Az RMDSZ támogatja az energiapiac szabályozását

Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke a TVR Info közszolgálati hírcsatornának kedden este elmondta: a Szövetség hónapok óta támogatja az energiapiac szabályozásának ötletét. Szerinte ugyanis az energiapiac - különösen a szomszédban zajló háború idején - nem hasonlítható ahhoz, hogy ha valakinek van pénze, akkor vásárol ruhát magának, ha nincs, akkor meg nem, az energia ugyanis létszükséglet.

„A szabályozásról már kilenc hónapja tárgyalnak. Az év elején volt az első vita, és akkor én és Ciolacu is támogattuk ezt a lehetőséget, sőt egy ponton az volt a javaslatunk, hogy menjünk át a szabályozott piacra, mert ha akarjuk, ha nem, látnunk kell, hogy ebben az időszakban, a szomszédságunkban lévő háborús helyzetben a szabad piac nem szabályozza a földgáz és a villamos energia keresletét és kínálatát. Más körülmények között igen. Más feltételek között alkalmazható a szabadpiac az energiaszektorban. De az energiaágazatban a háború idején nagyon gyorsan bebizonyosodott, hogy nem lehet a szabad piaci szabályozásra hagyatkozni. Be kell avatkoznia az államnak, rendelkeznie kell a beavatkozáshoz szükséges kapacitással. Rendelkeznie kell a szükséges eszközökkel, pénzzel és a beavatkozáshoz szükséges mozgástérrel, mert itt egy rendkívül fontos ágazatról van szó. Ez nem olyan, mint egy bőrkabát vagy egy farmer a piacon, ahol ha van pénzed, megveszed, nincs pénzed, nem veszed meg" – magyarázta az RMDSZ elnöke.

Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala

Kelemen Hunor véleménye szerint a szabályozás gondolata „továbbra is érvényes és életképes”. Közölte, a témát a múlt héten megvitatták, „különösen azért, mert most a piac jött és kérte ezt a szabályozást” meghatározott időtartamra.

Az RMDSZ elnöke azt is elmondta, hogy az első szakaszban egyéves szabályozás mellett döntene, de akár kétéves időkorlát is lehetséges. Úgy véli, az Energiaügyi Minisztérium és a Országos Energiaár-szabályozó Hatóság az az intézmény, amelynek konkrét megoldásokat kell kidolgoznia az energia- és gázpiacra vonatkozóan.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?