Nagyszalontán marad-e magyar többség, és Nagyváradon meglesz a húsz százalék?
A legutóbbi, 2011-es népszámlálás szerint Bihar megyében 25 százaléknyi volt a magyarság aránya, az idei cenzus alkalmával azonban jogos a kérdés: vajon megmarad-e az egynegyednyi magyarság a határ menti megyében? További „kritikus pont” Nagyszalonta, ahol a most zajló népszámlálás egyik legfontosabb tétje, hogy megőrzi-e a magyarság az ötven százalékot meghaladó többségét, illetve Margitta, ahol a negyven százalék elérése a kulcskérdés. Nagyvárad külön eset: ott a legjelentősebb kérdés az, hogy a helyi magyarság aránya meghaladja-e a húsz százalékot.
Miután a múlt héten kiderült, hogy az Országos Statisztikai Intézet május 27-éig meghosszabbította a 2022-es népszámlálás online önkitöltéses szakaszát, tovább dübörög a kampány szerte Erdélyben. Politikai és civil szervezetek, az egyházak, a pedagógusszervezetek egyaránt arra ösztönzik az erdélyi magyarságot, hogy éljenek a lehetőséggel és akár otthon önállóan, akár az önkitöltést segítő központokban tanácsot kérve regisztráljanak és vegyenek részt a népszámláláson.
Az online szakaszban a kitöltöttségi arányt tekintve Bihar megye az előkelő ötödik helyen áll, és azt is tudni lehet, hogy a magyar többségű településeken nagyobb arányban töltötték ki az emberek az internetes űrlapot, mint a megye többi részében – mondta el a Maszolnak Botházy Nándor, a megyei népszámlálási munkacsoport vezetője. Kiemelte, miután a nagyváradi önkormányzat elmulasztotta biztosítani a kisebbségek nyelvén történő tájékoztatást és magyarul beszélő alkalmazott is csak egyetlen önkormányzati számlálóponton teljesít szolgálatot, az RDMSZ és a történelmi magyar egyházak, civil és ifjúsági szervezetek együttesek kezdtek kampányolni azért, hogy minél több nagyváradit elérhessenek.
A megyei munkacsoport vezetője bízik abban, hogy az intenzív tájékoztatási kampánnyal meg tudták szólítani a váradi magyarokat. Azt nem lehet tudni, hogy az eddigi kitöltők nemzetisége miképpen oszlik meg, de azt igen, hogy az online regisztrált kérdőíveknek mindössze a húsz százalékát töltötték ki a nagyváradi önkormányzati számlálópontokon, 80 százaléknyian pedig otthon vagy egyéb segítségnyújtó központokban tették meg ugyanezt. Botházy elmondta, az RMDSZ saját hálózatában több népszámlálást segítő központot hoztak létre, például Nagyvárad szívében, a Fekete Sas-palotában lévő megyei RMDSZ-irodában, vagy akár a Kanonok soron a Bunyitay Vince Könyvtárban. Kiemelte ugyanakkor, hogy a történelmi magyar egyházakhoz és a népszámlálást hirdető és segítő civil szervezetekhez is bátran lehet fordulni.
Bihar most az ötödik, de nem dőlhetnek hátra
A megyei munkacsoport vezetője szerint bár a részvétel tekintetében Bihar megye jól áll, országos szinten jelenleg az ötödik, ráadásul ezt az arányt a magyarlakta települések kimagaslóan jó eredményei húzzák felfelé, mégis kérdés, hogy a magyarság aránya marad-e Nagyváradon 20 százalék, Nagyszalontán 50, Margittán pedig 40 százalék fölött. Botházy Nándor egyelőre bizakodó, de hangsúlyozta: pontos adatok hiányában minden megállapítás elhamarkodott lenne.
Bihar megye három legnagyobb településén viszonylag nagy a magyarok száma is: 2011-ben Nagyváradon 49 ezer, Nagyszalontán 10 ezer és Margittán 6 ezer magyar élt (a népességen belüli arányuk: 25 százalék, 58 százalék és 44 százalék). A 2002-es népszámlálás idején Nagyváradon 57 ezren vallották magukat magyarnak, Nagyszalontán 10 ezren és Margitán közel 7 ezren. Míg Nagyváradon és Margitán csökkent a magyarok aránya 2002 és 2011 között (Nagyváradon 28-ról 25 százalékra, míg Margitán 45-ről 44 százalékra), addig Nagyszalontán növekedett ebben az időszakban (57-ről 58 százalékra).
