banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Csíkszereda: VR-szemüvegekkel könnyítik meg az intenzív terápiára szoruló betegek mindennapjait

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás osztályán kezelt betegek számára, az ágyban töltött napokat, heteket megkönnyítő berendezésekkel gazdagodott az intézmény. A Csíki Vállalkozók Egyesülete és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa által minden évben – eddig 11 alkalommal – megszervezett Katalin-bál bevételeiből többek között virtuálisvalóság-szemüvegeket (VR) és hozzájuk tartozó szoftvereket és hardvereket vásároltak.

A kritikus állapotban lévő betegek érdekében létrejött Páduai Szent Antal Egyesület kezdeményezésére, a tavalyi Katalin-bálon adományból befolyt összegekből most hat VR-szemüveget szereztek be, amelyeknek köszönhetően a monoton mindennapokat teszik elviselhetőbbé azok számára, akik ágyhoz kötve fekszenek a kórházban. Klinikai vizsgálatok bizonyítják ugyanis, hogy ezeknek az eszközöknek köszönhetően javul a betegek pszichés állapota, megelőzhető a depresszió kialakulása – hangzott el azon a csütörtöki sajtótájékoztatón, amelyen a kórház, a vállalkozói egyesület és a konzulátus képviselői ismertették a kezdeményezést.

Dolhai István főkonzul, Bakcsy Tünde CSVE-ügyvezető, dr. Konrád Judit kórházigazgató, Dr. Bartha István főorvos és dr. András-Hlavathy Katalin | A szerző felvételei

Dr. Konrád Judit kórházmenedzser elmondta, azért nagy öröm a kórház számára, hogy minden évben kedvezményezettje a Katalin-bálnak, mert ma már a betegek a kórház majd’ minden osztályán találkozhatnak azokkal a felszerelésekkel, bútorzattal vagy akár kezelésekkel, amelyeket a Katalin-bál jóvoltából tesznek elérhetővé.

Dolhai István magyarországi főkonzul kifejtette, hogy mindig a helyi közösség határozza meg, hogy milyen célkora fordítják a beérkezett adományokat. „Eddig a kórház mindig benne volt ebben a célban, és ez nagyon helyes. A legnagyobb érdem azoké a vállalkozóké, magánszemélyeké, akik részt vettek a bálban, adománnyal, licittel, tombolával hozzájárultak ahhoz, hogy ezeket az eszközöket meg tudjuk venni” – mutatott rá a főkonzul, hozzátéve, jó látni, hogy a helyi közösség gondját viseli a saját intézményeinek.

Bakcsy Tünde, a Csíki Vállalkozók Egyesületének ügyvezetője azt mondta, hogy hálásak minden adományozónak. Kifejtette, az összegből hat darab VR-szemüveget és azok tartozékait vásárolták meg, ezeket laptopról és tabletről irányítják majd. Az intenzív terápiás osztály számára nyújtott adomány értéke meghaladja a 30 ezer lejt.

Eredetileg három szemüveget vásároltak volna, de végül hatot tudtak beszerezni

Dr. Bartha István, a kórház intenzív terápiás osztályának főorvosa részletesen ismertette a VR-szemüvegek hasznát. „Az intenzív osztályon nagyon súlyos állapotban lévő betegeket kezelünk. Ha valaki nagyon sok ideig van bezárva és lehetetlen helyzetben találja magát, általában elszomorodik, depressziós lesz. Klinikailag bebizonyították, hogy ezen készülékek használata képes ezt a komplikációt megelőzni” – hangsúlyozta a főorvos.

Mint elhangzott: eredetileg egy nagy-britanniai céget kerestek meg, hogy megvásárolják tőlük az eszközöket, de kiderült, hogy túl drága, több mint 40 ezer euró lenne egyetlen készülék, valamint a hozzá tartozó román és magyar nyelvű szoftver kifejlesztése. Időközben ráakadtak a budapesti Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet egyik közleményére, amelyből kiderült, hogy a magyarországi klinika kereskedelemben kapható, jóval kedvezményesebb áron megvásárolható VR-szemüvegeket használ ugyanerre a célra. A csíkszeredai kórház felvette az intézettel a kapcsolatot, és az ő tapasztalataik alapján szerezték be a csütörtökön bemutatott készülékeket.

Egy Amerikában, Colorado államban működő vállalkozás készíti el a szoftvereket, és május 5-én ők tartanak majd képzést a kórház dolgozóinak azok használatáról. A képzést követően majd élesben is alkalmazzák a készülékeket – részletezte dr. Bartha István. A főorvos azt is elmondta, praxisa során eddig a leghosszabb idő, amíg egy beteget az intenzív osztályon láttak el, 201 nap volt. Az illető amiotrófiás laterálszklerózisban (ALS) szenvedett, és az orvos elmondása szerint, ha már akkor is rendelkezésükre állt volna ilyen eszköz, a betegnek is könnyebben teltek volna a végnapjai.

Pszichés segítséget nyújtanak a szemüveggel

A projekt másik, előre nem várt haszna az lesz, hogy a gyermekgyógyászaton is alkalmazhatják majd a VR-szemüvegeket: a műtétre szoruló kis pácienseknek is megkönnyítik így a kórházi tartózkodást. Például, ha nem altatásban végeznek egy beavatkozást, akkor lehetőség lesz gyermekeknek szánt VR-tartalmakkal segíteni őket a műtét könnyebb átvészelésében, csökkentve annak lelki terhét.

A kórház hosszú távú terve, hogy ne csak pszichés, hanem fizikai értelemben is segítségül hívják a VR-szemüvegeket. Vannak ugyanis olyan szoftverek is, amelyeket fizioterápiás kezelés részeként is használhatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?