Egyre deficitesebb az Országos Egészségbiztosítási Alap
Tavaly a kormánynak már 11 milliárd lejes szubvencióval kellett hozzájárulnia az egészségügyi rendszer működtetéséhez.
Az elmúlt évtized legnagyobb összegű állami szubvencióját kapta tavaly az Országos Egészségbiztosítási Alap (FNUASS), írja az economica.net. Az Országos Egészségbiztosító (CNAS) által kezelt alaphoz befolyt pénzekből működtetik a közegészségügyi rendszert, fizetik az orvosokat és más egészségügyi szolgáltatókat, a páciensek számára szükséges gyógyszereket és egyéb egészségügyi felszereléseket, valamint a kórházi dolgozók bérének egy részét. A FNUASS legfőbb bevételi forrása a dolgozók által fizetett egészségbiztosítási hozzájárulás, de oda kerül a gyógyszerforgalmazók által fizetett ágazati clawback adó is.
Tavaly 54,85 milliárd lejből gazdálkodott a FNUASS, 10 százalékkal többől, mint egy évvel korábban. Egészségbiztosítási hozzájárulás formájában 39,93 milliárd lej folyt be az alaphoz, 10,7 százalékkal több, mint 2021-ben. A clawback adó 3,73 milliárd lejt hozott a konyhára, 4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A központi költségvetésből fizetett állami szubvenció meghaladta a 11 milliárd lejt. Ez az elmúlt évtizedben a legnagyobb összegű szubvenció, amiben a FNUASS részesült. 2013-ban 6,43 milliárd lejt kellett bepótolni az akkori kormánynak, 2018-ban már csak 2,03 milliárdot, 2021-ben azonban már csillagászati összeget, 10,15 milliárd lejt.
A FNUASS 2022-es költségvetési végrehajtásából kiderül, hogy a közegészségügyi rendszer kiadásai 20 százalékkal meghaladják a bevételeit, s egyre kevésbé önfenntartó. 2018 és 2022 között az állami egészségbiztosítónak juttatott költségvetési szubvenció értéke több mint ötszörösére nőtt. Ennek ellenére a kormány tavaly hozzávetőleg negyedmillió munkavállalót, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozókat mentesítette az egészségbiztosítási hozzájárulás befizetése alól.