A megye városaiban egyébként többnyire vagy csökkent (8 városban) vagy stagnált (2 városban) a magyarok aránya. A legnagyobb csökkenés – 3 százalékpontos – Nagyváradon és Élesden következett be. Előbbi esetében 28-ról 25 százalékra, utóbbi esetében 21-ről 18 százalékra csökkent a magyarok aránya a népességen belül 2002 és 2011 között.
Három városban különösen nagy a tét
Botházy Nándor kiemelte: az online szakaszban bárki szabadon bevallhatja nemzetiségét, anyanyelvét vagy felekezeti hovatartozását. Ezek az adatok a következő tíz esztendőben meghatározzák majd a magyar és az egyházi közösségek életét, mivelhogy a magyarok arányához kötődik az anyanyelvhasználati jog, a felekezetek esetében pedig a normatív állami támogatások. Ennek tökrében Nagyvárad esetében ugyancsak kiemelt kérdés az, hogy él-e még a városban 40 ezer magyar, a közösségen belül 25 ezer református, vagy Margittán az, hogy többségbe kerülnek-e az ortodoxok a történelmi magyar egyházak híveivel szemben.
Demián Zsolt, Margitta alpolgármestere és a helyi RMDSZ elnöke a Maszol megkeresésére közölte: a nemzetiségre és felekezeti megoszlásra vonatkozó részletes adatokat majd csak akkor lehet megismerni, amikor a statisztikai intézet a népszámlálás végeztével elkezdi összesíteni az adatokat. Az elöljáró ugyanakkor elmondta, hasonlóan Nagyváradhoz az RDMSZ a helyi történelmi magyar egyházakkal és civilekkel közösen segítik a cenzust, az emberek tájékoztatását és az online űrlapok kitöltését azoknak, akik erre igényt tartanak. Kérdésünkre, hogy vajon meglesz-e a 40 százaléknyi magyarság Margittán, az alpolgármester csak annyit mondott, az online szakaszon a részvétel a városban meghaladta az ötven százalékot és ők igyekeznek a lehető legtöbb margittai magyar emberhez eljutni.
Nagyszalontán viszonylag könnyebb a helyzet, közölte Botházy Nándor, mert ott magyar polgármester vezeti a várost és az önkormányzat jól szervezi a népszámlálást, mindenütt van magyarul beszélő munkatárs, sőt a helyi RMDSZ is tájékoztatást és segítséget nyújt az embereknek. Bár a legutóbbi és az azt megelőző cenzus között egy százalékkal nőtt a nagyszalontai magyarság aránya, most mégis az a legfontosabb kérdés, hogy az utóbbi tíz esztendőben mekkora mértékű volt az elvándorlás és az ezt követő lakosságcsere.
Panaszt tettek az Országos Statisztikai Intézetnél
Amint a Maszolon megírtuk, a Bihar megyei és nagyváradi RMDSZ súlyos kihágásokkal és diszkriminációval vádolta meg a nagyváradi önkormányzatot a népszámlálás megszervezése és lebonyolítása ügyében. Kiderült ugyanis, hogy a bihari megyeszékhelyen mindössze egyetlen olyan önkormányzati népszámláló központ működik, ahol beszélnek magyarul, miközben a városháza átláthatatlan módon döntött a cenzorok kiválasztásáról, ráadásul a magyar jelentkezőket lepontozták vagy pedig el sem fogadták a jelentkezésüket.
Botházy Nándor a múlt héten közölte, a problémákat nem most fedezték fel, és mindent idejében jeleztek a nagyváradi önkormányzatnak, azonban vagy nem kaptak választ, vagy pedig félrevezető reakció érkezett, sőt olyat is mondott a városháza, ami egyszerűen nem volt igaz.
A Maszol megkeresésére a Bihar megyei népszámlálási munkacsoport vezetője tudatta, a váradi önkormányzattól még nem kaptak semmilyen választ a múlt heti beadványukra. Ezért úgy döntöttek, a tételesen felsorolt kihágásokat tartalmazó memorandumot eljuttatják az Országos Statisztikai Intézethez is, amelynek megvan az ellenőrző szerepköre.
Kérdésünkre, hogy ha mégis megállapítják a szabálytalanságokat, akkor mire számíthat a váradi polgármesteri hivatal, Botházy Nándor közölte: ha megállapítják, hogy az önkormányzat csalt és nem mondott igazat, az már fegyvertény. Ugyanakkor hozzátette: a cenzust szabályozó 19-es sürgősségi kormányrendelet paradox módon nem tartalmaz szankciókat az önkormányzatok számára abban az esetben, ha szabálytalanságot követnek el, csakis az állampolgárok kötelességére és az adatok visszatartására vonatkozó bírságok szerepelnek benne.
CSAK SAJÁT