Eurómilliókat költünk étrend-kiegészítőkre – egyeztetni kellene orvossal, gyógyszerésszel

Évente 1,3 milliárd eurót költ a hazai lakosság étrend-kiegészítőkre. Bogdan Chiriţoiu , a Versenytanács elnöke szerint szigorúbb szabályozásra lenne szükség, mert „kár lenne ennyi pénzt költeni olyan dolgokra, amelyeknek nincs sok haszna". A Maszol által megkérdezett szakértők szerint, mindenképpen érdemes orvossal, gyógyszerésszel konzultálni, mielőtt bármit beszedünk.

A versenyhivatal tavaly készített egy tanulmányt az étrend-kiegészítőkről, ami alapján ajánlásokat fogalmaznak meg, számol be az Agerpres. A hivatal elnöke azt mondta, egyeztetnek az egészségügyi minisztériummal, mert meglátása szerint indokolt lenne egy szigorúbb szabályozás, ellenőrzés. Aggódik, hogy a lakosság túl sok pénzt költ olyan termékekre, melyeknek megkérdőjelezhető a haszna.

Fotó: Pexels
A versenytanács által a vény nélkül kapható gyógyszerek és étrend-kiegészítők gyártási és forgalmazási piacáról készített előzetes jelentés szerint ezek piaca Romániában folyamatosan növekszik. Így 2019-ben 55 százalékkal több vény nélkül kapható gyógyszert és 99 százalékkal több étrend-kiegészítőt értékesítettek, mint 2015-ben.

A tendencia egyrészt azt tükrözi, hogy a lakosságot foglalkoztatja a hosszú távú egészségmegőrzés, másrészt hogy a gyártók az igények alapján szélesítik a termékek skáláját, és az üzleti stratégiát.

A legnépszerűbb vény nélkül kapható gyógyszerek és étrend-kiegészítők

A fogyasztóknak kínált termékek sokaságára való tekintettel a Versenytanács felkérte a gyógyszer- és étrend-kiegészítők nagykereskedelmi piacán tevékenykedő 92 legnagyobb gazdasági szereplőt, hogy sorolja fel a 100 legkeresettebb termékét.
A 2018-as eladások alapján rangsorolták a 25 legkeresettebb recept nélkül megvásárolható gyógyszert, valamint étrend-kiegészítőt.
A 25 legkelendőbb gyógyszer rangsorában a fájdalomcsillapítók (Nurofen, Antinevralgic, Voltaren, Paracetamol), a megfázás, influenza, köhögés elleni gyógyszerek (Parasinus, Coldrex, Fervex, Theraflu, Panadol, Nurofen Cold and Flu, Olynth, Oscillococcinum, ACC, Tantum Verde, Strepsils Intensive), emésztési rendellenességek kezelésére szolgáló gyógyszerek (Colebil, No Spa, Triferment, Dicarbocalm), májvédő gyógyszerek (Essentiale), szívbetegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek (Aspenter, Aspacardin), szorongás és fáradtság elleni gyógyszerek (Magne B6) és sebkezelésre szolgáló termékek (Betadine, Baneocin) állnak.

Ami az étrend-kiegészítőket illeti, a 25 legkeresettebb márka között a legtöbb az emésztőrendszer és az anyagcsere egészségének támogatására szolgál (Linex, Eubiotic, Protectis, Supradyn Energy, Vitamax, Hepatoprotect, Fortifikat, Elevit, Cebrium, Liv 52, Sennalax, Centrum, Redoxon, Silymarin, Neurovert, Carbocit és a Naturalis HepatoSuport). Ezeket követik a nemi és húgyúti rendszer (Idelyn Urinal és Uractiv), a csont-ízületi és izomrendszer, (Proenzi Atrostop és Supramax Articulation), az idegrendszer (Alanerv) és a szív- és érrendszer (Korill, Devaricid és Tarosin) egészségének megőrzésére, javítására használt étrend-kiegészítők.


