A magyar állam tulajdonába kerülhet a bályoki Károlyi–Dégenfeld-kastély

A Bihar megyei Bályokon található Károlyi–Dégenfeld-kastély a Partium és Erdély egyik legjelentősebb eklektikus műemléke. Múlt héten Sabău Sorin polgármester a közösségimédia-oldalán jelentette be, hogy a kastély elkelt, de egyebet nem közölt sem az elöljáró, sem az eladó, sem pedig a vevő. Utóbbi kiléte is homályban maradt, azonban információink szerint a tranzakció hátterében a magyar állam tulajdonában lévő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. állhat.

A bályoki önkormányzathoz, illetve ennek ingatlankezelő osztályára egyelőre semmilyen hivatalos értesítés vagy kérés nem érkezett az adásvételről vagy a telekkönyv módosításáról – közölte a Maszol megkeresésére Sabău Sorin polgármester. Kérdésünkre elmondta, csak az eladóról van tudomása, arról nincsen, hogy ki a vásárló és milyen áron kelt el a kastély. Ugyanakkor megtudtuk, őt a Bihar Megyei Tanács egyik illetékese tájékoztatta az adásvételről.

Az eladóról

Az 1896-ban épített impozáns ingatlan a rendszerváltás után a román állami Petrom olajvállalat tulajdonába került, majd 2004-es privatizálása után az OMV-Petrom működtetett benne irodákat. Az osztrák anyacég 2011-ben eladásra hirdette a tulajdont, amelyért 2,5 millió eurót kért. A Bákó megyei Moinești városában bejegyzett ADL Invest Kft. azonban végül 801 ezer euróért vásárolta meg a kastélyt és a hozzá tartozó közel húszhektáros telket. A vásárló vállalkozás mögött a kétes ügyletei miatt később a Korrupcióellenes Ügyészség célkeresztjébe került milliomos, Dan Adamescu állt, akit 2016-ban 4 év és 4 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítéltek, és büntetésének megkezdését követően egy év múlva a börtönben életét vesztette.

Az kastélyt birtokló ADL Invest Kft. ellen csődeljárás indult, és 2019-ben mindössze 350 ezer euróért dobra verték a bályoki Károlyi–Dégenfeld-kastélyt. Második kategóriás, tehát megyei védettségű műemlék épület lévén a Bihar megyei tanácsnak elővásárlási joga volt, azonban a képviselőtestület lemondott erről azzal az indokkal, hogy az ingatlanegyüttes kedvező vételára mellett további sokmillió eurós befektetésre van szükség ahhoz, hogy bármit is kezdjenek vele.

Fotó: Mapio.net

A Bákó megyei vállalkozás vagyonát kezelő felszámolócég idén újra meghirdette a nyílt versenytárgyalást a kastély eladására, ám ekkor már a három évvel korábbi ár több mint tízszereséért: a kikiáltási ár 4 039 575 euró volt. Sajtóinformációk szerint a tenderre egyetlen cég jelentkezett, amely vállalta, hogy kikiáltási áron megvásárolja az ingatlanegyüttest.

A vevőről

A vevőről sem Bályok polgármestere, sem az eladó nem adott ki információkat. Kiderült azonban, hogy egy kolozsvári bejegyzésű, illetve szászfenesi székhellyel rendelkező cég vásárolta meg a kastélyt. A Bihoreanul hetilap szerint az Odas Global Consulting Kft. a nyertes ajánlattevő, azonban ennek egyik képviselőjét sem érték el, a világhálón szereplő telefonszámok közül kettőn senki sem válaszolt sem a hívásokra, sem a szöveges üzenetekre, egy harmadik, vezetékes telefonszámon pedig egy idősödő férfi közölte, hogy – tévedésből vagy szándékosan, nem tudni, de – az ő számát adták meg valakik, akiket alkalomadtán mások is keresnek ezen az elérhetőségen különböző ingatlanügyek kapcsán.

A Maszolhoz eljutott, egyelőre meg nem erősített információk szerint a kolozsvári vállalkozás azonban csak egy paraván lehet a valódi vásárló előtt. A kastély helyzetét és az adásvételi tranzakciót jól ismerő forrásunk szerint a Károly–Dégenfeld uradalom iránti tényleges érdeklődő és az adásvétel tulajdonképpeni finanszírozója a magyar állam tulajdonában lévő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. érdekeltségébe tartozó Manevi Zrt. lehet, ennek romániai leányvállalatán, a szatmárnémetiben bejegyzett Manevi Pro Transilvania Kft.-n keresztül.

Ezt támaszthatja alá az a nyilvánosan elérhető információ is, mely szerint a hivatalos vásárló, a Odas Global Consulting Kft. legutóbbi pénzügyi jelentése szerint 2020-ban 2,9 millió lejes forgalmat bonyolított le (2019-ben 245 208 lejt) és 1,45 millió lejes nettó nyereséget ért el (előző évben a nyeresége mindössze 116 211 lej), tőkéje pedig 1,51 millió lej volt, tehát „külső segítség nélkül” nem lett volna fedezete a kastély több mint négymillió eurós vételárát kifizetni. Még úgy sem, hogy a tender szerint a vásárló az ár 40 százalékát köteles 30 napon belül átutalni az eladónak, a fennmaradó 60 százalékot pedig a következő 12 hónapban egyenlő részletekben kell törlesztenie.

A kastélyról

A kastélyt Gróf Károlyi Tibor (1843–1904) és neje Dégenfeld-Schönburg Emma grófnő 1896-ban építették fel, eklektikus stílusban. Az eredetileg nyeregtetővel ellátott kétemeletes kastélyt feltehetően 1914 előtt alakították át romantikus stílusban. Meredek tetőzetét eltávolították és pártázattal látták el, amitől angolos, várszerű jelleget kapott – olvasható a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság honlapján elérhető műemléki leírásból. Az épület sajátosságait és az uradalom alakulásának történetét Dukrét Géza, a nagyváradi székhelyű Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság alapító elnöke foglalta össze.

A kastélyt az építtetők fia, gróf Károlyi Imre örökölte, aki 1918 után elhagyta az országot, az ingatlanegyüttest pedig eladta. 1947-ben a kastélyt a hozzá tartozó mintegy húszhektáros telekkel együtt államosították. Az impozáns épületet egy ideig gabonaraktárként használták, majd szanatórium működött benne. 1980 után a berettyószéplaki kőolaj-kitermelő vállalat üdülőközponttá alakíttatta, felhasználva a kastélykertben feltörő termálvizet.

1996-ban a Petrom telekkönyvezte a kastélyt és hozzákezdett annak felújításához, modern gyógyszállóvá való átalakításához. Az átalakítások során az ablakokat termopán nyílászárókkal cserélték le, majd a Petrom privatizálása után a felújítások abbamaradtak. A többségi részvényes, az osztrák OMV 2007-ben újra megkezdte a felújítást, de abbahagyták, így az épület újra romlásnak indult. Ezek után vásárolta meg a Bákó megyei vállalkozás, majd pedig ennek csődbemenetelét követően az idén ismét meghirdetett tenderen az állítólagos kolozsvári cégé lett a tulajdonjoga.

A Károlyi–Dégenfeld-kastély és a hozzá tartozó terület egyébként éppen annak a tízezer hektáros vadászterületnek a szomszédságában található, ahol Ion Țiriac milliárdos üzletember rendszeresen megszervezte hagyományos januári vadászatait, melyre az ország és Európa legbefolyásosabb üzletembereit, sőt politikusait is vendégül látta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?