Duplájára nőtt az egészségügyi rendszer deficitje 2022-höz viszonyítva

Kevesebb pénzt juttatott a kormány az egészségügynek, mint tavaly, pedig a költségek nőttek.

A harmadik negyedév végén 3,69 milliárd lej volt az Országos Egészségbiztosítási Alap (FNUASS) deficitje, írja az economica.net. Ez hozzávetőleg duplája a 2022 azonos időszakában keletkezett hiánynak.Fotó: Pexels

Január 1. és szeptember 30. között a FNUASS bevételei 40,38 milliárd lejt tettek ki, minimális mértékben nőttek a tavalyi évhez képest. Egészségbiztosítási hozzájárulás formájában 32,77 milliárd lej folyt be, 10,4 százalékkal több, mint 2022 azonos időszakában.

A gyógyszeripari cégek 3,3 milliárd lejt fizettek be a kasszába az úgynevezett clawback adó formájában, 25 százalékkal többet a tavalyi összegnél. A hiány megduplázódása annak a következménye, hogy a kormány által folyósított szubvenció mindössze 4,3 milliárd lej volt, 44 százalékkal kevesebb, mint tavaly.

A FNUASS pénzéből fizeti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) a háziorvosok és más egészségügyi szolgáltatók által a pácienseknek nyújtott szolgáltatásokat, az azoknak felírt gyógyszereket és a rendelkezésükre bocsátott egészségügyi eszközöket, de juttat a kórházaknak is.

Az első kilenc hónapban a kifizetések meghaladták a 44 milliárd lejt, 6 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mértékben, 16 százalékkal, a gyógyszerekre, egészségügyi termékekre és segédeszközökre kifizetett összeg nőtt, 13,98 milliárd lejt tett ki.

A kilenchónapos adatok fényében biztosra vehető, hogy idén a kormánynak minden korábbinál nagyobb összeggel kell szubvencionálnia az egészségbiztosítási alapot. Jelenleg 2022 jelenti a rekordot, amikor az állami szubvenció értéke meghaladta a 11 milliárd lejt.  

Kapcsolódók

Kimaradt?