A tudatosság szabályozhatja a kereslet-kínálatot

Az egészségügyi minisztériumnak az európai normák és előírások alapján az a felelőssége az étrend-kiegészítők terén, hogy az előzetesen megvizsgált termékek dokumentációját megvizsgálva ellenőrzi, tartalmaznak-e olyan anyagot, amely egészségkárosító, vagy amelynek a használata nem engedélyezett, vagy korlátozott az ország terület, mondta el a Maszol megkeresésére Vass Levente államtitkár.

Hangsúlyozta, ennek a kötelezettségének a minisztérium eleget tesz, annak ellenére, hogy kevés szakemberük van. „Ezen felül a minisztérium nem tud beleszólni és véleményem szerint nem is kell beleszóljon abba, hogy a kereskedők ezeket a táplálék-kiegészítőket milyen formában, milyen áron bocsátják a fogyasztók rendelkezésére” – szögezte le az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusa. Javaslata szerint, jó lenne ha a fogyasztók tudatosabban vizsgálnák meg ezeknek a termékeknek a kalóriaértéket, és mérlegelnék, hogy egy kiegyensúlyozott, egészséges – zöldséget, gyümölcsöt- tartalmazó étrend mellett van-e ezekre szükségük. Ha ezeket a szempontokat megfontolják, az egészségügyi minisztériumnak a továbbiakba nincs beleszólása. Az árat, a kereslet-kínálatot éppen a fogyasztók tudatossága szabályozhatja, ha tájékozódnak, rákérdeznek a családorvostól a táplálék-kiegészítők jelentőségére, ha nem próbálnak minden áron, amúgy teljesen semleges hatású hatású termékeket vásárolni, olyan körülmények között, hogy azt a pénzt egyébre is lehetne fordítani.

Fotó: Pexels

Vass Levente ugyanakkor úgy véli, a táplálék-kiegészítőket nem a vény nélkül felírható gyógyszerekkel kell összehasonlítani, hanem a friss zöldség és gyümölcs fogyasztással. „Nem az a kérdés, hogy gyógyszerekből vagy étrend-kiegészítőkből fogyasztunk többet, hanem hogy étrend-kiegészítőkből vagy friss zöldségből, gyümölcsből” – szögezte le az egészségügyi szakpolitikus.

Ártanak az agresszív reklámok

Szabályozni kellene a jelenleg agresszív reklámokat, véli Szabó Péter a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke. Megkeresésünkre kifejtette, nemcsak a televízióból- rádióból zúdul az emberekre a gyógyszer-, és étrend-kiegészítő reklám, hanem az üzletekben, még a patikákban is megjelennek a népszerűsítő anyagok. Az étrend-kiegészítőket nemcsak a gyógyszertárban, hanem nagyáruházakban, a piacon, akár az utcasarkon is be lehet szerezni.

Fotó: Pexels

A gyógyszertárak arra törekednek, hogy megfelelő minőségű termékeket forgalmazzanak, ám ez mindenhol nem szavatolt. Sokan úgy mennek be a patikába, hogy a reklámokból megismert terméket keresik, vagy a közösségi oldalon, a szomszédban ajánlották, és nem biztos, hogy megfogadják a gyógyszerész tanácsát. Mindenképpen érdemes orvossal, gyógyszerésszel egyeztetni, mielőtt bármit megvásárolunk, és beszedünk, és meg kell fogadni a tanácsukat, javasolja Szabó Péter. Mint mondta, vannak hatékony táplálék-kiegészítők, például a Nurofen szirup korábban gyógyszerként szerepelt, de most étrend-kiegészítőként forgalmazzák, mert így kevesebb az engedélyeztetési bürokrácia, és az ára sem szabályozott. Ugyanazzal a hatóanyaggal más termékek gyógyszerként szerepelnek, felírhatók térítéses receptre. A reklámok gyakran megtévesztőek, nem életszerűen, hogy nyugodtan megehetünk három kilogramm húst és ugyanannyi krumplit, beveszünk egy tablettát és minden rendben van, hívta fel a figyelmet a gyógyszerész.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?