Erre költötte a pénzt tavaly az Országos Egészségbiztosítási Pénztár

A súlyos betegségek gyógyítására szolgáló termékekre fordított pénzösszeg öt év alatt megduplázódott, 2021-ben már 7,2 milliárd lejt tett ki.

A valaha volt legnagyobb összegből, 34,5 milliárd lejből gazdálkodott tavaly az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). Az intézmény tavalyi költségvetése körülbelül 10 százalékkal volt nagyobb, mint 2020-ban. A járvány első évében a CNAS 31,2, 2019-ben pedig 30,3 milliárd lejt költött.Az alapellátás finanszírozása minimális mértékben nőtt | Fotó: Pexels

Tavaly a legtöbb pénz, 13,2 milliárd lej, a kórházak fenntartására ment el. Ez 12 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi kiadásokat, ami nem is csoda, mivel a koronavírus-járvány miatt a kórházakra nagyon nagy nyomás nehezedett. 2019-ben még csak 10,9 milliárd lejbe került a kórházak működtetése.

Hasonló nagyságrendű összeget, 12,6 milliárdot adott a CNAS gyógyszerekre. A legnagyobb mértékben a súlyos betegségek gyógyítására való, országos programok keretében forgalomba hozott gyógyszerekre kiadott összeg nőtt, 20 százalékkal, 6 milliárdról 7,2 milliárdra. Öt év alatt, 2017 és 2021 között ennek a tételnek az összege megduplázódott. Ennek az oka az, hogy időközben egy sor új, onkológiai-, valamint leukémiára, AIDS-re, autoimmun betegségekre, cukorbetegségre és különféle ritka betegségekre való készítmény jelent meg, melyek jellemzően drága termékek.

A részben- vagy teljesen térített árú gyógyszerekre kifizetett összeg ellenben nem nőtt, 5,4 milliárd lej volt tavaly is, akárcsak 2020-ban. 2019-hez képest ez a tétel még számottevően csökkent is, akkor ugyanis még 6,6 milliárd lejt tett ki.

Ugyancsak csökkent az utókezeléssel és rehabilitációval foglalkozó egészségügyi intézményeknek kiutalt összeg, 0,04 milliárd lejről 0,03 milliárdra. A fogászati szolgáltatásokra történő ráfordítások sem nőttek, az összeg ugyanaz volt, mint 2020-ban és 2019-ben, 0,1 milliárd lej. Ennek az oka az, hogy az ágazatot a magánrendelők dominálják, melyek általában nem kötnek szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, mivel nem éri meg nekik.

Az egészségügyi alapellátásra minimális összeggel, 100 millióval költött többet a CNAS, mint egy évvel korábban, 2,9 milliárd lejt.

Kapcsolódók

Kimaradt?