Főtanfelügyelő: minden iskolába eljutnak az olcsó kábítószerek, és egyre több gyermek drogozik
A 12-13 évesek is kábítószereket használnak iskolán kívül és az iskolában is, az intézményeknek pedig nincs elég eszközük ennek megállítására – jelentette ki Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő. A Cluj24-nek adott interjújában azt mondja, köztudott, a megye minden iskolájára érvényes a jelenség, és egyre több gyermek használ kábítószert, ám a tanárok keze meg van kötve, nincs elég jogi eszközük, hogy beavatkozzanak.
Ez már nemcsak az „elit középiskolákat” és a „pénzes gyerekeket” érinti, gyakorlatilag nincs olyan iskola a megyében, amelyet elkerülnének a kábítószereket pénzért kínálók, a hallucinogén szerekkel élő diákok száma pedig magas, és folyamatosan nő a Kolozs megyei főtanfelügyelő, Marinela Marc szerint, aki a Cluj24-nek adott interjújában azt is elmondja, mindenféle drogok, laboratóriumban készített keverékek kerülnek a tanulók kezébe. Úgy látja, a drogok elleni harcban a tanárok keze meg van kötve, és még a rendőrség sem sokat tehet, hiszen kiskorúakról van szó.
„Tavaly láttuk, hogy ez kezd komoly problémává válni, amikor egy héten belül két olyan esetünk is volt, egy Désen és egy Bánffyhunyadon, amiben gyerekek is érintettek voltak. Az egyik középiskolás, a másik sajnos még csak 5-8 osztályos. A rendőrség nyilvántartást vezet a hallucinogén anyagokat használó kiskorúak számáról. Amit tudunk, az az, hogy sok a használó, egyre többen vannak, és az is, hogy egyre nő azoknak a száma, akiket azért vesznek őrizetbe, mert kábítószerrel, pszichoaktív anyaggal a kezükben kapják el őket” – mondta el Marinela Marc. Szerinte a kábítószerek elleni küzdelemben a jogszabályok megváltoztatására van szükség. Különben nagyon nehéz a fogyasztása ellen fellépni.
Maximális büntetés: magaviseleti jegy levonása
„Szerintem komoly jogszabályi változásokra van szükség, mert az iskolákban prevenciós oktatást tartunk, de amíg nem lehet átkutatni, megmotozni egy gyereket, és úgy tudom, hogy ezt a rendőrség sem teheti, addig ez nagyon bonyolult. Ha bírósági végzésre várunk, hogy őrizetbe vegyünk vagy átkutassunk egy gyanúsítottat, aki az iskola sarkánál vagy a kapujában dílerkedik, és nincs jogi eszközünk, hogy közbelépjünk, őrizetbe vegyük, akkor gyakorlatilag a kezünk meg van kötve” – magyarázta a főtanfelügyelő.
Elmondta, Bánffyhunyadon egy középiskolás volt az, aki kíváncsiságból szünetben az osztályban rágyújtott egy hallucinogén anyagokat tartalmazó cigarettára. A gyerekek rosszul lettek a füsttől az osztályteremben, és a tanár is rosszul lett, amikor órára ment. A gyerek nem is szívta el a cigarettát. Egy másik eset: „Apahidán szintén középiskolások a nyelvük alá tettek valami nikotintablettát, ami ha jól tudom, energizál. Tudták, hogy a sportolók használják, hogy nagyobb legyen az állóképességük, de energiaitallal kombinálva ájuláshoz vezetett” – számolt be Marinela Marc.
Nem nehéz bejuttatni a drogokat az iskolába
A drogok könnyen bejuttathatók az iskolába, hiszen nem motozzák a gyerekeket a bejáratnál. „Nincs lehetőség arra, hogy az iskola bejáratánál ellenőrizzék, hogy egy diák táskájában vagy zsebében van-e valami vagy sem. Persze, a kollégáim figyelnek a szünetben, van egy ügyeletes tanár, aki az egész iskolában járőrözik szünetben, de ha ki is szúrják őket, az iskolai szabályok szerint mit lehet velük tenni? Levonni a magaviseletét. Ez az egyetlen eszköz, amivel büntetni lehet, mert a tanköteles tanulót sem lehet kicsapni, és nem is hiszem, hogy ez lenne a megoldás” – mutat rá Marinela Marc.
Olcsó és rossz drogokhoz jutnak hozzá
Nagy problémának látja azt is a főtanfelügyelő, hogy az úgynevezett etnobotanikus, erősen toxikus szereket fogyasztják leginkább a gyerekek. „A legártalmasabbak ezek a laboratóriumban előállított anyagok, a különböző gyógyszerek keverékei, amelyek hallucinogén hatást képesek kiváltani, és amelyek mérgezőek. Ezek nem is olyan drágák, ezért a diákok számára is elérhetőek” – mondta Marinela Marc. Mint mondta, azt tapasztalja, hogy ezek a hallucinogén szerek mindenhol elérik a gyerekeket, még a falusi iskolákban is.
„Ki akarják használni a gyerekek éretlenségét és naivitását, persze hogy mindenféle környezetben terjeszkednek. Bárhová is járnak a gyerekek iskolába, meg kell kongatni a vészharangokat, mert biztos vagyok benne, hogy az utcán, a buszmegállókban és a különböző iskolán kívüli tevékenységeken, bulikon megkörnyékezik őket. A gyerekeket figyelmeztetni kell, hogy tudják, hogyan kell viselkedni, hogy ne hagyják őrizetlenül a poharukat, amikor partikra vagy klubokba mennek szórakozni. Megtörténhet, hogy valamit beletesznek a poharukba, mert azok, akik ártani akarnak, minden eszközt bevetnek” – magyarázta a Kolozs megyei tanfelügyelő.
Mire a szülő is elhitte, már késő volt
Ugyanakkor a szülők bevonását tartja fontosnak, egyrészt hogy tisztában legyenek azzal, bármikor megtörténhet, hogy a gyermekük droghoz jut, és hogy tudják, hogyan kezeljék. Másrészt, hogy az iskola oldalára álljanak ebben a kérdésben, hisz még igazgatóként találkozott azzal, hogy a szülő nem hitt a tanárnak, aki viszont látta a gyermeken a drogfogyasztás jeleit.
„Személyes tapasztalatból tudom elmondani, amit iskolaigazgatóként tapasztaltam, és ez még öt-hat évvel ezelőtt történt, hogy volt egy tanítványom, 9. osztályos, akin az osztálytársai, tanárai észrevették, hogy valami nem stimmel vele, mert hirtelen változott a viselkedése, hol agresszív volt, hol apatikus, a szemeiben volt egy bizonyos csillogás, ami miatt felmerült a gyanú, hogy hallucinogén szereket használ. Felvettük a kapcsolatot az anyával, akiről kiderült, hogy szakmája szerint pszichológus, de nem volt hajlandó elhinni, hogy bármi is történik a gyermekével. Még az is zavarta, hogy a gyanú felmerült, nagyon megbántódott, csak akkor fogadta el a valóságot, amikor már nagyon késő volt. A gyerek végül a gyermekpszichiátrián kötött ki. Miután kijött onnan, visszatért a drogozáshoz. Én ekkor mentem el, egészségi okokból elhagytam az iskolát. Nem tudom, hogy visszament-e, folytatta-e a tanulmányait vagy sem, de azt mondom, nagyon fontos, hogy a szülők legyenek a gyerekeik, a tinédzserek mellett” – hangsúlyozta Marinela Marc főtanfelügyelő.
CSAK SAJÁT