Több ezer olcsó gyógyszer tűnt el a hazai piacról

A betegek az elmúlt években kénytelenek egyre többet fizetni az orvosságért, mert több mint 3000 generikus gyógyszer eltűnt a piacról. A Maszol által megszólaltatott gyógyszerész szerint, a legsúlyosabb, amikor nincs is helyettesítője a forgalomból kivont orvosságnak.

Gyógyszerek eltűnése azt a paradoxont eredményezi, hogy megvásárolhatók a drága innovatív készítmények, de nem lehet hozzájutni a hasonló hatóanyagú generikus változathoz, amely akár 80 százalékkal lehetne olcsóbb. A generikus gyógyszereket gyártók romániai egyesülete (APMGR) szerint a pandémia és a háború miatt megemelkedett alapanyagárak vezettek ide, de felelőssé teszik a kormány elhibázott adó- és árpolitikáját is.

Fotó: Pixabay

Az eltűnt gyógyszerek egy részét nincs mivel helyettesíteni

A forgalomból kivont gyógyszerek egy részét tudják helyettesíteni egy másikkal, amit más néven, más árban forgalmaznak, osztotta meg tapasztalatait Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.

A betegek ilyenkor is aggodalmaskodnak, kérik a megszokott a orvosságot, nehezen fogadják el a változást, például ha más milligrammos a kiszerelés, el kell törjék a tablettát. Ennél viszont sokkal súlyosabb, amikor olyan gyógyszerek tűnnek el, amelyeket nincs mivel helyettesíteni. Ilyen orvosságok vannak a magas vérnyomás, idegrendszeri megbetegedések, diabétesz kezelésére használtak között is. Ilyen esetben kénytelenek a beteget visszaküldeni a kezelőorvosához, hogy találjanak más megoldást, állítson be más kezelést.

Már az is nehezen követhető, hogy melyik gyógyszer tűnik el a piacról, taglalta Szabó Péter. Hivatalos értesítést akkor kapnak arról, hogy valamelyik terméket kivonták a forgalomból, amikor lejár a gyártó forgalmi engedélye, és nem újítja meg, mert a szabályozott ár miatt nem tett szert nyereségre. Gyakori viszont, hogy végül csak valamelyik lerakatból tudják meg, ne keressék az adott gyógyszert, mert azt már nem forgalmazzák. Az utolsó előtti láncszem a gyógyszertár, az utolsó a beteg, de mindenkin csattan az elhibázott egészségpolitika, összegezte a gyógyszerész.

Árkiigazítást, adócsökkentést sürgetnek a gyártók

A gyártók egyesülete sürgeti, hogy az 50 lej alatti gyógyszerek esetében az árakat igazítsák az inflációhoz, szabályozzák 15 százalékon a generikus gyógyszerek claw-back adóját. Hangsúlyozzák az előállítási költségek 20- 300 százalékkal is növekedtek gyógyszertől függően, de az árakat a gyártók nem tudják emelni, mert azt az egészségügyi minisztérium szabályozza. Az árplafon mellett a claw-back adó is sújtja az ágazatot, mert ugyan a 53/2020-as törvény 20 százalékot ír elő, de valójában 25 százalékot fizetnek, mert a polcárra számítják, ami tartalmazza a kereskedelmi felárat és a forgalmazási költségeket. Mindez oda vezetett, hogy az elmúlt években több mint 3000 gyógyszert vontak vissza, mert nem érte meg a gyártásuk.

Fotó: Pixabay
A generikus gyógyszereket az eredetiek alapján gyártják,
miután azok szabadalma már lejárt. Ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, mint az eredeti termék, és az adagolás, az alkalmazási mód, a biztonságosság, a hatékonyság és a terápiás javallatok tekintetében egyenértékűek. Az emberekben gyakran az a érzés alakul ki, hogy a generikus gyógyszerek, mivel olcsóbbak, kevésbé hatékonyak, ez azonban téves, szögezte le Simona Cocoș, az APMGR elnöke. Rámutatott, egy szabadalom általában tíz év után jár le, ezalatt a tudomány, a gyártási technológia fejlődik, így a generikus készítmények gyakran jobbak, mint az eredeti.

A drágább gyógyszerek egyaránt megterhelik a betegeket és az államkasszát, hiszen egy 50 százalékos ártámogatás esetén, ha a gyógyszer drágább, az állam és a beteg is többet fizet. Az IQVIA Humán Adattudományi Intézet tanulmánya szerint a romániai betegek 70 százalékát generikus gyógyszerekkel kezelik, ez 2015 és 2021 között több mint 780 millió euró megtakarítást eredményezett az Országos Egészségbiztosító Pénztár költségvetésében. Ennek ellenére Romániában négyszer kevesebb generikus gyógyszer van, mint Lengyelországban, kétszer kevesebb, mint a Cseh Köztársaságban és hatszor kevesebb, mint Németországban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?