banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Ki fogad Kamalára?

Nem Joe Bidenről fest elkeserítő képet a vasárnapi visszalépés, hanem az Egyesült Államokról. A demokrata politikus nem mondta ugyan ki az erőteljes nyomásra meghozott döntés okát, az mégis mindenki számára nyilvánvaló: alkalmatlan arra, hogy az elkövetkező négy évben a világ legerősebb országának vezetője legyen. 

A kérdés most csak az, milyen hitelessége marad az elkövetkező hónapokban (jövő januárban, a választások után két hónappal köszön le hivatalosan posztjáról Biden) a nagybetűs Nyugat legfontosabb emberének? Ne felejtsük, zavaros időket élünk. Háborúk, konfliktusok megoldását várják a földkerekség talán legerősebb döntéshozójától. Aki jelenleg nem képes befejezni egy választási kampányt, de elnökként eltölti az időt valahogy.

Szórakoztató volt látni, ahogy a demokraták – egyesek közülük szó szerint könnyeikkel küszködve – méltatták Joe Biden állítólagos államférfiúi lépését. Miközben annyi történt, hogy a most sajnálkozó párttársak órákkal azelőtt még mindent elkövettek a megroggyant jelölt buktatása érdekében. Joe Biden nem önszántából döntött a visszalépése mellett, rákényszerítették erre a demokraták, a finanszírozók, a befolyásos sztárok celebek. Vélhetően ő maga is megkönnyezte saját lépését. Az ő könnyei őszinték lehettek. Egy valóban tekintélyes karrier méltatlan lezárása ez. Sem ő, sem tanácsadói, családja, párttársai nem kellett volna megvárják a leépülés ennyire látványos fokozatát. A kérdés ugyanakkor még egyszer az: hogyan tovább elnökként januárig?

Közben Kamala Harris lép a színre. Gyakorlatilag a kulisszák mögül. Alelnökként egyetlen komoly feladatot nem osztott neki Joe Biden és köre. Egy-két reprezentációs megjelenés. Mosoly, jópofáskodás és más semmi. Emlékezzünk vissza a mostanra önmaga karikatúráját idéző Biden alelnökségére Barack Obama idején. Övé volt a külpolitika egy kiemelt szelete, aktívan képviselte az elnök politikáját például térségünkben. Ehhez képest Kamala Harris most a nulláról kezdi a villámszerű hadjáratot a Fehér Házért.

A fordulat nyomán a republikánusoknak is alkalmazkodniuk kell az új helyzethez. Hirtelen vége lett a Donald Trump elleni merénylet által meghatározott show-nak. Az exelnök sérült füléről, bátor reagálásáról, az életmentő isteni csodáról a figyelem hirtelen egy a demokrata táboron belüli drámai mozgásokra összpontosul. Egyik pillanatról a másikra Trump vált az öreg elnök jelöltté. Az ügyészi múlttal rendelkező Harris válhat a tucatnyi bűnüggyel megvádolt és hírbe hozott republikánus politikus morális magaslatokból érvelő üldözőjévé.

Az elemzők többsége szerint Trump mellett most az idő a demokraták legnagyobb ellenfele. S ha már a fordulatos hollywoodi filmekből ismert Amerikáról beszélünk, egyelőre leginkább a fogadóirodákra hagyatkozhatunk, ha a novemberi végeredményt próbáljuk megjósolni. Az ő számításaik szerint Donald Trump esélyei nőttek Biden visszalépésével, Kamala Harris jelenleg jelentős hátrányban van a volt elnökkel szemben. Tegyük meg tétjeinket.

(Nyitókép: media.npr.org)

 

Kapcsolódók

Kimaradt?