Ezen három város valamelyike lesz Románia új ifjúsági fővárosa
Lezárult a Románia Ifjúsági Fővárosa 2019-2020 címért folyó verseny első szakasza, a pályázatok elbírálása után a döntőbe Brassó, Jászvásár és Roman jutott. A döntős városok október 8., 16:59-ig nyújthatják be az első szakaszban bemutatott elvek mentén kidolgozott pályázatukat. A nyertes várost november 10-én jelentik be a Nagybányán szervezett III. Ifjúsági Summiton.
„A fiatalok aktív részvétele a közösségek életében, illetve annak a támogatása, hogy ezek a fiatalok valóra is váltsák meglátásaikat a városukról, hozzájárul a helyi identitás, valamint egy közös értékeken alapuló közösség kialakításához. Nagyon örvendünk, hogy a Románia Ifjúsági Fővárosa program által segíthettünk egy párbeszédes keret megteremtésében a helyi hatóságok és az ifjúsági szervezetek között. Egy ilyen program eredményei a helyi közösségek fejlődésében hosszú távon bizonyosan láthatók lesznek” – mondta Farkas András, a PONT Csoport projektmenedzsere, a Románia Ifjúsági Fővárosa program vezetőségének főtitkára.
A nyertes város 2019. május 2. – 2020. május 1. között viselheti a Románia Ifjúsági Fővárosa címet, és 50 ezer eurós díjban részesül a Román Kereskedelmi Bank (BCR) jóvoltából. A díj kiindulótőkét nyújt a tervezett projektek megvalósításához, ugyanakkor segítséget további források bevonásában is.
„A közösségi élettel, munkahelyteremtéssel vagy lakhatás minőségével kapcsolatos projektek csak néhányat jelentenek azon pozitívumok közül, amelyeket a Románia Ifjúsági Fővárosa program hozhat a közösségeknek. Sőt, mentalitást is változtat, és egyre inkább előtérbe helyezi a fiatalokat” – nyilatkozta Nicoleta Deliu, a BCR kommunikációs és közösségi ügyekért felelős részlegének vezetője.
Az elbírálás során a zsűri olyan szempontokat vesz majd figyelembe, mint a pályázat alapját képező motiváció, a meglátások, a célok és a küldetés koherenciája, a javasolt projektek összehangolása az ifjúsági közpolitikákkal.
„Nagyon örvendünk, hogy a kezdeményezésünk által a fiatalokra egyre inkább fontos erőforrásként tekintenek a hosszútávú városfejlesztésben. A pályázó városok felvállalják a városvezetéssel való párbeszéd kialakítását, a civil részvételt és a közösségi és személyes felelősségtudat megerősítését is, és ezek nemcsak a versenyben, hanem hosszú távon is jótékony hatással lesznek” – mondta Mihai Dragoș, a Romániai Ifjúsági Tanács elnöke.
„Mindhárom döntős pályázat nagy figyelmet érdemel, mind kreativitással és lelkesedéssel teliek. Külön értékeljük a felelősségvállalásokat a pályázatok előkészítésében, és nagy érdeklődéssel várjuk a benyújtott elképzelések kidolgozását. Bármelyik pályázatban benne van a lehetőség, hogy hosszútávú változásokat idézzen elő a közösségekben, és alig várjuk, hogy a győztes várost végigkísérhessük az elkövetkező szép úton – mondta Tudor Ogner, a Kolozsvári Fiatalok Föderációjának elnöke.
A programot a Románia Ifjúsági Fővárosa vezetősége – a Romániai Ifjúsági Tanács, a Kolozsvári Fiatalok Föderációja, a PONT Csoport és a Román Kereskedelmi Bank (BCR) – koordinálja. További információk a https://capitalatineretului.ro/ oldalon találhatók.