Jelentősen ronthat egészségünkön a nem megfelelő városi környezet
Hogyan kapcsolódunk egymáshoz? Milyen következményekkel jár a globális társadalmi berendezkedés? Hogyan hat a városi életvitel a mentális egészségünkre? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket boncolgat a városi élet jóllétre való hatásáról szóló tanulmányában Robin Mazumder, a Berlini Műszaki Egyetem posztdoktori hallgatója.
Robin Mazumder díjnyertes szakértő az idegtudomány és a technológia kapcsolata, valamint a városainkhoz való kötődés területén. Elismert véleményformáló és előadó, nemzetközileg keresett szakember a városfejlesztés és a jóllét kialakításának kérdésében. Terapeutaként is dolgozott már több kanadai nagyváros klinikáján, ahol főleg a mentális egészséggel kapcsolatosan tartott foglalkozásokat.
Doktori dolgozatában a városi életvitelt, annak hatását és a városiak mentális egészségét tanulmányozta: elsősorban többféle hordozható technológia segítségével valós és virtuális térben vizsgálta meg a városi környezet fizikai és pszichológiai jelenségeit. Kutatását a Vanier Canada Graduate Scholarship, Kanada legrangosabb doktori ösztöndíja támogatja.
Kutatásának olyan témát választott, amely szinte minden ember életét érinti: arra volt kíváncsi, hogyan hatnak a minket körülvevő világ tapasztalatai az agyunkra és a testünkre, mindez pedig milyen hatással van a társadalomra. Kiemelten foglalkozik a városban élő emberek stresszfaktoraival és azok megértésével, de olyan izgalmas témákat is érint, mint a bipoláris zavar, amelyről kiderült, hogy bár nyolcvan százalékban örökölhető, a maradék húsz százalékot a környezeti hatások és a környezettel kapcsolatba lépő gének teszik ki.
Kutatásának aktualitása több ízben is megmutatkozik, az egyik fejezetben például a koronavírus-járvány által megváltoztatott szokásokat figyelte meg. A korlátozások és a tilalmak következtében az emberek kevesebbet sétáltak közterületeken, parkokban és egyéb zöldterületeken, holott ezek a helyek bizonyítottan megváltoztatják bizonyos stresszhelyzetek kezelését, javítanak a lelkiállapoton, ami olyan válsághelyzetben, mint amilyet a járvány is okozott, elengedhetetlen lett volna. A megfigyelések során rájöttek, hogy bár a kormány által semmiféle tilalom nem volt érvényben a zöldterületek látogathatóságával kapcsolatban, a járvány kezdetétől számított három hónapban jelentősen csökkent a parkok, sétányok használata.
Robin Mazumder a tanulmányai és a munkája során nyert tapasztalatait többféleképpen hasznosítja: nem titkolt szándéka, hogy környezetünket és a világot élhetőbb és egészségesebb hellyé változtassa. A szakember a Mathias Corvinus Collegium meghívására Kolozsvárra látogat november 16-án. Az MCC urbanisztikai konferenciájának fő előadójaként a várostervezés emberközpontúbb megközelítéséről fog beszélni, kitérve többek között arra, hogy miképpen hat a mentális egészségre például az autóközpontúság, a felhőkarcolók vagy a fény hiánya.
A The Future of Transylvanian Cities (Az erdélyi városok jövője) című nemzetközi konferencián a különböző városfejlesztési témák legjobb helyi és nemzetközi szakértői osztják meg legfrissebb kutatásaikat és innovatív kezdeményezéseiket az MCC kolozsvári képzési központjában, a Fellegváron található Belvedere Hotelben.
A panelbeszélgetések és előadások mellett a konferencia lehetőséget teremt a szabad eszmecserére, valamint a szakmai és személyes kapcsolatépítésre is, így a különböző ágazatok szakemberei, közszereplők, diákok és minden érdeklődő részt vehet az eseményen. Az előadások, beszélgetések angol nyelven fognak zajlani, román és magyar fordítással. Ezen az űrlapon lehet regisztrálni
CSAK SAJÁT