Anghel Saligny-program: az ország majdnem minden önkormányzata pályázott
A helyi közösségeknek fontos a fejlesztési minisztérium által finanszírozott víz-, szennyvíz- és úthálózat-korszerűsítés, ezt bizonyítja, hogy az önkormányzatok 97,5%-a pályázatot iktatott a szaktárcánál – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter a hétfő éjfélkor záruló jelentkezési határidő lejártával.
A 3228 önkormányzatból csupán 81 nem iktatott kérést, részletezte az RMDSZ-es tárcavezető. Cseke Attila hangsúlyozta: „minden településen legalább egy beruházás indulhat, hiszen minden önkormányzatnak biztosítunk egy minimális garantált összeget, amennyiben az egyszerű pályázati iratcsomó teljes. Ezáltal az ország kiegyensúlyozott fejlesztését segítjük elő, és egy korrekt, a polgármester politikai színezetétől független pályázást biztosítunk.”
Összesen 137,59 milliárd lejre iktatott 3147 önkormányzat finanszírozási kérést, összesen 7545 beruházásra. A tárcavezető elmondta: az Anghel Saligny-program összköltségvetése 50 milliárd lej, a szinte háromszoros túljelentkezés is azt mutatja, nagy szükség van ezekre a beruházásokra. „A csapvíz nem luxus, a járható út nem luxus. Szükség van ezekre a beruházásokra, és örömmel töltött el, amikor láttam, hogy sok önkormányzat összefogott és a tízszázalékos többletfinanszírozás érdekében közösségi fejlesztési társulásokként pályáztak” – nyilatkozta Cseke Attila.
A miniszter rámutatott: a gázhálózatok kiépítésére és korszerűsítésére is előirányoz finanszírozást az Anghel Saligny program, a pályázást hamarosan megnyitja a fejlesztési minisztérium ezekre a beruházásokra is. „A 81 önkormányzat közül, amely eddig nem tett le pályázatot, legalább egy olyat ismerek, ahol gázhálózat-építésre akarnak finanszírozást kérni, ezért nem voltak most a jelentkezők között, és már kértek felhasználót és jelszót a digitális pályázáshoz” – összegezte Cseke Attila.
Az Anghel Saligny-program keretében ugyanakkor minden, az USR PLUS színeiben mandátumot nyert polgármester pályázatot iktatott. A miniszter elmondta: „örömmel láttam azt is, hogy az USR PLUS végül megértette, hogy a fejlesztési minisztérium által bonyolított finanszírozási eszköz hasznos és fontos a helyi közösségek számára, és élnek ezzel a pénzlehívási lehetőséggel.”