Varázslatos Pincesor: borkóstoló és séta a krasznabélteki pincék között
Krasznabélteki borokat kóstoltak, hagyományos, boltíves pincészetekbe látogattak, panorámás tájakon és zegzugos ösvényeken sétáltak, a nap végén pedig a csűrbulin is szórakoztak mindazok, akik a hétvégén részt vettek a Partiumi Falugazdász Hálózat és a Zazou Social Events & More első ízben, közösen megszervezett krasznabélteki Varázslatos Pincesor rendezvényén.
A helyszínválasztás nem véletlenül esett a borairól, pincéiről, boros gazdáiról híres Krasznabéltekre, hiszen a sváb múltú település több száz éves, generációkról generációkra öröklődő szőlőtermesztési, borkészítési tradícióit a jelenben is 120 hektárnyi szőlőültetvény, és közel 300 újabb és régi, napi használatban levő borospince hirdeti.
Szeptember 16-án, szombaton, ebbe a környezetbe, a település szőlődombjába épült, három emeleten futó szövevényes pinceerdőbe hívták könnyed sétára a kikapcsolódásra vágyó családokat és borkedvelő baráti társaságokat. Az eseményre Szatmár, Bihar, Szilágy és Kolozs megye távolabbi településeiről is jöttek, de Magyarországról, Csehországból, Németországból, sőt még az angol nyelvterületű országokból is érkeztek vendégek. így a krasznabélteki bortúrán és Brigitte Böll rendezvénycsűrjében tartott esti borpartin közel ötszáz fő fordult meg.
Szombaton öt krasznabélteki borászat – a Nachbil, a Jurchis, a Leiher, a Cousceanu és a Hetei család pincészete – nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Indulás előtt Szojnik István nyugalmazott pedagógus Krasznabéltek helytörténetét, sváb örökségét és hagyományait, illetve évszázados szőlészeti, borászati értékeit elevenítette fel rövid, román és magyar nyelvű előadásában az érdeklődőknek. A délelőtt 11-órától délután 6 óráig tartó bortúrán a látogatók kisebb csoportokra osztva, helytörténészek és Balázs Attila, Katona Csaba, Szakács Orha Bianca, valamint Szakács Orha Imre borszakértők vezetésével gyalogosan – vagy lovas hintókban ülve – keresték fel a kiemelt pincészeteket, ahol nem csupán kiváló nedűkkel, hanem borkorcsolyának szánt finom falatokkal is fogadták az érdeklődőket.
A Varázslatos pincesor rendezvény – aminek Krasznabéltek csak az első állomása volt – a szatmári bortérségek bemutatását és népszerűsítését, a minőségi borokat előállító pincészetek és borászatok jó hírének öregbítését tűzte ki elsődleges céljául és feladatául. A borászok számára az esemény szervezői szakmai továbbképzéseket, borversenyeket szerveznek, metszésbemutatókat tartanak, de a friss támogatási, pályázati információk révén is segítői a bortermelőknek.
A krasznabélteki rendezvény sikerére utalva Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Program koordinátora a Varázslatos pincesor folytatásának szükségességéről beszélt. Elmondta: a helyi borászatokat és minőségi nedűiket megismertető pincelátogatások és borkóstolók sorát a következő évben Szatmár megye egyéb tradicionális borvidékein – Halmihegyen, Szakaszon, Erdődön, Szilágypéren, Avasújvárosban és Nagykároly-vidékén – is folytatni kívánja a falugazdász-hálózat.
CSAK SAJÁT