy a lányanyák száma igen magas Romániában. A kiskorúakra pedig nem csak pszichésen hat a terhesség és a szülés, hiszen nincsenek felkészülve az anyaságra, hanem azért is veszélyeztetettek, mert a korai szülés súlyos egészségügyi gondokkal – például szív- és érrendszeri megbetegedésekkel – járhat. „Azért kellene tehát bevezetni a szexuális nevelést az iskolákban, mert akkor kevesebb 12-13 éves lány esne teherbe” – érvelt a politikus.

Csép Andrea: beszédes adatok szólnak a kötelező szexuális nevelés mellett

Csép Andrea képviselő azon RMDSZ-es politikusok közé tartozik, akik támogatják a kötelező szexuális nevelés bevezetését az iskolákban. Az alsóház munkaügyi és szociális bizottságának alelnöke a Maszolnak elmondta: „politikai akarat kérdése”, hogy még a nyári parlamenti szünet előtti utolsó hetén napirendre kerül-e a – meglátása szerint – rendkívül fontos törvény.

Beszámolója szerint pszichológusokkal, szakemberekkel és szülőkkel is beszélgetett a kérdésről az elmúlt időszakban. Hangsúlyozta, hogy a romániai társadalomban a szexualitás még tabutéma, miközben a technika elszaladt mellettünk, erősödik a bullying jelenség, a gyermekek sokkal hamarabb érnek testileg, és egyre több a leányanya. Egy 2019-ben készült felmérés szerint Romániában a 15 és 19 éves kor közötti lányok körében 4294 abortuszt végeztek el, ez az országosan lejelentett abortuszok számának 10-12 százaléka. A képviselő szerint az adat beszédes. De mindezeken kívül fontos figyelembe venni azt, hogy az iskolába járás nagyban befolyásolja azt, hogy mennyi információ jut el a gyermekekhez.

Tavaly márciusban a törvénymódosításokat még a megszavazásuk előtt elítélték a diákszervezetek, amelyek szerint a szexuális nevelésnek kötelezőnek kellene maradnia. Így látták ezt a Maszol által kérdezett szakemberek és az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke, Asztalos Csaba is – derül ki korábbi összeállításunkból.

„Szerintem kötelező tantárgynak kellene lennie a szexuális nevelésnek, amelyen mindenki részt vesz, megadva a lehetőséget a szülőnek, hogy ha mégis úgy gondolja, szeretné a gyermekét megtanítani, hogy milyen a párválasztás, együttélés, a szexuális élet, a pubertáskor, az első menstruáció, akkor ezt az iskolára bízhassa. Ha el tudja dönteni, hogy mindezt mikor kell elmondania a gyermeknek, akkor tiszteletben tartjuk ezt, és határozhat úgy, hogy a gyermek ne járjon erre az órára, de nem kötném az előzetes belegyezéséhez” – mutatott rá a szakpolitikus.

Fel kell zárkóznunk a technikához is

Megjegyezte, nem feledkezhetünk meg arról, hogy a társadalom összetétele sokat változott az elmúlt időszakban, átalakuló kultúrák vannak körülöttünk is, és ez mind befolyásolja a magatartást. Hozzátette, hogy a szexuális nevelésnek el kell jutnia azokhoz a közösségekhez, ahol nem fordítanak figyelmet a családon belül a gyermekekre, és a szülők nincsenek tisztában a gyermekek iskolai dolgaival.

„Vannak pró és kontra érvek, de gondoljunk bele, hogy mi van mindezek mögött, amikor a 12 éves gyermek pornográf tartalmat lát, és azt gondolja, hogy ez a szexualitás, és semmilyen érzelmi töltete nem lesz számára” – mutatott rá, megjegyezve, hogy a szexuális nevelés órán a gyermek egészséges fejlődéséről gondoskodna az iskola: szellemileg is megkapja a pontos információkat, az értelmi szintjének megfelelően.

