A kolozsvári Fellegvár borús oldala

Aki járt már Kolozsváron és akadt némi szabadideje, az nagy valószínűséggel ellátogatott a város egyik legnépszerűbb helyére, a Fellegvárba. A helybéliek közül sokan Belvederének hívják, a kolozsváriak által is kedvelt célpont a kilátó, ahol kutyasétáltatástól kezdve baráti csevejeken át a kellemes kikapcsolódásig ideális a helyszín, és mindennek hátteréül a nyüzsgő város látképe szolgál. Ha alaposabban megvizsgáljuk, a sűrűn látogatott hely viszont nem egy közkedvelt kilátóra emlékeztet, szemetes részei, letöredezett lépcsőifokai, hiányos sétányai kiábrándító, elhanyagolt képet festenek. A kincses város önkormányzata évek óta ígéri a Fellegvár felújítását, azonban a munkálatok elkezdése még mindig várat magára. 

Nekiiramodtunk tehát feltérképezni, hogyan is fest most a Fellegvár. Utunkat ezen az öreg, kopott feljárón kezdtük, ami a tetején csatlakozik fő lépcsősorhoz, ezen az úton a legegyszerűbb feljutni a csúcsra.  | A szerző felvételei

A többi lépcsősorhoz képest ezt néhány éve úgy-ahogy rendbe tették, de azért hagy némi kivetnivalót az egyszerű botladozó számára.

Több helyen is megfigyelhető, hogy a kibukó burkolat-darabokat nemrég visszaragasztották, azonban még mindig akadnak olyan lépcsőfokok, ahol a tégla csak nem akar a helyén maradni. Ha az ember nem figyelmes, könnyen a lépcsőn elterülve találhatja magát.

Közel a csúcshoz pazar kilátás tárul a szemünk elé, amikor benézünk a Fellegvárban található Pergola kávézó alsó teraszára, amit épp felújítanak. Elidőzhetünk itt, amíg kigyönyörködjük magunkat a város látképében. A kávézó épp működő teraszára azonban nem ülünk be, mivel nem épp a spórolósok paradicsoma ez a hely: ha fogyasztani akarunk, nemcsak a kávé vagy gyümölcslé árát fizetjük meg, hanem a kilátásét is.

Felérve a célhoz madártávlatból szemléljük Kolozsvárt. És bár a pazar látvány annyira elvonja az ember figyelmét, hogy szinte észre sem veszi a kerítésként szolgáló, évtizedek óta bomladozó betonfalat. A korábban bemutatott felújítási tervek szerint egyébként a betontömböket eltüntetnék a sétányok széléről, így láthatóvá válnának a sziklák – ha az elvadult bozótostól is némileg megtakarítanák a Fellegvár oldalát.

Leromlott, elhanyagolt állapotától eltekintve tökéletes hely a kikapcsolódásra. A májusi meleg, a madár- és gyerekzsivaj egészen elfeledteti az emberrel, hogy még mindig a kincses város kellős közepén van.

Tovább haladva egyre inkább elmaradoznak az emberek, és akár egy disztópiában, a természet kezdi visszavenni az egykor kockakővel kirakott utat. Ez azonban nemcsak a hanyagságnak tudható be, hanem a folyamatos földmozgásnak is, ami folyamatos probléma a Fellegvárnál.

Non plus ultra: a semmibe vezető lépcső utáni ösvényt csak a kalandvágyóknak ajánljuk. Akár egy jó túrára, ide se induljunk el megfelelő cipő nélkül, mert néhol szükséges ugrani, mászni és mindeközben arra is figyelni, hogy rá ne lépjünk egy-egy kiálló éles szikladarabra.

Olyan érzés keríti hatalmába az embert, mintha egy régi vár romjai között sétálna. A Szamoson átívelő Erzsébet-híd felőli oldalt több mint húsz évvel ezelőtt egy jókora földcsuszamlás tette tönkre. A helyi önkormányzat azóta számtalanszor érvelt a Fellegvár felújítása mellett, azonban a domboldal megerősítése horribilis összegbe kerülne. Legutóbb néhány éve került ismét a figyelem középpontjába a közkedvelt kolozsvári kilátó, azonban a tervek elkészülte után semmi érdemleges nem történt a környék helyreállítása érdekében.

Lefelé ereszkedés közben egy különleges pihenőhelyre bukkanunk bozótosban. Valamikor itt állt a Stróbl Alajos által készített, Erzsébet osztrák császárnét megformázó szobra. Az elképzelések szerint ugyanide kerülne vissza Sissi büsztje. Rá is fér a felújítás erre a részre is, most ugyanis úgy néz ki ez a hely, ahol nem szívesen időzik az ember.

Kimelegedve és elfáradva a felújításra ugyancsak megérett Erzsébet-hídról intünk búcsút a kilátónak, aminek még rossz állapotában is megvan a varázsa, és elhanyagolt állapota ellenére is vissza-visszacsábítja látogatóit.

(A szerző a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Újságírás Szakának harmadéves hallgatója.)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?