Tízszer annyi Európai Unión kívüli fiatal pályázott román felsőoktatási ösztöndíjra, mint egy évvel korábban

Csaknem tízszer annyi pályázó jelentkezett idén a román külügyminisztérium (MAE) által Európai Unión kívüli fiatalok számára meghirdetett felsőoktatási ösztöndíjra, mint tavaly, így a 2022-2023-as tanévre már majdnem 180-szoros a túljelentkezés – derült ki a tárca szerdai közleményéből.

A román állami költségvetésből biztosított 250 ösztöndíjra a március 15-i határidőig 44 733 pályázatot adtak le. Az idei tanévre (tavaly) még csak 4593, míg a 2020-2021-es tanévre (tavalyelőtt) 959 fiatal kért román állami ösztöndíjat.Fotó: Pexels

A pályázók számának ugrásszerű növekedése a pályázati rendszer digitalizálásával áll összefüggésben. A MAE szerint a koronavírus-járvány késztette a közintézményeket arra, hogy gyökeresen megváltoztassák a kapcsolattartást az állampolgárokkal és az internetre költöztessék digitalizálható szolgáltatásaikat.

Az Európai Unión kívüli fiatalok számára tavaly decemberben létrehozott StudyinRomania portálra a pályázatok több mint 90 százalékát mobiltelefonról töltötték fel, a legtöbben pedig a romániai egyetemek informatikai, üzleti, számítástechnikai, és jogi képzéseire jelentkeztek. A romániai ösztöndíjakra 145 országból adtak le pályázatokat: a „rangsorban” Afganisztán, Nigéria, Pakisztán, Indonézia és Haiti foglalják el az első helyeket.

A román állam a nyertes pályázó tandíjának, az egyetemi kampuszban történő elszállásolásának és étkeztetésének költségeit fedezi, továbbá havi 65 és 85 euró közötti „zsebpénzt” biztosít, annak függvényében, hogy az illető az előkészítő évre, egyetemi tanulmányokra, vagy doktori képzésre jelentkezett-e.

A 2022-2023-ra benyújtott ösztöndíj-pályázatokat július 15-ig bírálják el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?