A képviselő elmondta, jelenleg az iskoláknak lehetőségük van arra, hogy civil szervezeteket hívjanak meg, amelyek ilyen témájú előadásokat tarthatnak. A marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítványt hozta fel példának, az ő tapasztalataik azt mutatják, hogy a beszélgetéseken egy adott pillanatban megnyílnak a gyermekek, és nem félnek kérdezni. Kialakul a bizalom, és a saját problémájukból indulnak ki, amikor kérdeznek.

A biológiától a zaklatásig

„Elméletileg megtaníthatjuk biológiaórán, hogy melyek a szaporítószervek, hogyan fejlődik a magzat az anyaméhben. De ezek mellett ott kell lennie a védekezésnek, az egészségmegőrzésnek, a szervezet fejlődésének, az érzelmi kötelékek kialakulásának, az agresszió visszaszorításának, a szexuális erőszaknak. Ezek mellett pedig információs kampányokra is szükség van. Jobban megszervezett családtervezési központokra. Azért kell az iskolába mindezt bevinni, hogy természetes, elfogadott legyen ezekről a dolgokról nyíltan beszélni” – nyomatékosította a politikus.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy a szexuális nevelés bevezetésekor tartsák szem előtt a korosztályt, illetve ennek megfelelően a gyermek értelmi és érzelmi érettségét. A diákoknak tudniuk kell, hogy mit jelent a védekezés, a nemi úton terjedő betegségek, a nem kívánt terhesség, de azt is, hogy mit jelent, ha valaki belép az intim zónájába és megérinti őt, és tudnia kell, hogy mikor mondjon nemet, mi jelenti az erőszakot, az erőszakos közeledést.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 „Tudjuk azt, hogy mindenki jogosult a tájékozottságra, és akkor miért ne tegyük meg azokat a lépéseket, amelyeknek köszönhetően segíteni tudunk ezeknek a fiataloknak, hogy megértsék, milyen világban élnek, minek vannak kitéve, hogyan tudunk segíteni nekik abban, hogy egészséges, kiegyensúlyozott, egymást tiszteletben tartó kapcsolatrendszert építsenek fel. Tényleg nem elegendő az informális szexuális nevelés. Tehát az, hogy már létező tantárgyakba modulként beillesztik, nem megoldás. A fiataloknak is ismerniük kell a folyamatokat, amik a szervezetükben történnek, és ismerniük kell azt is, hogy melyik információ hiteles” – nyomatékosította Csép Andrea.

Szerinte a szülőknek nem kell attól tartaniuk, hogy a gyermekeket „megtanítják szexelni az iskolában”, a cél az, hogy egészséges életre neveljék őket, ismerjék a felelősségteljes szexuális együttlét fontosságát.

A németországi példa

Meglátása szerint érdemes más országoktól ellesni a jó példákat. Németországban például kötelező tantárgy a szexuális nevelés. Az ottani statisztikák szerint ennek köszönhetően felére csökkent a gyermekterhességek aránya: 2004-ben még 15 ezer, míg 2013-ban már csak 7500 lányanyaságot jegyeztek. Az országban 1600 civil szervezet tevékenykedik ezen a téren: tanácsadási központok működnek, és a közösségek szintjén próbálják további információkkal ellátni a fiatalokat, tehát az iskolai órákon túl is van lehetőség tájékozódásra.

„Egyértelműen támogatok valami hasonlót, hogy szakemberek oktassák ezt, és a pedagógusok az egészségügyben dolgozókkal közösen dolgozzák ki a tananyagot, hogy a gyermekeknek elérhető, könnyen emészthető legyen, és nagyon sok példával kell szemléltetni, elmondhatjuk a gyermeknek, hogy amikor valaki megragadja a vállukat és megrángatja, az már agresszív viselkedésnek minősül” – hangsúlyozta Csép Andrea.

Rámutatott: sok esetben a szexuális aktus visszautasítása agressziót szül, és sokan ettől való félelmükben nem tagadják meg az együttlétet. A gyermekeknek meg lehet tanítani, hogy vannak határaik és mondhat nemet, tudhatja, hogy mi minősül bántalmazásnak, zaklatásnak, ha ez így működnek, jó eséllyel menekülhetnének meg így családok, gyermekek.

Kapcsolódók

Kimaradt?