A pontérték növelését követelik a családorvosok – veszélyben az alapellátás

A családorvosi rendelőkben és a járóbeteg-szakellátásban nyújtott szolgáltatásokért járó pontértékek újratárgyalását és emelését követeli a bukaresti orvosi kollégium elnöke.

Cătălina Poiană azt követően tartott sajtótájékoztatót pénteken a témában, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) közvitára bocsátott egy dokumentumot, amelyben az egészségügyi alapellátásban a fejenkénti díjat 7,7 lejben, a szolgáltatásonkénti pont értékét 6,2 lejben, a járóbeteg-szakellátásban pedig a szolgáltatásonkénti pont értékét 3,3 lejben szabták meg, számol be az Agerpres hírügynökség.Illusztráció: PexelsA bukaresti orvosi kollégium elnöke hangsúlyozta, a CNAS által megszabott értékeket újra kell tárgyalni és emelni kell. Elmondása szerint az intézmény illetékesei nyitottak az egyeztetésekre.

A járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok szakmai szervezetének elnöke, Cosmin Alexandrescu elmondta, a CNAS által közvitára bocsátott pontértékek 30 százalékkal kisebbek a tavaly megszabottaknál, ennyivel csökkenne tehát a járóbeteg-szakellátásra és a családorvoslásra szánt költségvetés. A tavaly év végén elfogadott adóügyi módosításokkal és az áremelkedésekkel mintegy 40-50 százalékkal fog csökkenni az orvosok jövedelme - magyarázta. „Mit fognak tenni a kisebb lakosságszámú települések orvosai, akik nem tudják elvégezni az egy napra megszabott maximális számú konzultációt? Ők mit tehetnek? Zárják be a rendelőiket. (...) 6000-7000 orvos érintett" - tette hozzá.Illusztráció: PexelsA bukaresti családorvosok egyesületének elnöke, Sandra Alexiu hangsúlyozta, január végén lejár a családorvosok szerződése az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, és kérdéses, hogy ilyen körülmények között hányan újítják majd meg azt. Hozzátette, a családorvosi egyesületek valamennyi megyében rendkívüli ülést tartanak, hogy döntsenek a további lépésekről.

Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke a Maszolnak korábban azt mondta: január végén lejár a szerződésük az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, és kérdéses, hányan újítják meg. Felhívta a figyelmet arra, hogy a költségvetéscsökkentés és a tartozások voltaképp nem az orvosokra nézve jelentenek kockázatot, hanem a lakosságra. „Az ország alaphálózat nélkül marad” – húzta alá. Rámutatott arra, hogy még arra sem méltatták őket, hogy magyarázatot adjanak a döntésekre, vagy hogy megmondják, mikor törlesztik feléjük az elmaradt kifizetéseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?