Egyetemi rangsor: Romániából leginkább a mérnökképzések kerültek be a nemzetközi középmezőnybe
A romániai egyetemek legnagyobb számban a mérnöki és technológiai szakterületeken szerepelnek a brit Quacquarelli Symonds 2022-es nemzetközi rangsorában, ám a nyelvészet, előadóművészet és pszichológia területén sikerült előkelőbb értékelést szerezniük. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem van jelen a legtöbb al-rangsorban, az orvosi képzések közül csak a kolozsvárit említi a felmérés.
A rangsorokat öt tudományterületre, illetve ezeken belül több szakterületre bontva is összeállították, mindegyiknél több száz egyetemet értékeltek öt kritérium alapján, ezek a következőek: akadémiai hírnév, az alkalmazottak hírneve, a tanulmányok idézettsége, a publikációs termelékenységet és azok hatását mérő H-index és a nemzetközi kutatói kapcsolatokat mérő International Research Network index. A metodológia itt olvasható részletesen.
Az öt általános tudományterület és az 51 szakterület közül összesen 32 rangsorban jelenik meg romániai felősoktatási intézmény. A legtöbb, 11 megjelenése a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemnek (BBTE) van, emellett öt szakterületen ért el helyezést a Bukaresti Műszaki Egyetem és a Bukaresti Egyetem, három szakterületen a Kolozsvári Műszaki Egyetem, két szakterületen a Iași-i Gheorghe Asachi Egyetem, és további egy-egy szakterületen a Bukaresti Közgazdaságtudományi Egyetem (ASE București), a Brassói Transilvania Egyetem, a Temesvári Műszaki Egyetem, a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem, a Kolozsvári Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem és a Kolozsvári Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Az öt tudományterület mindegyike 500-500 egyetemet tartalmaz, kivéve a mérnöki és technológiai kategóriát, ahol 520 intézményt rangsoroltak. A romániai egyetemek többnyire a középmezőnyben vagy a sereghajtók között szerepelnek. Az Edupedu.ro összesítéséből látszik, hogy milyen szakterületeknek jobb a nemzetközi megítélése Romániában, azaz milyen intézmények kerültek be az alsó-középmezőnybe, az első 400 közé:
- a vegyészmérnöki képzések között a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (301-350) és a Bukaresti Műszaki Egyetem (351-400),
- az elektromos és elektronikai mérnöki képzések között a Bukaresti Műszaki Egyetem (301-350) és a Kolozsvári Műszaki Egyetem (351-400)
- a gépészmérnöki képzések között a Kolozsvári Műszaki Egyetem (301-350) és a Bukaresti Műszaki Egyetem (301-350)
- nyelvészetben a Bukaresti Egyetem (201-250)
- modern nyelvekben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem és szintén a Bukaresti Egyetem (mindkettő 251-300)
- előadóművészetben a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem (101-115)
- mezőgazdasági és erdészeti területen a Kolozsvári Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem (251-300) és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (351-400)
- orvosi szakterületen a Kolozsvári Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (351-400)
- pszichológiában a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (251-300)
- kereskedelem és menedzsment kategóriában a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (351-400)
- közgazdaságtan területén a Bukaresti Közgazdaságtudományi Egyetem (351-400)
Az 1300 egyetemet tartalmazó általános rangsorban tíz romániai felsőoktatási intézmény szerepel, ezek közül a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Temesvári Nyugati Tudományegyetem és a Bukaresti Egyetem került be az 1001. és 1200. hely közé. Az oldalon grafikonok mutatják azt is, hogy az egyes intézményeknek milyen volt a teljesítménye az elmúlt tíz évben. Ebből az látszik, hogy az említett három romániai egyetem közül a Bukaresti Egyetemnek és a Babeș-Bolyai Tudományegyetemnek csökkent a teljesítménye az egy évvel ezelőttihez képest, a Temesvári Nyugati Tudományegyetem pedig stagnál.
Összehasonlításképpen: a Quacquarelli Symonds általános rangsorában kilenc magyarországi egyetem szerepel, ezek közül nyolc magasabb értékelést kapott a romániai társaiknál, benne vannak az első ezerben. A legerősebbnek ítélt Szegedi Tudományegyetem az 551-560. sávba került, de további három magyarországi felsőoktatási intézmény került be az első 700 közé.
CSAK SAJÁT