banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Hargita megye: emelkedett az akut szívinfarktusos esetek száma – 130 sürgősségi stentbeültetés 2024-ben

Több mint 200 akut szívinfarktusos és instabil angina pectoris esetet regisztráltak 2024-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, és ezen páciensek több mint 75%-ánál sürgősségi stentbeültetésre került sor a kórház Kardiovaszkuláris Invazív Diagnosztikai és Kezelő Laboratóriumában.

A csíkszeredai sürgősségi kórházban regisztrált 200–220 akut koszorúér-szindrómás – vagyis akut szívinfarktus és instabil angina pectoris (mellkasi fájdalom – szerk.) – eset közül 130-ban sürgősségi beavatkozás történt, a betegek koronarográfiában (koszorúérfestés) részesültek, majd sürgősséggel stentbeültetésre került sor náluk – számolt be a Kardiovaszkuláris Invazív Diagnosztikai és Kezelő Laboratórium vezetője, dr. Bakcsi Ferenc kardiológus szakorvos az Agerpres hírügynökségnek. 

A legtöbb esetben gyors segítséget tudnak nyújtani Csíkszeredában is a pácienseknek. | Illusztráció | Fotó: Pexels

Dr. Bakcsi Ferenc hozzátette: voltak olyan esetek, amelyeket kevesebb mint 60 percen belül sikerült megoldani a sürgősségi betegellátó egységhez történő jelentkezést követően, másokat 12 órán belül kezeltek, de olyan helyzet is előfordult, hogy a beteg túl későn érkezett a kórházba, ezért az orvosoknak akár hat hétig is várniuk kellett, míg be tudtak avatkozni.

A szakorvos hozzátette, hogy vannak sürgősségi esetek is, akik délután vagy éjszaka érkeznek a kórházba, és amelyeket másnap reggel oldanak meg, mivel ezekben az esetekben a beavatkozásra 12–24 órás időintervallum áll rendelkezésre.

A Kardiovaszkuláris Invazív Diagnosztikai és Kezelő Laboratóriumban jelenleg még nincs ügyeleti rendszer, mivel a csapat még kialakulóban van. Az éjszaka vagy a labor 15:30-as zárása után jelentkező sürgős eseteket, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek, Marosvásárhelyre irányítják át.

Nőtt az esetszám, több a fiatal beteg

A laboratórium vezetője, dr. Bakcsi Ferenc elmondta, hogy az akut szívinfarktusos esetek száma 25–30%-kal nőtt az előző évhez képest, ami annak is tulajdonítható, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemcsak Hargita megye más településeiről, hanem más megyékből – például Kovászna, Neamț, Szeben vagy Beszterce – is fogadnak betegeket.

Dr. Bakcsi Ferenc kiemelte, hogy – ahogy ez világszinten is jelenség – náluk is egyre több a fiatalabb, 40–50 év közötti beteg, akik szívinfarktust szenvednek el. A legfiatalabb általa kezelt páciens egy 38 éves nő volt. A szakorvos szerint ezekben az esetekben a genetikai hajlam is szerepet játszik, ugyanakkor kontrollálatlan kockázati tényezők is. „A fiatal betegeknél sokkal gyakoribb a betegség előfordulása, mint ahogyan azt eredetileg gondoltuk – vagy mint ahogyan azt a tudományos közösség korábban feltételezte” – mondta dr. Bakcsi Ferenc.

Sokat tehetünk a megelőzésért

A csíkszeredai szakorvos a szívbetegségek kialakulását befolyásoló kockázati tényezőkről is beszélt, és egészséges életmódot javasolt: a dohányzás mellőzését, mediterrán étrendet és rendszeres testmozgást egyebek mellett.szív

„A nem befolyásolható genetikai tényezőkön kívül elsősorban a mozgáshiány, a dohányzás, a magas vérnyomás, a kóros vérzsírértékek (diszlipidémia), valamint a cukorbetegség játszanak szerepet. Ezek következményeként kialakul az érelmeszesedés, ami szívkoszorúér-betegséghez vezet, amikor a szív erei megbetegszenek. Ennek megelőzése érdekében fontos, hogy tartsuk meg a megfelelő testsúlyt, aktív életmódot folytassunk, és ha nem tudjuk elkerülni a rizikófaktorokat, akkor azokat hatékonyan kezeljük, például a magas vérnyomást, cukorbetegséget, magas koleszterinszintet – valamint mindenképpen kerüljük a dohányzást” – emelte ki dr. Bakcsi.

Elmondása szerint a pszichés stressz is „jelentősen súlyosbítja és felgyorsítja a szívbetegség kialakulását”, a férfiakat pedig négyszer-ötször gyakrabban érinti, mint a nőket. „40, 50, 60 éves kor között a férfiaknál nagyobb arányban fordul elő iszkémiás szívbetegség, mint a nőknél” – hangsúlyozta a Kardiovaszkuláris Invazív Diagnosztikai és Kezelő Laboratórium vezetője.

Ekkor kell sürgősen orvoshoz fordulni

Dr. Bakcsi azt javasolta, kardiológushoz kell fordulni, ha olyan mellkasi fájdalom áll elő egy szokványos fizikai megterhelés során, amely három-öt percen belül elmúlik, de újabb terhelés esetén visszatér.

„Ha egy hétköznapi fizikai megterhelés során erős nyomást érzünk a mellkasban, ami 3-4, legfeljebb 5 percen belül elmúlik, miután megállunk és pihenünk, és ez a jelenség ismétlődik egy következő megterhelésnél – vagyis mellkasi fájdalom, pihenés, majd a fájdalom megszűnik –, ebben az esetben mindenképpen kardiológushoz kell fordulni” – magyarázta az orvos. Hozzátette, hogy ha a fájdalom öt-tíz percnél tovább fennáll, vagy akár nyugalmi állapotban is ismétlődik, akkor a betegnek a sürgősségen a helye. Az orvos hozzátette: „ezek általános ajánlások a lakosság számára, de nem fedik le a koszorúér-betegség minden formáját”.

2023-ig, amikor a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban létrejött a Kardiovaszkuláris Invazív Diagnosztikai és Kezelő Laboratórium, az akut szívinfarktusos betegeket a marosvásárhelyi vagy brassói kórházakba szállították át. Dr. Bakcsi Ferenc szerint az átszállítások száma 70%-kal csökkent, a fennmaradó 30% olyan sürgősségi eset, amikor a páciens éjszaka vagy a labor zárása után érkezik a kórházba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?